Kickboxing

W ostatnim czasie sporty walki stały się dość popularne. Istnieje wiele odmian sporo różniących się od siebie. Kickboxing, muaythai, boks, judo, mma… Dyscyplin jest wiele, przyjrzyjmy się bliżej jednej – KICKBOXINGOWI

Czym w zasadzie jest kickboxing?- trochę historii sportu

Jest to dyscyplina sportów walki, w której stosowane są techniki bokserskie oraz kopnięcia. Powstała w latach 70 i początkowo rozwijała się w dwóch nurtach japońskim i amerykańskim. W Japonii było to połączenie technik boksu tajskiego (muaythai) oraz karate. Natomiast w Ameryce karatecy mieli dość zasad według których ciosy i kopnięcia miały być zadawane z ograniczona siłą. To doprowadziło do powstania fullcontact karate, gdzie dopuszczalne były uderzenia i kopnięcia na głowę. Obecnie zawodnicy kickboxingu mają możliwość startowania w kilku formułach ringowych K-1, low-kick, fullcontact, gdzie pożądanym zakończeniem walki jest nokaut oraz w formułach planszowych – kicklight, lightcontact, pointfighting, gdzie nokaut jest zabroniony.

Kickboxing- sport dla każdego?

Nie trzeba być zawodnikiem by trenować sporty walki. Trening kickboxingu to aktywność fizyczna, która może wykonywać każdy. Choć kojarzony z męskim środowiskiem, jest idealny także dla kobiet.

Angażuje większość mięśni ciała, poprawia kondycję oraz siłę, uczy koordynacji ruchów i świadomości ciała. Podczas treningu jest spalana, więc spora ilość kalorii więc będzie to miało przełożenie na sylwetkę. Oprócz korzyści dla ciała, kickboxing przynosi też wiele dobrego dla naszej głowy. Buduje pewność siebie, uczy koncentracji, pomaga wyładować złe emocje. Jest to ciekawa forma aktywności, która może posłużyć jako odskocznia od codzienności.

Pierwszy trening- od czego zacząć?

Na treningu kickboxingu niezbędne będą rękawice bokserskie (rozmiar 10oz/12oz), dodatkowo dużo energii i chęci do nauki nowych rzeczy. Posiadając wymienione wyżej rzeczy możemy zaczynać!

Kilka słów podsumowania

Kickboxing jest sportem przeznaczonym dla każdego, bez podziału na płeć czy wiek. Płynie z niego wiele korzyści, również takich które pomagają w życiu codziennym. Dla osób, które nie planują kariery jako zawodnicy, jest to forma aktywności bez dodatkowego ryzyka kontuzji. Warto jest próbować nowych rzeczy, może to właśnie sport dla ciebie!

Dominika Chylińska – mistrzyni Polski K-1