Dlaczego warto grać w squasha?
Squash już od wielu lat cieszy się dużym powodzeniem. Sport ten jest dość wymagający, a zarazem dość prosty, co skutecznie przyciąga amatorów. Czemu zawdzięcza swoją popularność? Wyjaśniamy, dlaczego warto grać w squasha!
Zalety gry w squasha
Zanim omówimy zalety gry w squasha, zacznijmy od tego, czym właściwie jest. Dyscyplina ta w pewnym stopniu przypomina tenisa, z tą różnicą, że zawodnicy odbijają piłkę od ściany. Mają za zadanie zrobić to w taki sposób, by jak najbardziej utrudnić przeciwnikowi ponowne odbicie, czyli tzw. odebranie.
Do największych zalet gry w squasha zaliczają się:
- dynamiczna rozgrywka – sport ten ma pozytywny wpływ na kondycję, ponieważ podczas gry angażuje wiele różnych grup mięśniowych; regularne mecze wzmacniają mięśnie, pomagają budować wytrzymałość, a także przyczyniają się do zwiększenia ogólnej sprawności, spalania tkanki tłuszczowej i kształtowania sylwetki;
- prosty osprzęt – żeby zacząć grać, nie trzeba inwestować w kosztowny sprzęt i akcesoria; osobom początkującym w zupełności wystarczą odpowiednie buty i stój sportowy, ponieważ na kortach zazwyczaj bez problemu można wynająć rakiety i piłeczki;
- możliwość rozładowania stresu – aktywność fizyczna, przy której znaczenie ma siła uderzenia rakietą, doskonale sprawdza się po ciężkim, nerwowym dniu; rozgrywki pomagają pozbyć się negatywnych emocji, a także przyczyniają się do wydzielania endorfin; taka gra to też po prostu świetna zabawa z elementem rywalizacji;
- niski próg wejścia – do gry w squasha nie trzeba być osobą bardzo wysportowaną; dyscyplina ta jest idealna dla osób w każdym wieku, niezależnie od płci; wystarczy względnie dobra kondycja, by być w stanie rozegrać mecz;
- możliwość gry solo i z przeciwnikiem – specyfika gry sprawia, że jest rozrywką odpowiednią zarówno dla osób preferujących samodzielne ćwiczenia, jak i miłośników wspólnych aktywności; w squasha z powodzeniem można grać nie tylko z partnerem, ale też w pojedynkę (wtedy po prostu odbija się piłkę od ściany, co pomaga trenować uderzenia, pracę nóg itp.).
Przeciwwskazania do gry
Osoby chcące zacząć regularnie grać w squasha nie muszą spełniać wielu wymagań, ale niestety istnieje kilka przeciwskazań. Wszelkie wątpliwości najlepiej oczywiście wcześniej skonsultować z lekarzem, ale najczęściej z takiej aktywności powinny zrezygnować osoby, które:
- mają problemy z sercem i układem krwionośnym,
- chorują na cukrzycę,
- odbyły zabieg chirurgiczny kolana, ścięgna Achillesa, kręgosłupa itp.,
- są w ciąży.
Rozgrywka potrafi być bardzo dynamiczna. Ponieważ jest to sport interwałowy, na pewno ostrożność powinny zachować także osoby, które z jakiegoś powodu mają ogólnie gorszą kondycję, np. ze względu na choroby przewlekłe czy niektóre zaburzenia.
Aby uniknąć kontuzji, przed rozgrywką należy się dobrze rozgrzać. Bardzo ważne jest też, by pracować z fizjoterapeutą nad ewentualnymi niedoskonałościami, m.in. przeciążeniami czy zbyt napiętymi mięśniami. Wtedy gra na pewno będzie bezpieczna i zdrowa.
Jak często grać?
Częstotliwość gry w squasha jest zależna od tego, dlaczego w ogóle chce się podejmować aktywność tego typu. Jeśli ma być tylko rozrywką czy urozmaiceniem wolnego czasu, na korcie można pojawiać się raz w tygodniu. Jeśli jednak ma się jakiś konkretny cel, ważna jest regularność.
Dla poprawy kondycji i ogólnego stanu zdrowia najlepiej grać w squasha 2-3 razy w tygodniu. W ten sposób dba się o sprawność, elastyczność ciała, a także prawidłowe działanie układu mięśniowego, krwionośnego i oddechowego.
Kiedy sport wyjątkowo się spodoba i zechce się doskonalić technikę gry, warto zwiększyć częstotliwość do 3-4 razy w tygodniu.
W sytuacji, gdy zajęcie to ma doprowadzić do zrzucenia nadmiarowych kilogramów i ujędrnienia sylwetki, najlepiej ustalić sobie harmonogram 3-5 sesji w tygodniu (w połączeniu z odpowiednią dietą).
Chcesz zacząć przygodę z tym sportem? Siłownia w Oświęcimiu zaprasza na korty! W GymForYou czekają na Ciebie nowoczesne, schludne, dobrze wyposażone sale, nadzorowane przez doświadczonych instruktorów. Nie lubisz standardowych ćwiczeń? Wybierz energetyzującą, ekscytującą alternatywę. Przekonaj się, jaką świetną zabawą jest squash w centrum Oświęcimia!