Aktywność fizyczna a zdrowie psychiczne

Aktywność fizyczna a zdrowie psychiczne

Wiele badań potwierdza pozytywny wpływ sportu na samopoczucie. Regularne ćwiczenia pomagają zadbać nie tylko o ciało, ale też umysł. Opisujemy bardzo ważne zagadnienie i wyjaśniamy, jak mają się do siebie aktywność fizyczna a zdrowie psychiczne!

Jak aktywność fizyczna wpływa na zdrowie psychiczne?

Od dawna wiadomo, że sport to zdrowie. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, jak aktywność fizyczna wpływa na zdrowie psychiczne. WHO w celu zachowania dobrego samopoczucia zaleca wszystkim dorosłym co najmniej od 150 do 300 minut umiarkowanej aktywności tygodniowo lub 75–150 minut ćwiczeń o dużej intensywności. W przypadku dzieci i młodzieży rekomenduje się średnio 60 minut umiarkowanej aktywności fizycznej dziennie.

Badania wykazują, że np. 2,5 h spacerów tygodniowo zmniejsza ryzyko depresji. Aktywność fizyczna doskonale sprawdza się nie tylko w formie prewencji, ale już także podczas terapii – przyspiesza jej efekty i wzmacnia pacjentów. Wiele osób zauważa skok energii np. po ćwiczeniach na siłowni, tańcu, joggingu czy sesji jogi. Wynika to z tego, że aktywność reguluje działanie organizmu i wydzielanie hormonów, co pozytywnie oddziałuje na mózg oraz cały układ nerwowy. Znaczenie mają również inne kwestie, np. wizualna (zadowolenie z zadbanej sylwetki, większa pewność siebie) i społeczna (dobre emocje związane z ćwiczeniami w towarzystwie innych ludzi, wzmocnienie więzi z bliskimi).

Ćwiczenia na siłowni a samopoczucie

Jak mają się do siebie ćwiczenia na siłowni a samopoczucie? Regularny trening daje wyraźnie odczuwalne efekty, z których najważniejsze to m.in.:

 

  • zwiększenie wydzielania endorfin – hormon ten łagodzi ból, poprawia ogólny nastrój, a także przyczynia się do wydzielania serotoniny, dopaminy i noradrenaliny, czyli neuroprzekaźników odpowiedzialnych za regulację emocji; ćwiczenia wprawiają w dobry nastrój, dodają energii, a także zwiększają elastyczność psychiczną;
  • zmniejszenie poziomu kortyzolu – hormon ten jest odpowiedzialny za zwiększenie stężenia glukozy we krwi w celu pobudzenia organizmu, ale stres powoduje jego nadmiarową produkcję, co z kolei przyczynia się do osłabienia organizmu i pogorszenia nastroju, czy nawet występowania stanów depresyjnych i lękowych; aktywność fizyczna pozwala rozładować stres i zmniejszyć jego negatywne skutki;
  • poprawa zdolności poznawczych i umysłowych – aktywne osoby mają lepszą pamięć i większą łatwość w utrzymaniu skupienia, a także krótszy czas reakcji;
  • poprawa samooceny i równowagi psychicznej – osoby regularnie oddające się aktywności fizycznej mają wyższe poczucie własnej wartości oraz rzadziej popadają w skrajne emocje; poprawa wyglądu ciała i lepsza jakość życia ma pozytywny wpływ na samoocenę oraz przyczynia się do budowania lepszych relacji międzyludzkich.

Jakie ćwiczenia warto wykonywać?

Jakie ćwiczenia warto wykonywać, by zadbać o zdrowie psychiczne? Wydzielanie endorfin najbardziej stymuluje trening aerobowy, np. bieganie czy pływanie. Trening siłowy pomaga natomiast zwiększyć poczucie kontroli, rozładować stres i poprawić pewność siebie.

Które ćwiczenia są jednak najlepsze? Odpowiedź jest prosta – te wykonywane regularnie i z przyjemnością. Przede wszystkim znaczenie ma systematyczność. Przy tym bardzo ważne jest tez to, by trening był odpowiednio dostosowany do indywidualnych preferencji i możliwości, np. wieku, stanu zdrowia czy kondycji. Nie należy się zbytnio forsować ani zmuszać do ćwiczeń, bowiem wtedy nie tylko będą potencjalnie niebezpieczne, ale też będą po prostu odbierane przez organizm jako zagrożenie – to tylko zwiększy poziom stresu.

Masz problem ze znalezieniem motywacji do regularnych ćwiczeń? Zależy Ci na tym, by wykonywany trening miał jak najlepszy wpływ na Twoje ciało oraz psychikę? Idealnym wsparciem dla Ciebie może okazać się sesja z doświadczonym trenerem. Umów się na coaching motywacyjny w Katowicach albo coaching motywacyjny w Oświęcimiu, by zmienić swoje podejście do aktywności fizycznej.

Gdzie ćwiczyć?

Trening dla zdrowia psychicznego może być wykonywany w domu, na zewnątrz albo na siłowni. Najważniejsze, by znaleźć miejsce, w którym można poczuć się w pełni komfortowo. Każda opcja ma swoje plusy:

  • mieszkanie/dom zapewnia pełną prywatność i swobodę, także w zakresie tego, kiedy wykonuje się trening;
  • aktywność na zewnątrz to świetny sposób na zaczerpnięcie świeżego powietrza, przyswojenie witaminy D i dodatkowe wyciszenie się w kontakcie z naturą;
  • ćwiczenia na siłowni są łatwiejsze ze względu na dostęp do rozmaitych maszyn i akcesoriów, a także wsparcie ze strony obsługi; podczas treningu można poznać nowych ludzi, z którymi wzajemnie będzie się motywować do regularnej pracy.

Siłownie Gym For You zapraszają wszystkie osoby, które chcą regularnie ćwiczyć celem poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego. Nasze przestronne, dobrze wyposażone sale są nadzorowane przez wykwalifikowanych trenerów. Do tego posiadamy dużą ofertę zróżnicowanych zajęć fitness. Nie czekaj, zacznij ćwiczyć – zadbaj o siebie, by cieszyć się życiem!