5 powodów dla których warto ćwiczyć zumbę

5 powodów, dla których warto ćwiczyć zumbę

Trening wcale nie musi być przykrym obowiązkiem. Najlepsze efekty dają ćwiczenia, które nie tylko są skuteczne, ale są też przy tym przyjemne. Nie bez powodu doskonałym wyborem jest taniec. Łącząc go z fitnessem uzyskuje się optymalne rezultaty, w dodatku z uśmiechem na ustach. Jak to zrobić? Przedstawiamy 5 powodów, dla których warto ćwiczyć zumbę!

Na czym polega zumba?

Zumba to dynamiczne ćwiczenia, które łączą elementy tańców latynoamerykańskich z aerobikiem. Plan treningowy pomaga szybko zrzucić nadprogramowe kilogramy i ogólnie zwiększyć sprawność całego ciała. Ćwiczenia przeplatane krokami tanecznymi, wykonywane w dodatku w rytm energetycznej muzyki, są niezwykle efektywne, ponieważ są przyjemne i wprawiają w dobry nastrój.

Zumba powstała w latach 90., właściwie przez przypadek. Pewnego razu kolumbijski tancerz i trener Alberto „Beto” Perez, zapomniał zabrać ze sobą płytę z muzyką na zajęcia aerobiku, przez co musiał improwizować z ćwiczeniami do latynoskich rytmów.

Podstawą zajęć z zumby jest dynamiczny układ taneczny, który jest świetnym treningiem obwodowym i cardio. Przed ćwiczeniami oczywiście wykonywana jest delikatna rozgrzewka. Kroki są proste do zapamiętania i wielokrotnie się je powtarza, przez co łatwo można złapać rytm i wykonywać ruchy właściwie automatycznie, podobnie trochę jak w treningu interwałowym. Zajęcia zwykle wieńczy rozciąganie mięśni, co pozwala wyciszyć ciało oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia zakwasów albo kontuzji.

Dlaczego warto chodzić na zumbę?

Zumba jest zaliczana do najpopularniejszych rozrywkowych form aktywności. Pomaga zrzucić zbędne kilogramy, a także zwiększa ogólną sprawność i poprawia koordynację ruchową. W ćwiczeniach tego typu może uczestniczyć praktycznie każdy, niezależnie od wieku czy poziomu zaawansowania.

Jakie są jednak główne korzyści płynące z regularnego chodzenia za zajęcia z zumby?

  1. Szybkie odchudzanie.

Podczas jednej sesji można spalić nawet do 500-700 kcal. Dynamiczny taniec angażuje wiele części ciała, zwiększa tętno, wzmacnia mięśnie oraz poprawia mobilność stawów. Pierwsze efekty widać już zaledwie po miesiącu.

  1. Poprawa kondycji.

Radosna muzyka i proste kroki sprawiają, że można zapomnieć o wysiłku. Ponieważ żywiołowy instruktor/instruktorka, pozytywna atmosfera oraz obecność innych osób skutecznie motywują do działania, wkrótce zaczyna się pokonywać kolejne ograniczenia.

  1. Poprawa zdrowia.

Regularna aktywność fizyczna m.in. wspomaga działanie wszystkich układów (poprzez lepsze ukrwienie), reguluje ciśnienie, zwiększa wydolność organizmu, a także pomaga w profilaktyce lub opóźnianiu rozwoju wielu chorób. Współcześnie sporo osób ma kłopot ze zmotywowaniem się do ćwiczeń, a zajęcia z zumby są zdecydowanie przyjemniejsze i równie skuteczne.

  1. Łagodzenie stresu.

Ruch i taniec doskonale pomagają rozładować stres oraz złagodzić jego objawy. Podczas ćwiczeń zumby wydzielają się hormony szczęścia, które obniżają kortyzol. Trening pomaga rozluźnić napięte mięśnie, reguluje ciśnienie, a także poprawia nastrój. Pozwala także w zdrowy sposób wyrażać emocje.

  1. Zwiększenie pewności siebie.

Pozytywnie zmieniające się ciało, poprawiająca się kondycja oraz przebywanie z innymi ludźmi w miłej atmosferze mają świetny wpływ na ogólne samopoczucie. Zajęcia z zumby dodają pewności siebie, co przydaje się w życiu codziennym, nie tylko w sytuacjach towarzyskich, ale też w pracy czy na uczelni itp.

Gdzie można się wybrać?

Na zumbę najlepiej chodzić do sprawdzonego studia fitness, które współpracuje z doświadczonymi instruktorami. Siłownia Katowice GymForYou również posiada takie zajęcia w swojej ofercie. Ćwiczenia odbywają się w odpowiednio przystosowanej sali, w przyjaznej atmosferze. Zaskoczyć się, jak szybko będzie mijać Ci czas, a do tego szybko zaczniesz zauważać pierwsze efekty. Interesuje Cię zumba w Katowicach? Daj się porwać gorącym rytmom, by wypracować idealną sylwetkę, a także poprawić kondycję i samopoczucie!