Czym jest trening obwodowy i dla kogo

Czym jest trening obwodowy i dla kogo?

Chcesz zacząć ćwiczyć w bardziej ustrukturyzowany sposób? Wybierz metodę o wysokiej intensywności, która jest niezwykle skuteczna, a do tego zajmuje mało czasu.Wyjaśniamy, czym jest trening obwodowy i dla kogo jest przeznaczony!

Trening obwodowy – co to jest?

Trening obwodowy składa się z ćwiczeń o wysokiej intensywności, wykonywanych w szybkim tempie. Angażuje różne partie mięśni, wzmacniając je oraz uelastyczniając. Prowadzi do zwiększenia wydolności organizmu, a także pomaga szybko spalać kalorie.

Podczas wykonywania treningu obwodowego wykonuje się jedno ćwiczenie po drugim, jedynie z krótką przerwą lub bez niej. Tak zwane obwody to seria obejmująca od kilku do nawet kilkunastu ćwiczeń. Czas pracy i liczba powtórzeń są dostosowywane do indywidualnych potrzeb oraz określonego celu.

Treningiem obwodowym mogą być rozmaite ćwiczenia, m.in. siłowe (np. wyciskanie), wytrzymałościowe (np. skakanka) czy eksplozywne (np. pompki z wybiciem). Jego cechą charakterystyczną jest skrócenie lub całkowite wyeliminowanie przerw. Dzięki temu trening zajmuje mniej czasu, a do tego jest bardziej intensywny. Efektem jest przyspieszenie metabolizmu oraz powstanie tzw. długu tlenowego, który daje zjawisko spalania kalorii nawet po zakończeniu ćwiczeń. Dodatkowo intensywna praca usprawnia układ krążeniowy oraz oddechowy, zwiększając ich wydolność.

Dla kogo jest trening obwodowy?

Trening obwodowy może z powodzeniem być wykorzystywany przez każdego, niezależnie od wieku i stopnia zaawansowania – oczywiście, jeśli nie ma ku niemu żadnych przeciwskazań medycznych. Cieszy się dużą popularnością, ponieważ jest prosty, a skuteczny. Co więcej, wiele osób wykonuje już ćwiczenia w taki sposób i po prostu nie zdaje sobie sprawy z tego, że metoda ta tak się nazywa.

Najważniejsze, by przy wykonywaniu treningu obwodowego odpowiednio dobrać rodzaj ćwiczeń, ich ilość, liczbę powtórzeń, a także czas przerwy między obwodami. Kiedy dostosuje się go do swoich potrzeb i możliwości, będzie maksymalnie efektywny oraz bezpieczny.

Już zaledwie po 3 miesiącach regularnych treningów obwodowych można zauważyć wyraźne rezultaty, takie jak przede wszystkim:

  • zwiększenie wytrzymałości,
  • zwiększenie masy mięśniowej,
  • zwiększenie siły,
  • zwiększenie elastyczności,
  • poprawa ogólnej sprawności,
  • redukcja tkanki tłuszczowej,
  • ujędrnienie ciała i ukształtowanie sylwetki.

Gdzie warto ćwiczyć?

Podczas treningu obwodowego wykorzystuje się głównie matę i hantle. Taki sprzęt z powodzeniem można zdobyć we własnym zakresie, dlatego jak najbardziej da się tak ćwiczyć w zaciszu własnego domu. Wiele osób woli jednak robić to na siłowni – w każdej chwili ma się dostęp do dużego wyboru sprzętu, a także można poprosić o poradę obsługę lub innych użytkowników.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług trenera personalnego, który odpowiednio dobierze ćwiczenia oraz pokaże, jak je wykonywać. Do tego chętnie będzie udzielał rad w zakresie żywienia i innych kwestii związanych z wyznaczonym celem (np. utratą kilogramów czy zwiększeniem masy mięśniowej).

Dużym powodzeniem cieszą się również specjalne zajęcia. Biorąc w nich udział na się pewność, że prawidłowo się ćwiczy, co zwiększa efektywność oraz ogranicza ryzyko kontuzji do minimum. Dodatkowo pozytywna energia grupy skutecznie motywuje do działania i zachęca do pokonywania swoich słabości.

Zapraszamy na trening obwodowy w Oświęcimiu! Nasi doświadczeni instruktorzy dbają o przyjemną atmosferę oraz zwracają uwagę na każdego uczestnika. Jeśli będziesz regularnie brać udział w zajęciach, już w krótkim czasie zaczniesz zauważać pierwsze efekty. Zacznij ćwiczyć w świadomy sposób – podejmij wyzwanie, by Twoje ciało było silne, sprawne i zdrowe!