Czym jest anemia sportowa

Czym jest anemia sportowa?

Anemia sportowa to zagadnienie, o którym coraz częściej mówi się w kontekście osób intensywnie trenujących. Czy jednak duży wysiłek fizyczny może faktycznie doprowadzić do niedokrwistości? Co to jest anemia sportowa, kogo może dotyczyć i czy wymaga ona leczenia? Najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz w tym wpisie.

Anemia sportowa – co to jest?

Anemia sportowa, określana także jako anemia rzekoma lub anemia fałszywa, to przypadłość często mylona z faktyczną niedokrwistością. Obniżone stężenie wskaźników morfologicznych zależnych od objętości krwi – hemoglobiny, erytrocytów i hematokrytu – jest bowiem w tym przypadku następstwem jej rozcieńczenia, a nie faktycznego deficytu.

Do wspomnianego rozrzedzenia krwi dochodzi w wyniku wzrostu objętości osocza po intensywnym wysiłku. Należy w tym miejscu dodać, że obniżone stężenie hemoglobiny w próbce żylnej występuje przy jednocześnie prawidłowej jej ilości lub nawet wyższej niż norma – wysiłek fizyczny pobudza erytropoezę. Anemia sportowa w tym rozumieniu nie wynika zatem z faktycznej utraty krwinek czerwonych lub nieprawidłowego przebiegu procesu ich produkcji, a zwiększenia objętości osocza. Tym samym, nie jest ona tożsama ze stanem klinicznym, któremu towarzyszy faktyczne obniżenie stężenia hemoglobiny.

Kogo może dotyczyć?

Anemia sportowa dotyczy przede wszystkim tych osób, które poddają się regularnemu, intensywnemu wysiłkowi fizycznemu. Mowa tu nie tylko o zawodowych sportowcach, ale i tych, którzy trenują amatorsko. Które grupy przede wszystkim narażone są na ryzyko wystąpienia rzekomej niedokrwistości? Anemia sportowa odnotowywana jest przede wszystkim u osób podejmujących się różnych aktywności o charakterze wytrzymałościowym. Mowa tu zatem między innymi o biegaczach długodystansowych, kolarzach szosowych, wioślarzach, triathlonistach. Należy przy tym pamiętać, że wpływ na ostateczne wartości badanych wskaźników ma obciążenie treningowe, ale też wiek, płeć, staż treningowy czy ogólny stan organizmu.

Chcesz zadbać o sylwetkę bez ryzyka przeciążenia organizmu? Zapisz się na trening personalny Katowice – skrojony na miarę Twoich potrzeb ze wsparciem specjalisty. Wolisz grupowe zajęcia? Poznaj ofertę fitness Katowice i buduj formę w towarzystwie!

Czy anemia sportowa wymaga leczenia?

Często padającym pytaniem jest to, czy anemia sportowa wymaga leczenia. Jak już zostało powiedziane, anemia sportowa nie jest stanem świadczącym o faktycznej niedokrwistości, a jedynie następstwem powysiłkowego wzrostu osocza, który prowadzi do rozrzedzenia krwi i obniżenia stężenia hemoglobiny. Tym samym, nie wymaga ona leczenia sensu stricte. Co więcej, z punktu widzenia treningowego, wzrost objętości krwi jest zjawiskiem korzystnym – poprawia bowiem wydolność tlenową organizmu, co przekłada się na reakcję adaptacyjną do wysiłku.

Szukasz kompleksowo wyposażonego, nowoczesnego klubu na Śląsku? Siłownia Oświęcim pozwoli Ci zrealizować każdy trening!

Należy jednak mieć na uwadze, że niski poziom wskaźników morfologicznych odnoszących się do krwinek czerwonych nie jest zawsze następstwem tak zwanej anemii sportowej. Choć aktywność fizyczna niesie dla zdrowia wiele korzyści, wiąże się także z określonym obciążeniem organizmu i zwiększonym zapotrzebowaniem na poszczególne składniki. Niedostateczna podaż substancji niezbędnych do wytworzenia prawidłowych erytrocytów – przede wszystkim żelaza, kwasu foliowego oraz witaminy B12 – i/lub zaburzone ich wchłanianie w parze z wysokimi wymaganiami treningowymi sprawiają, że sportowcy szczególnie narażeni są na wystąpienie anemii.

Ludzkie ciało stworzone jest do ruchu. Intensywny wysiłek nie odbywa się jednak bez negatywnego wpływu na organizm. Niedostateczne wartości hemoglobiny istotnie wpływają nie tylko na wyniki sportowe i wydolność, ale funkcjonowanie całego organizmu i ogólne zdrowie. Z tego też względu, uwagę przykładać należy nie tylko do samych treningów, ale również odpowiednio zbilansowanej diety i regularnie wykonywanych badań.