Bezmyƛlne jedzenie

Czyli dlaczego jemy więcej niĆŒ nam się wydaje i jak sobie z tym poradzić.

Czy wiesz, ĆŒe badania wskazują, ĆŒe zarĂłwno dojrzaƂe kobiety jak i mÄ™ĆŒczyĆșni mają tendencję do zaniĆŒania konsumowanych kalorii w ciągu dnia? PowodĂłw jest wiele: często nie lubimy być oceniani, ale takĆŒe niestety wielu z nas nie jest w stanie realnie ocenić porcji, ktĂłrą naƂoĆŒyliƛmy na talerz i ktĂłrą zjedliƛmy. Często w swojej pracy spotykam się z ludĆșmi, ktĂłrzy zarzekają się, ĆŒe jedzą bardzo maƂo i nie chudną. Jednak w rozmowie wychodzi, ĆŒe i owszem jeƛć- jedzą maƂo, ale kalorie w ich przypadku zostaƂy wypite w kawie czy herbacie z cukrem, w lampce wina czy w butelce piwa na wieczĂłr po pracy. Często teĆŒ zapominamy o tym, ĆŒe sięgnęliƛmy po cukierka rano, ciasteczko po poƂudniu w pracy i kostkę czekolady wieczorem. Niestety, te przekąski rĂłwnieĆŒ wliczają się w nasz bilans kaloryczny, a często o tym zapominamy.

W Sheffield Hallam University przeprowadzono badanie, podczas ktĂłrego dwudziestu szeƛciu uczestnikom podawano ƛniadanie w postaci omletu z jajek. Grupa, ktĂłra dostawaƂa omlet z dwĂłch jajek odnotowaƂa znacząco większy gƂód, niĆŒ grupa, ktĂłra dostawaƂa omlet z czterech jajek- mimo tego, ĆŒe w rzeczywistoƛci obie grupy dostawaƂy omlet z trzech jajek. Ten prosty eksperyment pokazuje, jak waĆŒna dla naszej diety jest ,,gƂowa’’.

 

PoniĆŒej przedstawię Wam kilka wskazĂłwek, jak moĆŒna skutecznie oszukać nasz mĂłzg, dzięki czemu czujemy się bardziej syci, w rzeczywistoƛci jedząc mniej, a takĆŒe jak racjonalnie podejƛć do zmiany nawykĂłw ĆŒywieniowych.

  • ZamieƄ talerze na mniejsze. Badania pokazują, ĆŒe nasz mĂłzg moĆŒna Ƃatwo oszukać manipulując wielkoƛcią talerza. Ta sama porcja na duĆŒym talerzu wydaje się być duĆŒo mniejsza niĆŒ na mniejszym talerzu.
  • Wyraziste kolory talerzy. Udowodniono, ĆŒe mĂłzg duĆŒo szybciej i Ƃatwiej przyswaja o informację o tym, ĆŒe spoĆŒywamy posiƂek, kiedy nasze oczy skupione są na wyrazistym kolorze. Nasz mĂłzg dostrzega wtedy jedzenie i szybciej stajemy się syci.
  • Jedz wolniej. Nasz organizm potrzebuje okoƂo dwudziestu minut aby poczuć sytoƛć. Często przejadamy się, bo jemy w poƛpiechu, a nasz organizm nie miaƂ czasu zakomunikować nam, ĆŒe dostarczyliƛmy juĆŒ wystarczająco duĆŒo jedzenia.
  • Druga porcja. NakƂadając porcję na talerz wyjdĆș z zaƂoĆŒenia, ĆŒe to dopiero pierwsza porcja i wrĂłcisz po drugą. Zaskoczy Cię fakt, iĆŒ prawdopodobnie wcale nie będziesz czuć potrzeby zjedzenia kolejnej porcji.
  • ,,Dowody zbrodni’’. KaĆŒdemu z nas zdarza się zjeƛć cukierek, jeden, dwa, dziesięć. Nasz brzuch nie potrafi liczyć, a jeƛli dodatkowo pozbędziemy się ,,dowodĂłw zbrodni’’ naraĆŒamy się na duĆŒÄ… nadwyĆŒkę kaloryczną, ktĂłrej w pĂłĆșniejszym czasie nie jesteƛmy odtworzyć w gƂowie. Zostawiaj papierki po cukierkach, batonikach czy koƛci z kurczaka zajadając skrzydeƂka czy udka. Dzięki temu doskonale będziesz wiedzieć jak wyglądaƂa dana porcja.
  • JaƂowa dieta. Niestety w dzisiejszych czasach bardzo modne jest unikanie glutenu, laktozy lub konkretnych produktĂłw ze względu na ich ,,kalorycznoƛć’’ lub rzekome negatywne dziaƂanie na organizm. NaleĆŒy jednak pamiętać, ĆŒe jeƛli nie stwierdzono u Ciebie nadwraĆŒliwoƛci na konkretne produkty, nie powinieneƛ ich unikać. Dieta, w ktĂłrej eliminujemy konkretne grupy ĆŒywnoƛci naraĆŒa nas na wyjaƂowienie naszej flory jelitowej, ale takĆŒe na wzmoĆŒony apetyt na te wƂaƛnie produkty. Przy zupeƂnym, nagƂym odcięciu się od pieczywa prawdopodobnie po tygodniu lub dwĂłch rzucisz się na chleb ze ,,wzmoĆŒoną siƂą’’.
  • Pij wodę. Woda nie tylko jest niezbędna do funkcjonowania naszego organizmu, ale teĆŒ skutecznie zapeƂnia miejsce w ĆŒoƂądku.
  • Kawa. Wypicie kawy przed posiƂkiem (bez cukru) zmniejsza apetyt, dzięki czemu zjesz mniej. Kawa rĂłwnieĆŒ przyspiesza metabolizm.
  • Dzienniczek ĆŒywieniowy. Przez tydzieƄ skrupulatnie zapisuj w dzienniczku z godzinami: co jesz i pijesz, w dokƂadnych iloƛciach. Dzięki temu Ƃatwiej będzie Ci dostrzec gdzie wkradają się potencjalne bƂędy, oraz Ƃatwiej będzie Ci zaplanować konkretny plan dziaƂania by sobie z tymi bƂędami poradzić.

To tylko kilka prostych, ale skutecznych sposobĂłw na kontrolowanie naszego spoĆŒycia kalorii w ciągu dnia. SprĂłbuj zastosować się do choćby poƂowy z nich, a gwarantuję, ĆŒe poczujesz rĂłĆŒnicę. Trzymam kciuki za Wasze Noworoczne postanowienia. Pamiętajcie, ĆŒe większoƛć ludzi poddaje się juĆŒ siedemnastego stycznia. Ć»yczę Wam i sobie, abyƛmy wytrwali w zdrowiu, motywacji i determinacji.

Marta Jankowska – trener personalny.