Co to jest Aerial Joga?

Początek Aerial Jogi datuje się na 2006 rok – Michelle Dortignac – akrobatka i tancerka w  Nowym Jorku zaczęła trenować jogę w hamakach, chustach.

To doskonała forma aktywności fizycznej, która relaksuje i rozciąga  jednocześnie wzmacniając ciało.

Jest odpowiednia dla każdego – zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Ćwiczenia wykonuje się z użyciem specjalnego materiału, który potocznie nazywany jest chustą lub szarfą do jogi, hamakiem . Joga w chustach jest nieco zbliżona do kalisteniki, bo dużo w niej podciągania i innej pracy z ciężarem własnego ciała. Podwieszony pod sufitem specjalny materiał wspiera masę ciała podczas praktyki, ponadto używanie hamaka jest pomocne przy rozluźnieniu, ułatwia ćwiczenia, pozwala na głębokie rozciąganie i jest podporą przy pozycjach odwróconych, które są wyjątkowo odprężające.

Dzięki ćwiczeniom do góry nogami poprawia się znacznie ukrwienie i dotlenienie mózgu. Polepsza się też ogólna koordynacja ruchowa. Wykonuje się je zwykle pod koniec sesji, kiedy ciało jest już dobrze rozgrzane. Mają szerokie działanie prozdrowotne:

 • zwiększają dopływ czystej, utlenionej krwi do komórek mózgowych, co zwiększa moc intelektu i jasność myślenia
 • poprawiają krążenie limfatyczne i żylne
 • poprawiają pracę serca
 • stymulują system immunologiczny
 • regulują gospodarkę hormonalną i przemianę materii
 • wykorzeniają przeziębienia i dolegliwości górnych dróg oddechowych
 • leczą astmę i zapalenie zatok
 • odmładzają i regenerują skórę twarzy
 • umożliwiają samo oczyszczenie się organizmu, pomagają usuwać toksyny.
 • działają odprężająco na układ nerwowy
 • gwarantują dobry sen
 • uspokajają, pomagają pozbyć się lęków i depresji, spojrzeć na wszystko z innej strony
 • energetyzują ciało
 • maja zbawienny wpływ na kręgosłup, który wydłuża się

Wykorzystywany podczas zajęć hamak działa jak huśtawka – nieustanne szukanie równowagi w powietrzu pomaga wzmocnić mięśnie posturalne, poprawić ich elastyczność i jednocześnie odciążyć kręgosłup od nadmiernego napięcia w przestrzeniach międzykręgowych.

Należy pamiętać, że ćwiczenia te są bezpieczne, pod warunkiem, że wykonywane są prawidłowo.

Najważniejszą cechą, którą przynosi Aerial Joga, to wyeliminowanie ciężaru własnego ciała.

Dzięki specjalnej technice, obciążenie stawów i kręgosłupa przenosi się na materiał – jest to więc idealna aktywność dla osób, które borykają się z wadami postawy. Zaletą tego typu ćwiczeń dla ciała jest jego uelastycznienie oraz zwiększenie ruchliwości stawów, jak również głębokie rozciągnięcie wielu partii mięśni.

Ćwicząc Aerial Jogę, wzmacnia się mięśnie ramion i nóg – to na ich sile bazuje większa część ćwiczeń w podwieszeniu. Ponieważ asany w powietrzu wymagają płynnych przejść do kolejnych pozycji, wzmacniają mięśnie brzucha, które “unoszą” ciało np. podczas wyjścia z pozycji odwróconej. To one podpierają ciało podczas większości ćwiczeń wykonywanych w powietrzu. Hamak pozwala na wykonanie ćwiczeń, które dla niektórych są w tradycyjnej praktyce jogi niedostępne.

Wycisza oraz relaksuje, a przy tym zapewnia wysiłek i zabawę oraz sprawia, że zwiększa się samoświadomość. Pozwala na odczuwanie wolności.

Praktykowanie Aerial Jogi, właśnie dzięki ćwiczeniom do góry nogami poprawia ukrwienie i dotlenienie mózgu, co dobrze wpływa na koncentrację i koordynację wzrokowo-ruchową. Wykonywanie odpowiednio dobranych asan jogi z chustą, dzięki specjalnemu doborowi pozycji “masujących” organizm, powoduje poprawę ukrwienia organów wewnętrznych, które usprawniają funkcjonowanie systemu trawiennego, limfatycznego oraz krwionośnego.

Uprawianie jogi w powietrzu oddziałuje także na psychikę ćwiczącego. Wykonywanie ćwiczeń w podwieszeniu rozluźnia i relaksuje. Co ważne, joga z użyciem chust uczy otwartości na nowe doświadczenia, dodaje odwagi. Ćwiczenie nad ziemią wymaga wiary we własne siły i umiejętności, dlatego też praktykowanie Aerial Jogi wzmacnia psychicznie, ale i daje poczucie wolności. Kobiety ćwiczące Jerial Jogę, dzięki płynności ćwiczeń i uelastycznieniu ciała czują się bardziej kobiece, zmysłowe.

Agnieszka Kuś