Kształtowanie sylwetki – część 3

Dziś postaram się pokrótce opowiedzieć, na jakich podstawach powinien opierać się skuteczny trening redukcyjny dla kobiet.

W swojej pracy najczęściej spotykam się z dwiema sytuacjami. Pierwsza z nich to gdy kobieta „robi więcej wszystkiego”, co przynosi odwrotny skutek, a w efekcie końcowym, deregulacje hormonów. Prosty przykład: 2 godziny cardio dziennie lub 5-6 treningów funkcjonalno – crossfitowych o ogromnej objętości.

Druga sytuacja z kolei, to kiedy chcą redukować tkankę tłuszczową ale bez zbyt dużego wysiłku („bo przecież od samego patrzenia na sztangę urosną mi mięśnie i będę babochłopem”), trenując maksymalnie 2 razy w tygodniu. 

Poniżej wymienię kilka elementów, które wg mnie są kluczowe aby redukcja odbywała się poprawnie:

1. Połączenie treningu sylwetkowego (tzw. bodybuilding), treningu siłowego i treningu metabolicznego. Taka „fuzja” da najlepsze rezultaty, zarówno pod względem estetyki ciała jak i spalania tkanki tłuszczowej. Z tym, że musimy pamiętać o jednej ważnej sprawie: częste wykonywanie ciężkich ćwiczeń wielostawowych, na dużej objętości, nie do końca sprawdzi się w przypadku redukcji. 

2. Wysoka częstotliwość treningów, przy niewielkiej objętości. Częstsze wizyty na siłowni, które będą trwały nie więcej jak godzinę to klucz to sukcesu. 

3. Unikanie wysiłku, który będzie powodował duże wyrzuty kortyzolu- hormonu stresu. Czyli 2h zajęć grupowych fitness, a później godzinka na bieżni czy orbitreku na pewno nie pomogą Ci schudnąć. O samym kortyzolu i jego roli w procesie treningowym będzie osobny wpis.

4. Odpowiednie dobieranie form wysiłku energetycznego. Codzienne wykonywanie treningu metabolicznego na pewno nie będzie korzystne dla zdrowia

5. Odpowiednio częsta modyfikacja planów treningowych. Jeśli Twoim celem jest kształtowanie sylwetki, a nie rozwój siły to różnorodność ćwiczeń przyniesie świetny efekt dla przemiany ciała. 

6. Periodyzacja treningowa – czyli złota zasada: wszystko ma swój czas i miejsce. Podziel cały etap redukcji na mniejsze cele, które w efekcie końcowym doprowadzą Cię do tego nadrzędnego. Nie rozpoczynaj redukcji od spalania za wszelką cenę, bo zmniejszy to potencjał całego procesu i wydłuży go w czasie. 

Mam nadzieję, że powyższy wpis choć odrobinę zmieni Wasze postrzeganie całego procesu redukcji tkanki tłuszczowej i kształtowania sylwetki. 

Do zobaczenia za tydzień.

Paweł Kolańczyk -trener personalny.