Zadbaj o kręgosłup! - GymForYou

Zadbaj o kręgosłup!

W erze mody na fit ciało, piękny biceps oraz sześciopak na brzuchu ciężko pamiętać o ćwiczeniach pomagających naszym plecom. Bo przecież kręgosłup nie będzie bardziej smukły, zgrabny, po co go ćwiczyć?

Nasze pionowe ustawienie ciała zawdzięczamy podwójnie esowatemu, amortyzującemu wstrząsy cudownemu tworowi. Jednak nasze nawyki złego siedzenia, zazwyczaj bez podpierania odcinka lędźwiowego, do tego okrągłe plecy (bo biust za duży albo za mały), powodują że robimy sobie jeszcze większą krzywdę. Nasze mięśnie przykurczają się lub rozciągają tak, żeby dostosować się do pozycji, w której przebywamy najczęściej. Garbate plecy? To mniejsza pojemność oddechowa, przykurcz mięśni klatki. Słaby odcinek lędźwiowy? Trudno będzie mieć płaski brzuch, będą doskwierały częste bóle, odczucie sztywnienia. To wszystko jest ze sobą połączone!

Nie myślimy o tym, dopóki nie zaczyna boleć. A jak już boli to szukamy ratunku. Leki przeciwbólowe pomogą doraźnie, rehabilitacja też pomoże i postawi Cię na nogi, ale najlepszą opcją jest dbanie o kręgosłup. I zapobieganie kolejnym stanom zapalnym, sztywnościom i ogromnym bólom. Jak?

1. Ruch! Przestrzenie między kręgami powinny być “naoliwione”, najlepiej odżywisz je ruszając się! Aby utrzymać prawidłową postawę trzeba mieć mocne mięśnie pleców. Joga, Stretching, Pilates, Zdrowy kręgosłup. Nawet zajęcia fitness, siłownia z umiarem są lepsze niż brak ruchu. Nie lubisz? To proponuję basen albo Aqua aerobik!

2. Dieta. Nadwaga obciąża i zwiększa ryzyko poważnych problemów z kręgosłupem.

3. Zmiany nawyków – na siedząco i leżąco- pilnuj się!

Podczas siedzenia przy biurku: pilnuj, by uda i łydki tworzyły kąt prosty. Twoje krzesło nie może być za niskie, stopy powinny swobodnie opierać się o podłogę, a uda być równolegle do podłoża. Odciąży to twój kręgosłup.

Co godzinę dodaj jedno z ćwiczeń:

1. Rozciągaj plecy! Nie opieraj ich, weź wdech, poczuj podparcie w pośladkach i z wydechem wyciągnij się jakbyś chciał dotknąć czubkiem głowy sufitu. To pozwoli rozciągnąć się nie wstając nawet z krzesła.

2. Jesteś śpiący? Nie opieraj się  o krzesło, oprzyj stopy o podłogę, tak aby między łydkami a udami był kąt prosty, z wdechem unieś w górę obie ręce, tak by wnętrze dłoni były  równolegle, wyciągnij palce obu dłoni w górę, jakbyśmy chciał opuszkami dotknąć sufitu. Zrób pięć głębokich wdechów, z każdym wdechem starając się wyciągnąć mocniej w kierunku sufitu. Poczujesz przypływ siły!

Największym sprzymierzeńcem zdrowego kręgosłupa jest systematyczność a także zrozumienie sensu ćwiczenia. Jeśli chcesz poznać gamę ćwiczeń oraz poczuć mięśnie, skupić swoją uwagę przy każdym wykonywany ruchu.

 

Dorota Nowak-Szymczyk Trener Personalny.

Trener personalny Katowice - Dorota Nowak Szymczyk