Asthanga yoga – charakterystyka i zasady

Asthanga yoga – charakterystyka i zasady

Wbrew pozorom joga nie polega tylko na medytacji. Praktyka tego typu wymaga świetnej kontroli ciała oraz oddechu. Do tego wiele asan wymaga sporego wysiłku, szczególnie w przypadku bardziej dynamicznych odmian. W tym wpisie opisujemy jedną z nich – dowiedz się, czym charakteryzuje się Asthanga yoga!

Asthanga yoga – charakterystyka

Asthanga yoga jest ośmiostopniowym systemem praktyki jogi, stworzonym przez Sri K. Pattabhi Joisa (ucznia T. Krishnamacharyi). W sanskrycie „ashta” oznacza osiem, a „anga” kończyny. Pierwsza szkoła Asthangi powstała w południowych Indiach, w mieście Mysore. Działa do dziś. Zgodnie z jej naukami, aby uzyskać wyciszenie organizmu, trzeba praktykować:

  1. jamy (zasady moralne),
  2. nijamy (reguły samodyscypliny),
  3. asany (pozycje ciała),
  4. pranajamę (kontrolę prany – siły życiowej),
  5. pratjaharę (wycofanie zmysłów),
  6. dharanę (koncentrację),
  7. dhjanę (medytację),
  8. samadhi (połączenie z przedmiotem medytacji).

Asthanga yoga to intensywna praktyka, która skupia się na płynnych, dynamicznych przejściach między kolejnymi pozycjami w określonej sekwencji. Najważniejsza jest synchronizacja ruchu z oddechem – idealne ułożenie ciała ma znaczenie drugorzędne.

Podstawą ćwiczeń jest uczenie się na pamięć stałej serii asan, które wykonuje się w rytmie oddechu. Pozycje utrzymuje się krótko, na ok. 3-5 oddechów. Bardzo ważne jest, by ćwiczyć uważnie i świadomie.

Zaleca się trenować 6 dni w tygodniu, z przerwą w sobotę. Odpoczynek przypada także na dni pełni i nowiu, a u kobiet – również na czas menstruacji.

Zasady Asthanga yoga

Podstawą praktyki są główne zasady Asthanga yoga, które łączą się w koncepcji tristhana. Są to 3 punkty skupienia uwagi i działania, które pozwalają oczyścić ciało, system nerwowy oraz umysł:

  • Drishti – punkt, na którym należy skupić wzrok podczas wykonywania konkretnej asany (np. pępek, palce stóp, dłonie);
  • oddech Ujjayi („oddech oceanu”) – gardłowy, wyraźnie słyszalny oddech. Pomaga utrzymać uwagę i skupienie, głęboko odpręża, a także wyznacza rytm i tempo ćwiczeń. Można go uzyskać lekko ściskając obszar gardła. Efekt ten daje mówienie „HAAA” z zamkniętymi ustami. Trenując tę technikę oddychania można w połowie wydychanego powietrza zamknąć usta i spróbować wydać dźwięk. Z czasem stanie się to o wiele łatwiejsze;
  • Bandhy (pieczęcie – wewnętrzne ustawienie w ciele) – więzy, zamknięcia energetyczne, które aktywuje się podczas angażowania poszczególnych grup mięśni. Zapewniają prawidłowy przepływ energii oraz regulują oddech. Dzięki nim nawet intensywna praktyka nie wyczerpuje organizmu, ale wręcz dodaje sił i przynosi uczucie odświeżenia.

Szukasz miejsca, w którym można praktykować jogę? Przed zapisaniem się na zajęcia chcesz popracować nad kondycją i siłą mięśni? A może joga to jednak niekoniecznie coś dla Ciebie? Zapraszamy na GymForYou! Siłownia w Oświęcimiu oraz siłownia w Katowicach są dostosowane do różnych potrzeb. Zapisz się na zajęcia albo ćwicz samodzielnie, korzystając z nowoczesnego sprzętu i wsparcia wykwalifikowanej obsługi.

Dla kogo jest ten rodzaj yogi?

Asthanga yoga to idealny system dla osób zdrowych, które chcą w interesujący sposób zadbać o swoje ciało, a przy tym nie nudzą się w statycznych pozycjach. Doskonale sprawdzi się wtedy, gdy przy okazji wierzy się w całą filozofię tej praktyki, ale nie jest to warunek konieczny – asany można traktować jako medytację w ruchu, aktywację energii ciała oraz rozwój swojej duchowości, ale też po prostu jako ćwiczenia fizyczne.

Oczywiście istnieją też pewne przeciwskazania do trenowania tej odmiany jogi. Asthanga nie będzie dobrym wyborem dla osób początkujących. Może także być zbyt wymagająca dla starszych praktykujących. Nie będzie odpowiednia również dla osób chorych czy zmagających się z kontuzjami. W razie wątpliwości, przed rozpoczęciem ćwiczeń warto konsultować się z lekarzem, fizjoterapeutą i instruktorem jogi.

Chcesz się przekonać, jakie efekty daje Asthanga yoga? Zapisz się na specjalne zajęcia! Joga w Katowicach albo joga w Oświęcimiu to idealna opcja dla Ciebie. Pod okiem doświadczonego instruktora nauczysz się świadomiej pracować ze swoim ciałem, oddechem i umysłem. Wejdź na wyższy poziom duchowości albo po prostu odkryj ciekawy sposób na łączenie aktywności fizycznej z relaksem!