Aktywność fizyczna a mózg
Regularne ćwiczenia i aktywność fizyczna mają korzystny wpływ na całe ciało. W ten sposób dba się nie tylko o mięsnie czy serce, ale też wszystkie inne narządy i układy, w tym także nerwowy.W tym wpisie po krótce opisujemy niezwykle ciekawy temat, jakim jest zagadnienie – aktywność fizyczna a mózg!
Aktywność fizyczna – jak wpływa na mózg?
Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na mózg. Jak nietrudno zauważyć, po dobrej sesji treningowej czy np. meczu gry zespołowej znacznie poprawia się nastrój. Nie jest to jednak jedyny pozytywny efekt. Regularny ruch poprawia krążenie, co skutkuje lepszym dotlenieniem i odżywieniem mózgu. Przez to wspiera jego prawidłowe funkcjonowanie oraz rozwój. Znajduje to odzwierciedlenie w codziennym życiu.
Liczne badania udowadniają, że ćwiczenia sportowe znacznie poprawiają funkcje poznawcze i zwiększają sprawność umysłową. Dzięki nim można m.in. poprawić pamięć krótkotrwałą, a także zdolność do koncentracji czy umiejętność szybkiego podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów.
Oczywiście aktywność fizyczna ma również pozytywny wpływ na kondycję psychiczną. Stymuluje produkcję endorfin i adrenaliny, a także redukuje poziom kortyzolu, co ogólnie poprawia nastrój oraz ogranicza stres i pomaga rozładować napięcie. Sport daje również poczucie spełnienia i satysfakcji, co przyczynia się do wzmocnienia poczucia własnej wartości oraz pewności siebie. Dzięki regularnej aktywności fizycznej można również wyraźnie poprawić jakość snu, co jest kluczowe dla regeneracji mózgu.
Zmiany w mózgu dzięki aktywności
Regularny ruch nie tylko tymczasowo poprawia działanie mózgu, ale też stymuluje zmiany w jego strukturze. Najnowsze badania monitorujące stan układu nerwowego podczas aktywności fizycznej wykazały wzrost wydzielania czynnika BDNF Alfa, który m.in. świadczy o rozroście istoty szarej w mózgu – jest m.in. odpowiedzialna za generowanie, jak i przetwarzanie oraz przesyłanie impulsów nerwowych. Badacze z Uniwersytetu Kansas udowodnili, że już 30 minut spaceru dziennie wyraźnie zwiększa aktywność mózgową badanych, co znajduje odzwierciedlenie w wynikach testów na inteligencję.
Ruch stymuluje neuroplastyczność, czyli zdolność mózgu do tworzenia nowych połączeń neuronalnych. Przyczynia się także do neurogenezy, czyli produkcji nowych neuronów. Ćwiczenia fizyczne to jedna z najskuteczniejszych metod odbudowywania komórek mózgu. Dzięki temu można szybciej przyswajać nowe informacje, uczyć się, a także adaptować do sytuacji. Jest to jeden z wielu argumentów za tym, by zachęcać dzieci do aktywności fizycznej już od najmłodszych lat.
Osoby, które znajdują w swoim życiu czas na ćwiczenia znacznie ograniczają również ryzyko wystąpienia demencji oraz wielu chorób neurologicznych, takich jak np. choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera. Okazuje się więc, że mózg trzeba trenować nie tylko poprzez aktywności umysłowe, ale też fizyczne.
Gdzie warto ćwiczyć?
Ćwiczyć ciało i mózg warto wszędzie tam, gdzie ma się możliwość oraz ochotę. Najważniejsze jest, by znaleźć miejsce, do którego będzie się przychodzić z przyjemnością. Szczególnie korzystna jest aktywność na świeżym powietrzu, która ma pozytywny wpływ na samopoczucie przez kontakt z naturą, pomaga się wyciszyć, a także wzmacnia organizm przez m.in. naturalne wchłanianie witaminy D. Niestety, problemem może być zmienna pogoda czy brak sprzętu.
Ćwiczenia w domu również są dobrym rozwiązaniem, szczególnie gdy ma się napięty grafik albo przede wszystkim ceni się sobie poczucie prywatności. Tutaj wyzwaniem jest jednak stworzenie odpowiednich warunków oraz zdobycie niezbędnego wyposażenia, które jest kosztowne.
Najwygodniejszym i najbardziej opłacalnym wyjściem jest ćwiczenie na siłowni. Zapraszamy do oddziałów GymForYou. Nasze studia są przestronne, świetnie wyposażone, zadbane oraz obsługiwane przez doświadczonych trenerów, którzy chętnie służą radą. Siłownia w Katowicach oraz siłownia w Oświęcimiu czeka na Ciebie – zadbaj o swoje ciało i umysł!