czym jest pilates i jakie daje korzyści

Czym jest pilates i jakie daje korzyści?

W ostatnich latach pilates szczególnie zyskał na popularności, szczególnie wśród kobiet. Jak wyglądają takie ćwiczenia i dlaczego warto zapisać się na zajęcia?Wyjaśniamy, czym jest pilates i jakie daje korzyści!

Pilates – co to jest?

Pilates jest systemem ćwiczeń zaprojektowanym w latach 20. XX wieku przez amerykańskiego trenera niemieckiego pochodzenia, Josepha Pilatesa. Opracował go dla siebie, ponieważ cierpiał na bóle pleców powiązane z krzywicą. Połączył elementy jogi, baletu, gimnastyki i tai chi. Ponieważ zauważył świetne efekty z ćwiczeń, zaczął je promować. Jego metoda szybko zainteresowała tancerzy i sportowców, co przyczyniło się do rozpowszechnienia jej w na całym świecie.

Pilates ma za zadanie wzmacniać wszystkie głębokie partie mięśni. Trening jest mało dynamiczny, bowiem skupia się na precyzyjnym rozciąganiu poszczególnych części ciała. Ponieważ nie jest zbyt obciążający, jest idealny dla osób w różnym wieku, niezależnie od poziomu zaawansowania.

Zalety ćwiczeń pilates

Regularna, świadoma aktywność fizyczna zawsze ma pozytywny wpływ na kondycję, zdrowie oraz ogólne samopoczucie. Jakie są największe zalety ćwiczeń pilates?

  • wzmacnianie mięśni – ćwiczenia angażują przede wszystkim mięśnie głębokie, co przyczynia się do poprawy postawy, stabilizacji kręgosłupa i zwiększania ogólnej siły mięśniowej, a także zapobiega kontuzjom, urazom czy zwyrodnieniom;
  • poprawa elastyczności – podczas treningu stawy i mięśnie są wykorzystywane w pełnym zakresie ruchu, dzięki czemu zwiększa się elastyczność ciała oraz zmniejsza się ryzyko kontuzji;
  • poprawa koordynacji – pilates pomaga bardziej świadomie kontrolować ruch i ciało, dzięki czemu ćwiczy się w sposób precyzyjny oraz bezpieczny, a także ogranicza się ryzyko kontuzji i urazów (nie tylko podczas ćwiczeń, ale też w życiu codziennym);
  • wzmacnianie mięśni głębokich brzucha – ćwiczenia skupiają się na mięśniach odpowiedzialnych za m.in. utrzymanie prawidłowej postawy, co łagodzi bóle pleców, a także ma pozytywny wpływ na działanie układu trawiennego oraz pomaga pozbyć się wystającego brzuszka;
  • kształtowanie sylwetki – regularne treningi pozwalają spalić nieco kalorii, a także przyczyniają się do lepszej definicji mięśni, co pomaga uzyskać smukłą figurę;
  • redukcja stresu – podczas ćwiczeń ważne jest pełne skupienie, co prowadzi do wyciszenia emocji oraz ugruntowania w rzeczywistości i teraźniejszości (mindfulness), dając efekt ogólnego uspokojenia się oraz poprawienia samopoczucia.

Jak i gdzie ćwiczyć pilates?

Pilates z powodzeniem można trenować w domu. Wiele osób decyduje się na ten wariant ze względu na poczucie prywatności i komfort. W Internecie można znaleźć sporo nagrań instruktażowych, na których trenerzy pokazują, jak wykonywać poszczególne ćwiczenia.

Opcja domowa ma jednak swoje minusy. Przede wszystkim, nie ma się opieki instruktora, dlatego jeśli popełnia się jakieś błędy, nie zostanie się skorygowanym. W ten sposób można niechcący doprowadzić do bolesnego przeciążenia czy kontuzji. Kolejnym wyzwaniem jest konieczność zakupu potrzebnego sprzętu, który nie jest tani. Zwykle potrzebne są m.in. specjalna mata, gumy oporowe, piłki, hantle/kettlebell czy specjalne kostki/poduszki dla podparcia.

Popularnym rozwiązaniem jest zapisanie się na specjalne zajęcia pilatesu. Udział w nich daje wiele korzyści. Przede wszystkim, wsparcie grupy daje motywację do działania. Do tego cały czas jest się nadzorowanym przez doświadczonego instruktora, który chętnie odpowie na pytania, wyjaśni wątpliwości i wyłapie nieprawidłowości. Ogromną zaletą jest też to, że w studiu dostępne są wszystkie niezbędne akcesoria, dlatego wystarczy po prostu zabrać ze sobą wygodny, sportowy strój.

Siłownia w Oświęcimiu zaprasza wszystkie osoby, które chcą wzmocnić swoje mięśnie głębokie, wyciszyć się i wypracować smukłą sylwetkę. Zajęcia odbywają się w przestronnych, nowoczesnych, schludnych salach. Dysponujemy profesjonalnym wyposażeniem, a nasi instruktorzy posiadają odpowiednie kwalifikacje oraz wieloletnie doświadczenie. Zapisz się na pilates w Oświęcimiu – zadbaj o swoje zdrowie, samopoczucie i wygląd!