Trening na redukcję tkanki tłuszczowej
Trening na redukcję tkanki tłuszczowej to istotny element procesu kształtowania sylwetki. Jak ćwiczyć, aby się jej pozbyć? O czym pamiętać i czego unikać? Zapraszamy do kolejnej części naszego poradnika nt. kształtowania kobiecej sylwetki, w którym omawiamy podstawy treningu na redukcję tkanki tłuszczowej.
Jaki trening na redukcję tkanki tłuszczowej?
Dobry trening na redukcję tkanki tłuszczowej to trening optymalnie stymulujący ciało do pracy – zwiększający wydatek energetyczny, a jednocześnie umożliwiający zachowanie możliwie jak największej ilości zbudowanej masy mięśniowej. Każda redukcja wiąże się z częściową utratą tkanki mięśniowej – niestety nie da się zrzucić z ciała wyłącznie samego tłuszczu.
Z tego też względu, deficyt kaloryczny w czasie redukcji warto na wstępie generować przede wszystkim zwiększonym ruchem, a nie dietą. Drastyczne obcinanie kalorii nie tylko spowolni metabolizm, ale i odetnie organizm od energii, sprawiając, że będziesz mieć mniej sił na aktywność fizyczną. A jak już zostało powiedziane, to właśnie trening redukcyjny pozwala zachować w trakcie procesu odchudzenia i rzeźbienia sylwetki możliwie jak najwięcej wypracowanej tkanki mięśniowej.
Trening redukcyjny – czego unikać?
Trening redukcyjny może znacząco skrócić drogę do wymarzonej sylwetki. Jak pokazuje praktyka, także i tu nietrudno o popełnienie błędu. Dwa najczęściej spotykane to:
- robienie więcej wszystkiego – co przynosi odwrotny skutek, a w efekcie końcowym, deregulację hormonów. Prosty przykład: 2 godziny cardio dziennie lub 5-6 treningów funkcjonalno – crossfitowych o ogromnej objętości.
- unikanie wysiłku – zwłaszcza siłowego, “bo przecież od samego patrzenia na sztangę urosną mi mięśnie i będę babochłopem”. W rezultacie, aktywność zostaje mocno ograniczona do maksymalnie 2 razy w tygodniu – a przy takich działaniach trudno spodziewać się efektów.
Jakie ćwiczenia na redukcję tkanki tłuszczowej? Podstawy treningu redukcyjnego
W takim razie, jak trenować? Jakie ćwiczenia na redukcję tkanki tłuszczowej wykonywać, aby zapewnić sobie jak najlepsze efekty? Kluczowe elementy dobrego treningu redukcyjnego to:
- Połączenie treningu sylwetkowego (tzw. bodybuilding), treningu siłowego i treningu metabolicznego. Jeśli zastanawiasz się, jakie ćwiczenia na redukcję tkanki tłuszczowej wybrać – właśnie taka “fuzja” da najlepsze rezultaty dla estetyki ciała, jak i w zakresie samego pozbywania się tłuszczyku. Należy przy tym pamiętać o jednej ważnej sprawie: częste wykonywanie ciężkich ćwiczeń wielostawowych, na dużej objętości, nie do końca sprawdzi się w przypadku redukcji.
- Wysoka częstotliwość treningów redukcyjnych, przy niewielkiej objętości. Częstsze wizyty na siłowni w Katowicach, które będą trwały nie więcej jak godzinę, to klucz to sukcesu.
- Unikanie wysiłku, który będzie powodował duże wyrzuty kortyzolu – hormonu stresu. Czyli grupowe zajęcia fitness w Oświęcimiu trwające dwie godziny, a później godzinka na bieżni czy orbitreku, na pewno nie pomogą Ci schudnąć.
- Odpowiednie dobieranie form wysiłku energetycznego. Codzienne wykonywanie treningu na redukcję tkanki tłuszczowej w postaci treningu metabolicznego na pewno nie będzie korzystne dla zdrowia.
- Odpowiednio częsta modyfikacja planów treningowych. Jeśli Twoim celem jest kształtowanie sylwetki, a nie rozwój siły, to różnorodność ćwiczeń na redukcję tkanki tłuszczowej i przemianę ciała przyniesie świetny efekt.
- Periodyzacja treningowa – czyli złota zasada: wszystko ma swój czas i miejsce. Podziel cały etap redukcji na mniejsze cele, które w efekcie końcowym doprowadzą Cię do tego nadrzędnego. Nie rozpoczynaj redukcji od spalania za wszelką cenę, bo zmniejszy to potencjał całego procesu i wydłuży go w czasie.
Trening na redukcję tkanki tłuszczowej powinien być dobrze przemyślany – dostosowany do celu i możliwości. Mamy nadzieję, że powyższy wpis okazał się choć odrobinę pomocny – po więcej informacji na temat kształtowania kobiecej sylwetki, odsyłamy do pozostałych części naszego poradnika.