5 powodów dla których warto uprawiać jogę

5 powodów, dla których warto uprawiać jogę

Nie możesz przekonać się do standardowych ćwiczeń siłowych czy cardio? Postaw na nieco spokojniejszą, a nadal wyjątkowo skuteczną aktywność fizyczną, która łączy w sobie elementy m.in. rozciągania, wzmacniania mięśni oraz pracy z oddechem. Przedstawiamy 5 powodów, dla których warto uprawiać jogę!

Dlaczego warto uprawiać jogę?

Aktywność fizyczna może być świetnym sposobem by zadbać o ciało, ale też i umysł. Jednym z najlepszych sposobów na kompleksowe podejście do ćwiczeń są popularne, wschodnie techniki. Dlaczego warto uprawiać jogę? Przedstawiamy 5 powodów, dla których warto spróbować!

  1. Joga zwiększa świadomość ciała i uczy prawidłowej postawy – regularne ćwiczenia oraz dokładne wykonywanie pozycji (asan) uczy uważniejszej pracy z ciałem, a także pomaga wyrobić dobre nawyki.
  2. Joga wyszczupla sylwetkę oraz wzmacnia mięśnie całego ciała – wiele pozycji wymaga zaangażowania kilku partii mięśniowych na raz, przez co pomaga je wzmacniać, a przy okazji skutecznie spala kalorie.
  3. Joga zwiększa elastyczność – sporo bardziej zaawansowanych asan wymaga dobrego rozciągnięcia, dlatego w ten sposób można poprawić zakres ruchu.
  4. Joga wspomaga metabolizm, krążenie i wydolność oddechową – regularne ćwiczenia mają pozytywny wpływ na układ trawienny, krążeniowy oraz oddechowy.
  5. Joga minimalizuje oraz redukuje negatywne skutki stresu – ćwiczenia są wykonywane w spokoju i skupieniu, a do tego często rozpoczyna oraz kończy się je krótką medytacją, co pozwala się głęboko wyciszyć.

Jak się przygotować do jogi?

Wiele osób zastanawia się, jak przygotować się do jogi. Podstawowy sprzęt zwykle jest dostępny na zajęciach, ale warto zaopatrzyć się we własny zestaw. Potrzebne są przede wszystkim:

  • antypoślizgowa mata do jogi,
  • dwie kostki do jogi,
  • pasek do jogi,
  • mały ręcznik (do ocierania potu czy podłożenia pod głowę).

 

Strój na jogę powinien przylegać do ciała albo je odsłaniać (tak by było dobrze widać pracę mięśni), a także nie krępować ruchów. Najlepiej wybrać odzież z przewiewnej tkaniny, dobrze odprowadzającej wilgoć. Ćwiczy się na boso, ewentualnie w antypoślizgowych skarpetkach.

Przed jogą nie jest konieczna rozgrzewka, ale dobrze jest przyjąć wygodną pozycję i chwilę oddać się medytacji, skupiając się na świadomym oddychaniu. Ostatni posiłek należy spożyć najpóźniej 1,5 godziny przed ćwiczeniami. W ciągu dnia warto też dbać o nawodnienie (w trakcie zajęć można mieć ze sobą małą butelkę wody, ale lepiej powstrzymać się od picia).

Zalecane po treningu

Po treningu jogi zwykle praktykuje się savasanę. Jest to pozycja głębokiej relaksacji i regeneracji, w której całe ciało przyswaja energię wytworzoną podczas ćwiczeń. W trakcie zamyka się oczy oraz stara się całkowicie rozluźnić. Popularne są różne asany, ale najczęściej wykonuje się pozycję trupa: wystarczy płasko położyć się na plecach i lekko rozłożyć nogi i ręce (wzdłuż ciała). Często na zakończenie zajęć poświęca się jeszcze chwilę na medytację ze świadomym oddechem.

Samemu czy w grupie?

Masz dylemat – trenować jogę samemu czy w grupie? W internecie znajdziesz co prawda wiele poradników i filmów instruktażowych, ale nawet pozornie proste asany powinny być idealnie wykonane. Osobom początkującym zaleca się zapisanie się na zajęcia, prowadzone przez doświadczonego instruktora, który będzie wyłapywał i korygował błędy w postawie. Dzięki temu można ustrzec się przed wyrobieniem sobie nieprawidłowych nawyków czy nawet przed kontuzjami.

Zapraszamy na zajęcia w Gym For You. Sprawdź, w jakie dni odbywa się u nas joga w Katowicach oraz joga w Oświęcimiu.

Uwolnij umysł, wzmocnij mięśnie i kręgosłup, a także usprawnij działanie narządów wewnętrznych oraz najważniejszych układów w organizmie. Joga pomoże Ci zadbać o zdrowie i wypracować piękną sylwetkę, przy okazji głęboko Cię wyciszając. Nie czekaj – oddaj się tej wyjątkowej technice ćwiczeń!