Ile razy w tygodniu ćwiczyć

Ile razy w tygodniu ćwiczyć?

Chcesz rozpocząć przygodę z aktywnością fizyczną i zastanawiasz się, Ile razy w tygodniu ćwiczyć? W osiąganiu wymarzonego rezultatu sylwetkowego nie ma drogi na skróty. Wbrew pozorom, nadmiar wysiłku nie zawsze jest wskazany. W takim razie, jak często trenować? Dowiedz się, ile razy w tygodniu ćwiczyć, aby zachować zdrowie i uzyskać wymarzoną formę!

Ile razy w tygodniu trzeba ćwiczyć?

Ile razy w tygodniu ćwiczyć? Wydawać by się mogło, że im więcej aktywności fizycznej wprowadzimy, tym szybciej przyjdą upragnione efekty. Niestety, działanie ludzkiego organizmu nie jest prostą, matematyczną kalkulacją, a czynników wpływających na proces zmiany sylwetki jest całe mnóstwo. Należy pamiętać, że dieta i treningi to nie wszystko – nieodłącznym elementem budowania formy jest regeneracja.

W takim razie, ile razy w tygodniu ćwiczyć? Niestety, na tak postawione pytanie nie ma jednej, właściwej odpowiedzi. Optymalna częstotliwość treningów zależy bowiem od wielu indywidualnych kwestii – w tym celu i stażu treningowego, stanu zdrowia czy możliwości fizycznych.

Czy można ćwiczyć codziennie?

Czy można ćwiczyć codziennie? Czyli jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby rozpoczynające treningi. Choć oczywiście zbyt mała dawka ruchu nie przyniesie upragnionych efektów lub znacząco rozciągnie w czasie cały proces budowania formy, tak codzienny, intensywny wysiłek może okazać się wcale nie lepszym rozwiązaniem. Zwłaszcza w przypadku osób początkujących czy wracających do regularnego trenowania nie zaleca się codziennego wykonywania mocno obciążających ciało ćwiczeń. Dlaczego?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, nieodłącznym elementem procesu kształtowania sylwetki jest odpoczynek. Zbyt duża aktywność fizyczna skutecznie uniemożliwi organizmowi odpowiednią regenerację, co w niedługim czasie może szybko skończyć się przetrenowaniem lub kontuzją, a co za tym idzie – zniechęceniem do ćwiczeń i odstawieniem ich w ogóle. Ponadto, warto pamiętać, że to właśnie w czasie odpoczynku dochodzi do odbudowy tkanki mięśniowej.

Odpowiadając na pytanie, ile razy w tygodniu ćwiczyć i czy można trenować codziennie należy jednak zaznaczyć, że dzień bez treningu nie oznacza z góry leżenia na kanapie. Ludzkie ciało jest stworzone do ruchu – warto więc nauczyć się aktywnego odpoczywania, a w wolne dni wybrać się na spacer, basen czy postawić na inną formę lekkiego cardio.

Ile razy w tygodniu ćwiczyć, żeby były efekty?

Przyjmuje się, że niezbędne dla uzyskania zauważalnych efektów są minimum trzy treningi na siedem dni. Jak już jednak wspomnieliśmy, to, ile razy w tygodniu ćwiczyć, zależy od wielu indywidualnych kwestii. Wiele osób o długim stażu na siłowni w Katowicach dobrze „znosi” częste treningi – nawet pięć razy w tygodniu. Nie bez znaczenia jest jednak wybierany przez nie system treningowy czy charakter ćwiczeń.

Jeśli chcesz ukształtować na nowo swoją sylwetkę poprzez trening siłowy i zastanawiasz się, ile razy w tygodniu ćwiczyć brzuch, pośladki czy biceps, dobrym rozwiązaniem będzie split, czyli trenowanie każdej partii w inny dzień. Dobrze rozłożony trening dzielony zamyka się zwykle trzech lub czterech jednostkach na tydzień.

Jeśli natomiast masz w planach redukcję, trening siłowy możesz rotować z lekkim cardio, trenując nieco częściej. Dla zachowania dobrej sprawności i zdrowia możesz trenować nawet codziennie, wybierając ćwiczenia o umiarkowanej intensywności lub chodząc na przykład na nasze zajęcia fitness w Katowicach.

Pamiętaj, aby mierzyć siły na zamiary. Jeśli jesteś osobą początkującą, nie narzucaj sobie zanadto dużego reżimu. Metodą małych kroków zwiększysz z czasem częstotliwość i intensywność treningów, nie tracąc przy tym zapału do ćwiczeń i radości z ruchu. Powodzenia!