jak zacząć biegać

Jak zacząć biegać?

Zastanawiasz się, jak zacząć biegać? Jeśli chcesz wprowadzić aktywność fizyczną na stałe do swojego życia i myślisz o bieganiu – jesteś w odpowiednim miejscu. Podpowiadamy, jak rozpocząć przygodę z tym sportem oraz na co zwrócić uwagę, aby skutecznie i bezpiecznie progresować w swoich treningach!

Co daje bieganie?

Wiele osób, które chcą wprowadzić ruch na stałe do swojego życia, zastanawia się, co daje bieganie – jakie efekty przynosi, czy odchudza, czy jest zdrowe. Pytań pojawia się wiele! Trudno jednak temu dziwić – bieganie to obecnie niezwykle popularna forma treningu, którą zdają się praktykować ludzie w praktycznie każdym wieku. Jak to więc jest z tym bieganiem?

Jeśli zastanawiacie się, jakie bieganie efekty może przynieść i czy warto w ogóle się za nie zabierać, odpowiedź może być tylko jedna – zdecydowanie! Bieganie to jeden z najlepszych sposobów, aby całościowo zadbać o swój organizm – nie tylko schudnąć, ale też poprawić ogólną kondycję, wydolność i wytrzymałość, a nawet… odporność! Co więcej, efekty biegania to także lepsze samopoczucie – wydzielające się endorfiny w czasie treningu nie są pustymi frazesami!

Biegać można zawsze i wszędzie, jeśli tylko zdrowie na to pozwala – nie ważne, czy jesteś mieszkańcem małej wioski, czy też dużego miasta – jak Katowice. Tak naprawdę jest to jedna z nielicznych aktywności, która nie wymaga ani specjalnych warunków, ani sprzętu. Wystarczą dobre buty do biegania i motywacja do pracy – nad sobą i własnymi słabościami.

Jak zacząć biegać?

Jak zacząć biegać – tak zupełnie od zera, bez kondycji i jakiegokolwiek doświadczenia w tej kwestii? Jeśli zdążyłeś/aś już wpaść w sidła tego łatwo dostępnego sportu, to na pewno z tygodnia na tydzień objętość kilometrów wzrastała. Widząc szybko biegania efekty, chcemy ich więcej i więcej. Biegamy dla zdrowia, biegamy dla wyników, biegamy dla zbicia wagi, dla relaksu i wyrzucenia złych emocji po całym pracowitym dniu czy po to, aby schudnąć na wakacje. Kilometrów w tygodniu przybywa, obciążeń przybywa, endorfin przybywa – fantastycznie!

Niestety, bardzo często u biegaczy amatorów, choć efekty biegania przychodzą szybko, tak pojawiają się również kontuzje. Im więcej i im ciężej atakujemy nasz organizm wysiłkiem, tym coraz więcej paliwa on zużywa. A kto pojedzie na pustym baku? Pojawia się więc pytanie -dlaczego zawodowcy lub też amatorzy na nieco wyższym poziomie potrafią trenować codziennie, nawet dwa razy dziennie, a tak rzadko mają kontuzje?

Jak prawidłowo biegać, czyli technika biegu

Z każdym krokiem wydaje Ci się, że walczysz o życie? Im dalej na dystansie maratonu, tym Twój język znajduje się bliżej asfaltu? Zwróć uwagę na technikę biegu – to podstawa dla optymalnej jakości biegania. Bardzo często osoby początkujące w ogóle nie zastawiają się, jak biegać. Chociaż mówi się o tym, że bieganie to najprostszy sport i najlepsza metoda, aby schudnąć – bo przecież nasze ciało “potrafi biegać” – to, jeśli przyjrzysz się amatorom biegania na zawodach, zobaczysz, że każdy z nich porusza się inaczej.

W dużej mierze jest to problem niskiej sprawności ogólnej oraz braku elastyczności mięśni. Technika biegu bardzo wpływa na ekonomikę Twojego treningu. Jak prawidłowo biegać? Pamiętaj o podstawach – „pięta do pośladka”, „kolana wyżej”, „wyprost biodra”, „łokcie za siebie”!

Jakie buty do biegania będą najlepsze?

Niemniej częściej zadawanym pytaniem od „jak biegać” jest „jakie buty do biegania kupić”. Trudno jednak temu się dziwić – poprzez marketing i różnorodność marek na rynku coraz trudniej wybrać dobre obuwie. Lubisz miękkie lądowanie? Upewnij się, czy twoje obuwie nie ma przypadkiem zbyt dużej amortyzacji w stosunku do twojej wagi lub samej techniki biegu. Poproś trenera lub swojego fizjoterapeutę, aby ocenił Twoją technikę biegu. Być może przez źle dopasowane obuwie masz ciągłe dolegliwości.

Trening siłowy dla biegacza

Trening siłowy dla biegacza musi być dopasowany do cyklu i planu treningowego. Duże obciążenia czy małe? Nie czytaj w internecie gotowych planów, bo skierowane są one do ogółu. Robisz nogi w piątek dużym ciężarem? Nie dziw się, że potem z trudem przychodzi Ci wybieganie czy start w weekend.

Siłownie w Katowicach oraz siłownie w Oświęcimiu oferują coraz więcej dedykowanych zajęć dla biegaczy. Zdecydowanie warto je przetestować – być może okażą się one prawdziwym game changerem dla Twoich postępów! Takich zajęć możesz spróbować w siłowni GymForYou – pod okiem doświadczonym specjalistów. Miej na uwadze, że choć trening siłowy dla biegacza to tylko jeden z elementów, tak nie można o nim zapominać.

Należy jednak pamiętać, że jakość i szybkość biegu zależy w dużej mierze właśnie od sprawności ogólnej. Dynamika, trening pliometryczny, stabilizacja, koordynacja, core, gibkość, siła dynamiczna – wszystko to przekładać się będzie na to, jak efektywnie będziesz biegać. Jeśli chcesz poprawić swoje osiągi w którejś płaszczyźnie, strefa OCR w GymForYou lub nasze zajęcia strong nation będą doskonałym wyborem.

Polecamy także: 10 sposobów jak uniknąć kontuzji oraz Joga dla biegacza i kolarza.

Plan treningowy biegania

Plan treningowy bieganiaczyli wisienka na torcie dobrego progresu. Wiele z Was zapewne nabija tylko kolejne kilometry, biegnąc przez cały czas w identycznym tempie. Na początku każdemu ciężko przywyknąć do zmian, ale dopiero odpowiednie przekraczanie barier zwiększa naszą wydolność i powoduje postępy w bieganiu.

„Biegam codziennie około 7-10 km i nie widzę efektu” – dlaczego? Przyjrzyj się prawidłowej periodyzacji treningu. Wprowadź elementy treningu siłowego dla biegacza – np. szybkościowe lub podbiegi, korzystając z pobliskiego stadionu lub płaskiego odcinka w pobliżu. Przełam się i czasem pobiegnij najszybciej jak potrafisz, a następnie zwolnij i odpocznij, dopóki tętno się nie wyrówna, a oddech nie uspokoi. Interwały świetnie sprawdzą się w poprawie wydolności jak i szybkości. Zaplanuj plan treningowy biegania z głową, a efekty gwarantowane. Oczywiście nie zapominaj przy tym o dobrej regeneracji!