Kształtowanie sylwetki – część 5

Masa mięśniowa. 

Słowa, które wywołują panikę u większości kobiet. „Jak to? Przecież jak zwiększę masę mięśniową to będę wyglądała jak facet!”
Pozwól, że wyprowadzę Cię z błędu. Prawdopodobieństwo nadmiernie rozbudowanej masy mięśniowej u kobiet jest znikome

Zatem co ma masa mięśniowa do redukcji? Ano to, że aby redukcja była skuteczna należy pozbyć się tkanki tłuszczowej. W uproszczeniu- aby spalać tkankę tłuszczową konieczne jest wykorzystanie wolnych kwasów tłuszczowych jako źródła energii. A co z całego organizmu najlepiej wykorzystuje je energetycznie? Właśnie mięśnie.

Poniżej wymienię kilka faktów dotyczących związku masy mięśniowej i redukcji:

1. Jeśli wszystko w trakcie redukcji robimy dobrze (mowa o diecie, treningu i regeneracji), a redukcja nie postępuje to możliwe, że masa mięśniowa jest w danym momencie za mała. Czyli bilans kaloryczny jest źle wyliczony. Często spotykanym przypadkiem jest wyliczenie bilansu kalorycznego pod ogólną masę ciała a nie dokładną ilość masy mięśniowej danej osoby. Rozwiązaniem nie będzie odjęcie kolejnych kalorii, bo to znów spowoduje spadek dziennego wydatku energetycznego. To doprowadzi do kolejnego spadku masy mięśniowej- błędne koło. 

2. Pamiętajmy, żeby dodać to treningu redukcyjnego element zapobiegający spadkowi masy mięśniowej. Mowa tu o bodźcu siłowym.

3. Nie bójmy się wzrostu masy mięśniowej wywołanego treningiem siłowym. Bez niej żadna redukcja nie będzie zakończona sukcesem. 

4. Większa masa mięśniowa stwarza większy potencjał „rozbijania” trójglicerydów do wolnych kwasów tłuszczowych. To oznacza, że im więcej mięśni tym więcej tłuszczu nasze ciało będzie chciało wykorzystać jako źródła energii w trakcie wysiłku.

5. Pamiętajmy o aspekcie funkcjonalnym. O ile łatwiej będzie nam wykonywać codzienne czynności, jeśli będziemy mięć więcej mięśni, a co za tym idzie, więcej siły. 

Zatem co należy zrobić, żeby ustrzec się błędów podczas redukcji:
1. Przygotować się do niej. Najpierw dobudować mięśni, zanim zabierzemy się za docinanie.
2. Zadbać w trakcie redukcji o trening podtrzymujący masę mięśniową – bodziec siłowy.
3. Nie ucinać za bardzo kalorii, bo spadek masy mięśniowy będzie za duży i tempo redukcji spowolni.
4. Unikać zbyt dużej ilości wysiłku typu cardio, gdyż nasze ciało bardzo szybko się do niego zaadaptuje i masa mięśniowa zacznie maleć.

Tyle na dziś.