Jak bezpiecznie trenować w czasie upałów

Jak bezpiecznie trenować w czasie upałów?

Żar lejący się z nieba potrafi skutecznie zniechęcić do ćwiczeń. Nie chcesz przerywać rutyny? Musisz zwrócić uwagę na kilka kwestii, by przypadkiem nie nadwyrężyć swojego organizmu. Podpowiadamy, jak bezpiecznie trenować w czasie upałów!

Jak trenować w upał?

Ze względu na ostatnie fale upałów postanowiliśmy opisać to, jak trenować w upał. Nadmierne przegrzanie organizmu jest wyjątkowo niebezpiecznym stanem. Może doprowadzić do omdlenia, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci! Z tego względu należy stosować się do kilku prostych zasad:

  • wysiłek fizyczny najlepiej zaplanować na godziny poranne lub wieczorne, gdy nie jest jeszcze tak gorąco;
  • przed aktywnością (ok. 1-2 godzin) należy wypić 1-0,5 l niegazowanej wody mineralnej;
  • do ćwiczeń należy wybrać odpowiedni ubiór, o wygodnym kroju, wykonany z materiału, który odprowadzi wilgoć i pozwoli skórze oddychać;
  • w przypadku aktywności na zewnątrz trzeba pamiętać o zastosowaniu kremów z filtrem na odsłonięte części ciała oraz o nakryciu głowy;
  • jeśli chce się ćwiczyć wewnątrz, warto zadbać o odpowiednią wentylację czy nawet klimatyzację pomieszczenia.

O czym pamiętać podczas treningu?

Po odpowiednim przygotowaniu do treningu trzeba jeszcze wiedzieć, jak go przeprowadzić. Bardzo ważne jest, by oczywiście zacząć od rozgrzewki. W zupełności wystarczy kilka minut ćwiczeń ogólnorozwojowych. Nie wolno pomijać tego etapu, ponieważ w ten sposób zmniejsza się ryzyko kontuzji oraz zwiększa się skuteczność treningu.

Najlepiej zacząć od lżejszych ćwiczeń i stopniowo zwiększać ich intensywność. Dzięki temu organizm przystosuje się do wysiłku, przez co uniknie się nagłego zmęczenia i nadmiernego pocenia. Oczywiście należy ćwiczyć do poziomu, który nie wywołuje zadyszki ani poczucia osłabienia.

Bardzo ważne jest, by pamiętać o przerwach. Niektórzy przez upał chcą szybciej skończyć trening, dlatego skracają odstępy między ćwiczeniami. Nie jest to rozsądne, bowiem jest to prosta droga do przemęczenia i kontuzji. W rzeczywistości lepiej jest nieco wydłużyć przerwy, jeśli jest taka potrzeba. Kiedy zaś zaczyna być bardzo trudno, rozsądniej jest wcześniej zakończyć trening.

Jeśli w dowolnym momencie ćwiczeń pojawią się zawroty głowy czy uczucie osłabienia, należy niezwłocznie przerwać. Po chwili można spróbować wrócić do treningu. Jeśli znów wystąpią niepokojące objawy, lepiej zrezygnować z aktywności. Warto słuchać swojego ciała, bowiem w przeciwnym razie można mu przypadkiem zrobić krzywdę. Ewentualnie można zastąpić zaplanowany trening czymś łagodniejszym, np. spacerem czy jogą albo przyjemniejszym, np. wizytą na pływalni. Nie ma co zmuszać się do ćwiczeń – takie jednorazowe odstępstwo to nic takiego.

Oczywiście podczas treningu w czasie upału powinno się szczególnie zadbać o odpowiednie nawodnienie. Ważne jest, by pić małymi łykami. Od wody jeszcze lepszy będzie napój izotoniczny czy nawet apteczne elektrolity. W ten sposób nie tylko nawodni się organizm, ale też dostarczy mu się sporo mikroelementów, które w upale są błyskawicznie wydalane z potem.

Co robić po treningu?

Po treningu warto znaleźć chwilę na kilka prostych ćwiczeń rozciągających. W ten sposób wycisza się organizm, pozwalając wyregulować oddech oraz tętno. Jednocześnie dba się o mięśnie, usuwając ewentualne napięcia. Dobrym pomysłem będzie też delikatny masaż.

Bardzo ważnym elementem treningu jest regeneracja. Po zasłużonym (ale nie zimnym!) prysznicu można oddać się relaksowi.

Chcesz ćwiczyć mimo upałów? Dobrym rozwiązaniem będzie wizyta w klimatyzowanym studiu fitness. Nasza siłownia w Katowicach oraz siłownia w Oświęcimiu zapewniają optymalne warunki niezależnie od pogody. Duży wybór maszyn i akcesoriów oraz wsparcie naszych doświadczonych instruktorów sprawią, że z przyjemnością wykonasz cały trening.

Upał to duże obciążenie dla organizmu, dlatego w gorące dni warto ostrożniej wykonywać ćwiczenia. Najważniejsze, by obserwować swoje samopoczucie i nie robić nic na siłę. To nie tylko niezdrowe, ale wręcz niebezpieczne. Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu i trenuj odpowiedzialnie!