Aktywność fizyczna cz.2

Dzisiaj chciałem odrobinę kontynuować temat sprzed tygodnia poświęcony szeroko rozumianej aktywności fizycznej, ocierając o sprawność fizyczną. Nie zakończę najprawdopodobniej rozważań nad tym w dzisiejszym poście, rozdrapie zapewne jeszcze kilka aspektów w najbliższych wypocinach.

Czemu tak wałkuję ten temat. Pędzę z wyjaśnieniem…

Według teorii Józefa Drabika, wykładowcy na uczelniach nauk poświęconym wychowaniu i kulturze fizycznej :

„Aktywność fizyczna stanowi kluczowy i integralny składnik zdrowego stylu życia. Bez niej niemożliwa jest jakakolwiek strategia zdrowia, jego utrzymania i pomnażania, a u dzieci – prawidłowy rozwój. Jej brak jest głównym i niezależnym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia”

W dzisiejszych czasach aktywność fizyczna jest na coraz niższym poziomie z uwagi na udogodnienia nowoczesnej technologii poprzez wybieranie wygodniejszych, szybszych i prostszych rozwiązań. Jednak organizm człowieka, który nie jest poddawany chociażby niewielkiemu obciążeniu, zaczyna się przyzwyczajać, dlatego w momencie podjęcia jakiejś aktywności fizycznej, ciało zaczyna się buntować. Brak świadomości korzyści płynących z regularnego wysiłku fizycznego i związane z tym zaniechanie uprawiania sportu prowadzi do negatywnych efektów zdrowotnych. Coraz bardziej zauważalne są problemy zdrowotne u dzieci i młodzieży z powodu niewielkiego zaangażowania w lekcje wychowania fizycznego oraz niskiej aktywności sportowej poza szkołą. Pojawia się tutaj problem z prawidłowym rozwojem fizycznym i psychicznym dzieci i młodzieży.

Odpowiednie przygotowanie organizmu człowieka do czynnego, aktywnego wypoczynku wpływa na zmiany adaptacyjne. Niżej wymienione czynniki mogą mieć wpływ na systematyczny wysiłek fizyczny biorąc pod uwagę fizjologiczną odpowiedź organizmu:

  • Lokalizacja miejsca, w którym wykonywana jest aktywność (warunki środowiskowe).
  • Stopień wytrenowania danej osoby.
  • Stan zdrowia trenującego.
  • Wiek oraz staż treningowy.
  • Czas trwania jednostki treningowej.
  • Procentowa intensywność aktywności fizycznej.
  • Rodzaj wykonywanego wysiłku.

Uwzględnienie w swoim planu tygodnia, treningów szczególnie u osób dorosłych, może w pewnym stopniu zapobiegać powstawaniu chorób w układach: ruchowym lub krążenia, i nie tylko. Uprawianie sportu ma również wpływ na wszystkie z narządów i układów. U osób dotkniętych pewnymi dolegliwościami może wspomóc leczenie chorób a lista nie jest krótka.

Podsumowując promocja zdrowego i aktywnego stylu życia nie powinna zamykać się zaledwie w podwyższeniu codziennej aktywności ruchowej, co samo w sobie jest już bardzo dużym benefitem, lecz powinna również propagować regularne ćwiczenia fizyczne na nie wysokiej intensywności dobierane do możliwości osoby ćwiczącej i do częstotliwości wykonywanych treningów. Wybór sposobu wydatkowanej energii jest przypisany ćwiczącemu i wybiera ją według swoich upodobań po wcześniejszej konsultacji z lekarzem bądź trenerem. Ważnym aspektem w wyborze aktywności w przypadku osób otyłych jest zadbanie o zdrowie aparatu ruchu, który nie powinien być obciążony podczas wykonywanych ćwiczeń, dlatego najczęściej wykorzystuje się treningi w wodzie, jazdę na rowerze, która odciążająca stawy dolnej partii ciała, i odpowiednio dobrany plan treningu siłowego na specjalnych przyrządach, co powoduje polepszenie kompozycji ciała i zmniejsza możliwość urazu.

Myśl mądrze, trenuj mądrze!

Rafał Kukla – trener.