BezmyĆlne jedzenie
Czyli dlaczego jemy wiÄcej niĆŒ nam siÄ wydaje i jak sobie z tym poradziÄ.
Czy wiesz, ĆŒe badania wskazujÄ , ĆŒe zarĂłwno dojrzaĆe kobiety jak i mÄĆŒczyĆșni majÄ tendencjÄ do zaniĆŒania konsumowanych kalorii w ciÄ gu dnia? PowodĂłw jest wiele: czÄsto nie lubimy byÄ oceniani, ale takĆŒe niestety wielu z nas nie jest w stanie realnie oceniÄ porcji, ktĂłrÄ naĆoĆŒyliĆmy na talerz i ktĂłrÄ zjedliĆmy. CzÄsto w swojej pracy spotykam siÄ z ludĆșmi, ktĂłrzy zarzekajÄ siÄ, ĆŒe jedzÄ bardzo maĆo i nie chudnÄ . Jednak w rozmowie wychodzi, ĆŒe i owszem jeĆÄ- jedzÄ maĆo, ale kalorie w ich przypadku zostaĆy wypite w kawie czy herbacie z cukrem, w lampce wina czy w butelce piwa na wieczĂłr po pracy. CzÄsto teĆŒ zapominamy o tym, ĆŒe siÄgnÄliĆmy po cukierka rano, ciasteczko po poĆudniu w pracy i kostkÄ czekolady wieczorem. Niestety, te przekÄ ski rĂłwnieĆŒ wliczajÄ siÄ w nasz bilans kaloryczny, a czÄsto o tym zapominamy.
W Sheffield Hallam University przeprowadzono badanie, podczas ktĂłrego dwudziestu szeĆciu uczestnikom podawano Ćniadanie w postaci omletu z jajek. Grupa, ktĂłra dostawaĆa omlet z dwĂłch jajek odnotowaĆa znaczÄ co wiÄkszy gĆĂłd, niĆŒ grupa, ktĂłra dostawaĆa omlet z czterech jajek- mimo tego, ĆŒe w rzeczywistoĆci obie grupy dostawaĆy omlet z trzech jajek. Ten prosty eksperyment pokazuje, jak waĆŒna dla naszej diety jest ,,gĆowaââ.
PoniĆŒej przedstawiÄ Wam kilka wskazĂłwek, jak moĆŒna skutecznie oszukaÄ nasz mĂłzg, dziÄki czemu czujemy siÄ bardziej syci, w rzeczywistoĆci jedzÄ c mniej, a takĆŒe jak racjonalnie podejĆÄ do zmiany nawykĂłw ĆŒywieniowych.
- ZamieĆ talerze na mniejsze. Badania pokazujÄ , ĆŒe nasz mĂłzg moĆŒna Ćatwo oszukaÄ manipulujÄ c wielkoĆciÄ talerza. Ta sama porcja na duĆŒym talerzu wydaje siÄ byÄ duĆŒo mniejsza niĆŒ na mniejszym talerzu.
- Wyraziste kolory talerzy. Udowodniono, ĆŒe mĂłzg duĆŒo szybciej i Ćatwiej przyswaja o informacjÄ o tym, ĆŒe spoĆŒywamy posiĆek, kiedy nasze oczy skupione sÄ na wyrazistym kolorze. Nasz mĂłzg dostrzega wtedy jedzenie i szybciej stajemy siÄ syci.
- Jedz wolniej. Nasz organizm potrzebuje okoĆo dwudziestu minut aby poczuÄ sytoĆÄ. CzÄsto przejadamy siÄ, bo jemy w poĆpiechu, a nasz organizm nie miaĆ czasu zakomunikowaÄ nam, ĆŒe dostarczyliĆmy juĆŒ wystarczajÄ co duĆŒo jedzenia.
- Druga porcja. NakĆadajÄ c porcjÄ na talerz wyjdĆș z zaĆoĆŒenia, ĆŒe to dopiero pierwsza porcja i wrĂłcisz po drugÄ . Zaskoczy CiÄ fakt, iĆŒ prawdopodobnie wcale nie bÄdziesz czuÄ potrzeby zjedzenia kolejnej porcji.
- ,,Dowody zbrodniââ. KaĆŒdemu z nas zdarza siÄ zjeĆÄ cukierek, jeden, dwa, dziesiÄÄ. Nasz brzuch nie potrafi liczyÄ, a jeĆli dodatkowo pozbÄdziemy siÄ ,,dowodĂłw zbrodniââ naraĆŒamy siÄ na duĆŒÄ nadwyĆŒkÄ kalorycznÄ , ktĂłrej w pĂłĆșniejszym czasie nie jesteĆmy odtworzyÄ w gĆowie. Zostawiaj papierki po cukierkach, batonikach czy koĆci z kurczaka zajadajÄ c skrzydeĆka czy udka. DziÄki temu doskonale bÄdziesz wiedzieÄ jak wyglÄ daĆa dana porcja.
- JaĆowa dieta. Niestety w dzisiejszych czasach bardzo modne jest unikanie glutenu, laktozy lub konkretnych produktĂłw ze wzglÄdu na ich ,,kalorycznoĆÄââ lub rzekome negatywne dziaĆanie na organizm. NaleĆŒy jednak pamiÄtaÄ, ĆŒe jeĆli nie stwierdzono u Ciebie nadwraĆŒliwoĆci na konkretne produkty, nie powinieneĆ ich unikaÄ. Dieta, w ktĂłrej eliminujemy konkretne grupy ĆŒywnoĆci naraĆŒa nas na wyjaĆowienie naszej flory jelitowej, ale takĆŒe na wzmoĆŒony apetyt na te wĆaĆnie produkty. Przy zupeĆnym, nagĆym odciÄciu siÄ od pieczywa prawdopodobnie po tygodniu lub dwĂłch rzucisz siÄ na chleb ze ,,wzmoĆŒonÄ siĆÄ ââ.
- Pij wodÄ. Woda nie tylko jest niezbÄdna do funkcjonowania naszego organizmu, ale teĆŒ skutecznie zapeĆnia miejsce w ĆŒoĆÄ dku.
- Kawa. Wypicie kawy przed posiĆkiem (bez cukru) zmniejsza apetyt, dziÄki czemu zjesz mniej. Kawa rĂłwnieĆŒ przyspiesza metabolizm.
- Dzienniczek ĆŒywieniowy. Przez tydzieĆ skrupulatnie zapisuj w dzienniczku z godzinami: co jesz i pijesz, w dokĆadnych iloĆciach. DziÄki temu Ćatwiej bÄdzie Ci dostrzec gdzie wkradajÄ siÄ potencjalne bĆÄdy, oraz Ćatwiej bÄdzie Ci zaplanowaÄ konkretny plan dziaĆania by sobie z tymi bĆÄdami poradziÄ.
To tylko kilka prostych, ale skutecznych sposobĂłw na kontrolowanie naszego spoĆŒycia kalorii w ciÄ gu dnia. SprĂłbuj zastosowaÄ siÄ do choÄby poĆowy z nich, a gwarantujÄ, ĆŒe poczujesz rĂłĆŒnicÄ. Trzymam kciuki za Wasze Noworoczne postanowienia. PamiÄtajcie, ĆŒe wiÄkszoĆÄ ludzi poddaje siÄ juĆŒ siedemnastego stycznia. Ć»yczÄ Wam i sobie, abyĆmy wytrwali w zdrowiu, motywacji i determinacji.
Marta Jankowska – trener personalny.