Ćwiczenia tylko dla wysportowanych
BZDURA !
Niestety, ale w ostatnim czasie wciąż zauważam nie malejącą tendencję postrzegania siłowni jako miejsca dla osób „w formie” oraz formy aktywności tylko dla zaawansowanych. Otóż, mam nadzieję że nie dużą ilość osób będę musiał od tej myśli odciągać.
Szerokie spektrum wykorzystania ćwiczeń siłowych znajduje swoich odbiorców w wielu kręgach. Poza charakterem wykorzystania treningu jako rekreację, coraz częściej sięgają po narzędzia treningu siłowego terapeuci oraz rehabilitanci.
Jak to ?! Siłownia jako terapia ?!
Według American Chiropractic Association, trzydzieści jeden milionów Amerykanów doświadczy w dowolnym momencie bólu pleców, a wybrzuszenia dysku i przepukliny należą do najczęstszych przyczyn bólu krzyża. Jednym z najczęstszych mitów dotyczących leczenia przepukliny dysku jest to, że rozciąganie pomoże złagodzić ból. W rzeczywistości wielu specjalistów zaleca rozciąganie mięśni pleców, aby uzyskać złagodzenie objawów. W rzeczywistości jednak rozciąganie często pogarsza problem, ponieważ powoduje zgięcie dolnej części pleców, a dla osób, które nie tolerują ruchów zginających (pochylanie się do przodu), pogarsza jedynie stan kręgosłupa.
Obecnie rosnąca ilość stanowiska pracy, na których dominuje pozycja siedząca, przyczynia się do powstawania dolegliwości bólowych. Pomimo charakteru pracy, który ma olbrzymi wpływ na odczuwalne konsekwencje wnikające w aparat ruchowy, jest jeszcze jedna kwestia która powinna dać do myślenia. Jest to mocno rozwijająca się kwestia udogodnień XXI wieku. Obowiązki które były konieczne do wykonania kilkanaście lat temu są zastępowane przez pracę maszyn.
Jednym z najczęściej pojawiających się problemów bólowych jest zespół bolesności dolnego odcinka kręgosłupa (LBP ang. lower back pain). Do pewnego czasu mało przebadana struktura, lecz na dzień dzisiejszy jest już dobrze znana. Wielce szanowanym w środowisku fizjoterapeutycznym oraz sportowym jest Dr. Stuart McGill który swoją karierę pokierował w stronę badań mechanizmów odpowiedzialnych za pojawiające się bóle pleców, sposoby rehabilitacji oraz poprawę ogólnego stanu zdrowia pacjentów bólowych. Jak pisze, ćwiczenia wytrzymałościowe promują stabilność kręgosłupa.
„Prawdziwą stabilność kręgosłupa uzyskuje się dzięki wypracowanym napięciom pomiędzy każdą ze ścian centrum ciała” oznacza to że poprzez trening generują się napięcia równoważne bez obciążania żadnej ze stron.”
W przypadku zerwania więzadła krzyżowego przedniego od 9-ego tygodnia zaleceniem jest praca nad progresywnym treningiem siłowym i wzmacnianiem mięśni stabilizujących staw kolanowy począwszy od mięśni brzucha po mięśnie uda oraz podudzia. Kluczem, w treningu wzmacniającym pourazowo jest praca mięśniowa nad funkcją jaką spełniają dane obszary ciała.
Jak to w ogóle działa ?
Głównym zadaniem ćwiczeń promujących wzmacnianie określonych rejonów w ciele jest trafne aktywowanie osłabionych elementów aparatu ruchowego, w celu zdejmowania nazbyt dużego napięcia z rejonów przeciążonych. Efektywną drogą leczenia jest minimalizacja przyczyn które wpływają na powstające odczucia bólowe, a nie objawów dających sygnały patologii ruchowej.Niezbędnym do zachowania długotrwałych efektów prowadzonej terapii wokół danej struktury jest dbanie o higienę ruchu i podtrzymywanie siły, wytrzymałości i elastyczności określonych struktur.
Pamiętajmy jednak że aby cały mechanizm działał bez zbędnych przeciążeń ważna jest jego gabaryt. Nadmierna masa ciała wpływa obciążająco aparat ścięgnisto-więzadłowy. Dbajmy zatem o zbilansowane żywienie i adekwatną jego energetykę !
Rafał Kukla – trener personalny.