Ćwiczenia i gimnastyka dla seniorów

Ćwiczenia i gimnastyka dla seniorów

Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna w każdym wieku. Nigdy nie jest za późno na to, by o to zadbać. Osoby starsze szczególnie powinny starać się ruszać, ponieważ dzięki temu mogą na dłużej zachować sprawność oraz dobre samopoczucie.Podpowiadamy, jakie są najlepsze ćwiczenia i gimnastyka dla seniorów!

Sprawdzone ćwiczenia i gimnastyka dla seniorów

Jakie są sprawdzone ćwiczenia i gimnastyka dla seniorów? Przede wszystkim aktywność fizyczna oraz jej intensywność powinny być indywidualnie dobrane do stanu zdrowia i możliwości osoby starszej. Najważniejsze, by skupić się na dwóch aspektach:

  • rozruchu (rozgrzanie mięśni, zwiększanie zakresów, delikatne rozciąganie),
  • wzmocnieniu organizmu (aktywowanie mięśni, najlepiej z użyciem gum oporowych).

W przypadku seniorów bardzo ważne jest angażowanie najsłabszych partii, takich jak mięsnie m.in. pośladków, stabilizacji centralnej oraz góry pleców. W ten sposób można popracować nad prawidłową postawą, co zapobiega pogłębianiu się wad, a także redukuje bolesność kręgosłupa i ułatwia utrzymanie równowagi.

Do dość uniwersalnych, sprawdzonych ćwiczeń i gimnastyki dla seniorów zaliczają się m.in.:

  • prostowanie i wznoszenie ramion na siedząco,
  • rotacja korpusu w pozycji „na czworaka”,
  • przysiady na krzesło,
  • mostki biodrowe,
  • skłony do ściany.

Chcesz zacząć ćwiczyć w przyjaznych warunkach, w których zawsze masz dostęp do potrzebnych przyrządów i akcesoriów? Siłownia Katowice to miejsce przyjazne także osobom starszym. Jeśli zależy Ci na tym, by w pełni świadomie dbać o swoje ciało, pod okiem doświadczonego specjalisty, zapisz się na trening personalny w Katowicach.

Rozgrzewka dla seniorów

Ważnym zagadnieniem jest rozgrzewka dla seniorów. Osoby starsze tym bardziej są narażone na dyskomfort czy kontuzje, jeśli nie przygotują się do ćwiczeń. Najlepiej poświęcić przynajmniej kilka-kilkanaście minut na gimnastykę ogólnorozwojową. Warto rozruszać nogi i ręce (krążenia rąk, dłoni, nóg, stóp i bioder), wykonać kilka przysiadów czy nawet zrobić kilka pajacyków.

Elementem rozgrzewki dla seniorów o ogólnie dobrej kondycji jak najbardziej może być np. jazda na rowerku czy nawet ćwiczenia o niskim obciążeniu na orbitreku. Strefa Cardio Katowice daje dostęp do przydatnych maszyn, które pomagają rozruszać mięśnie i delikatnie przyspieszyć krążenie.

Co po zakończonym treningu?

Po zakończeniu treningu dla seniora należy wykonać krótkie ćwiczenia rozciągające. W tym celu wystarczy położyć się na macie, ułożyć ręce po bokach ciała i zgiąć nogi w kolanie pod kątem prostym. Następnie należy opuścić kolana na lewą stronę, nie odrywając barków. Po 10-15 sekundach trzeba przenieść kolana w taki sam sposób na prawo. Wystarczy wykonać 3-5 powtórzeń na każdą ze stron.

Zwieńczeniem treningu musi być oczywiście odpoczynek. Po wszystkim można wykonać dodatkowo kilka ćwiczeń oddechowych, by wyregulować tętno i wyciszyć organizm. Nie można też zapomnieć o nawodnieniu. Najlepiej wybrać dobrej jakości średniozmineralizowaną wodę.

Chcesz trochę się rozruszać, by pracować nad swoim zdrowiem i samopoczuciem? Wybierz Gym For You – siłownię przyjazną seniorom. Skorzystaj z naszego wyposażenia oraz wsparcia doświadczonej, serdecznej obsługi!