Aktywność fizyczna cz.1
Pierwszy tekst poświęcam wprowadzeniu w temat z którym obcujemy na co dzień. Jest nim wprowadzanie w życie lub codzienne praktykowanie aktywności fizycznej – każdy ma na to swój sposób.
Należy pamiętać, iż odpowiednio dopasowana do wieku i sprawności ruchowej aktywność fizyczna jest potrzebna dla odpowiedniego samopoczucia i zachowania na wysokim poziomie sprawności, zdrowia i jakości życia. Jest ona nieodłącznym elementem zdrowego stylu życia, koniecznym do prawidłowego rozwoju organizmu na każdym poziomie jego ewolucji. Zdecydowana większość osób rezygnująca z aktywności tłumaczy tę decyzję pracą zawodową i koniecznością wykonywania w niej czynności fizycznych. Najzwyczajniej składa się na to również wszechobecny BRAK CZASU co prowadzi bardzo łatwo do sprowadzenia swojej aktywności na poziom ZERO.
Na procesy starzenia, składa się ogromna ilość czynników. Patrząc na starzenie pod kątem aktywności ruchowych można dostrzec pewną możliwość spowolnienia tego nieodwracalnego procesu. Sprawność fizyczną i cały szereg cech motorycznych człowieka buduje się przez całe życie. Wczesne wprowadzenie w nawyk regularnego ruchu niesie za sobą szereg pozytywnych efektów (o tym dokładniej w nadchodzących postach), które dla osób starzejących się, mogą okazać się zbawienne w późniejszym etapie życia. Jednak wśród osób dorosłych, nie da się ukryć iż można zauważyć postępujące z wiekiem zmniejszanie się aktywności ruchowej.
Według WHO (World Health Organization) dla grupy osób w wieku 18-64 lat zalecane jest wykonywanie co najmniej 150 minut umiarkowanej lub 75 minut intensywnej aktywności fizycznej o charakterze tlenowym w tygodniu. W podane zalecenia wliczyć można również dwudziestominutowy marsz do pracy.
Mówiąc o pozyskiwaniu większych korzyści zdrowotnych, poleca się zwiększenie czasu trwania umiarkowanej intensywności nawet do 300 minut w przeciągu tygodnia lub 150 minut intensywnego treningu i dodanie ćwiczeń oporowych, które przyczynią się do wzmocnienia dużych grup mięśniowych przynajmniej dwukrotnie w ciągu tygodnia.
O faktycznych korzyściach płynących z dodania do swojego „repertuaru” treningowego ćwiczeń z oporem już wkrótce!
Rafał Kukla – trener.