
Brak efektów na siłowni. 7 możliwych przyczyn
Ćwiczysz już od dłuższego czasu, ale nie widzisz rezultatów? Wiele osób rezygnuje z regularnej aktywności fizycznej właśnie z tego powodu. Zamiast się poddawać, warto spojrzeć krytycznym okiem na swój trening. Co może odpowiadać za brak efektów na siłowni? Podajemy 7 możliwych przyczyn!
Brak efektów na siłowni – przyczyny
Brak efektów na siłowni potrafi demotywować. Winowajcami są zwykle proste błędy, które drastycznie zmniejszają skuteczność ćwiczeń. Jakie są najpowszechniejsze przyczyny niepowodzenia?
Brak spójnego planu treningowego
Trenowanie bez konkretnego planu, losowe dobieranie ćwiczeń albo korzystanie z tego samego zestawu przez długi czas po prostu nie działa. Trening musi być odpowiednio ułożony, zgodnie z oczekiwaniami i możliwościami ćwiczącego. Progresja jest możliwa tylko wtedy, gdy z czasem plan jest stosownie modyfikowany. Najlepiej zastosować się do zaleceń ułożonych przez eksperta, np. wybierając gotowy plan albo zapisując się na trening indywidualny.
Zła dieta i brak dostosowania kaloryczności
Same ćwiczenia mogą nie wystarczać. Ogromne znaczenie ma odżywianie – zbyt duża lub zbyt mała liczba kalorii, a także niezbilansowane posiłki (np. ze zbyt małą ilością białka) mogą utrudniać osiągnięcie wyznaczonego celu. Inaczej powinna odżywiać się osoba, która chce rozbudowywać masę mięśniową, a inaczej ta starająca się schudnąć. Dieta musi być dostosowana do planu treningowego.
Brak odpowiedniej regeneracji
Wiele osób bagatelizuje to, jak ważny jest odpoczynek. Przerwy od treningu są konieczne, ponieważ umożliwiają regenerację organizmu. Ogromne znaczenie ma również jakość snu. Zbyt częste ćwiczenia czy intensywny tryb życia prowadzą do przetrenowania, kontuzji i braku efektów. Zamiast wzmacniać organizm, powodują jego wyniszczenie.
Zbyt duża / mała liczba treningów
Zarówno nadmierna, jak i niedostateczna liczba treningów ma wpływ na postępy. Najważniejsze, by znaleźć równowagę między wysiłkiem a odpoczynkiem. Częstotliwość ćwiczeń musi być dostosowana do indywidualnych możliwości.
Zbyt niska / wysoka intensywność treningów
Niektórym wydaje się, że trening daje efekty tylko wtedy, gdy ledwo ma się siły by z niego wrócić. W rzeczywistości takie podejście jest bardzo niebezpieczne i może doprowadzić do przemęczenia, kontuzji czy nawet wyniszczenia organizmu.
Brak jasno określonych celów i motywacji
Warto wiedzieć, po co się ćwiczy. Stwierdzenie, że np. chce się „poprawić sylwetkę”, „zwiększyć siłę” albo „wzmocnić kondycję” to dobry początek, ale lepiej doprecyzować oczekiwania. Dobrze jest wyznaczyć sobie konkretny cel, np. zrzucenie 5 kg, zmniejszenie obwodu w talii o 3 cm, wyciśnięcie 100 kg na ławce czy wejście na 4 piętro po schodach bez zadyszki. Wtedy łatwiej jest stworzyć konkretny plan i kontrolować postępy.
Stres i wysoki poziom kortyzolu
Przewlekły stres oraz wysoki poziom kortyzolu szkodliwie oddziałują na cały organizm, w tym m.in. sprzyjają gromadzeniu się tkanki tłuszczowej, prowadzą do rozpadu tkanki mięśniowej oraz zmniejszają poziom energii. W tym przypadku nawet najlepiej rozpisany trening po prostu nie zadziała, a wręcz może przynieść odwrotne skutki. Bardzo ważne jest, by pracować z emocjami oraz stosować techniki relaksacyjne, np. ćwiczenia oddechowe albo trening autogenny Schulza.
Jak zacząć osiągać efekty?
Nie ma jednego przepisu na to, jak osiągnąć najlepsze efekty na siłowni. Jest to kwestia bardzo indywidualna, dlatego warto pamiętać, że trening trzeba odpowiednio spersonalizować. Jeśli jednak chce się zauważać postępy, należy pamiętać o:
- określeniu mierzalnych celów krótko i długoterminowych;
- monitorowaniu postępów;
- stworzeniu zrównoważonego planu treningowego, z uwzględnieniem progresji;
- pracy nad prawidłową techniką wykonywania ćwiczeń;
- regeneracji po treningach i w dni wolne od ćwiczeń;
- odpowiedniej diecie i nawodnieniu.
Nie masz pomysłu na ćwiczenia? Wybierz się na zajęcia – zapisz się na fitness w Oświęcimiu albo fitness w Katowicach.
Gdzie warto ćwiczyć?
Skuteczność treningu niekoniecznie jest zależna od tego, gdzie się ćwiczy, ale jak najbardziej może mieć to znaczenie. Niektórzy są bardziej zmotywowani wtedy, gdy chodzą na siłownię. Inni z kolei czują się bardziej komfortowo w zaciszu własnego mieszkania. Wiele zależy od preferencji.
W praktyce najwygodniej i najbezpieczniej jest trenować na siłowni. Pomieszczenia są odpowiednio wyposażone, a także dostosowane do ćwiczeń. Co więcej, nadzoruje je doświadczona obsługa, która odpowiada na pytania i służy radą.
Szukasz miejsca nowoczesnego, przestronnego, z najlepszym sprzętem? Wybierz GymForYou – siłownia w Katowicach i siłownia w Oświęcimiu zapraszają!