jak dbać o kręgosłup

Jak dbać o kręgosłup?

Zdrowy kręgosłup to fundament sprawnego układu ruchu. Zwykle jednak zapominamy, aby odpowiednio o niego dbać – a to właśnie kręgosłup narażony jest na szereg urazów. I to każdego dnia! Warto jednak wiedzieć, że już niewielkie zmiany mogą przysłużyć się korzystnie jego kondycji. Jakie ćwiczenia na zdrowy kręgosłup warto wykonywać? Co zmienić, aby na co dzień dodatkowo go nie obciążać? Podpowiadamy, jak dbać o kręgosłup!

Dlaczego zdrowy kręgosłup jest ważny?

W erze mody na fit ciało, piękny biceps oraz sześciopak na brzuchu wciąż niewiele mówi się o tym, jak dbać o kręgosłup. Bo przecież, skoro nie będzie on bardziej smukły i zgrabny, to po co go ćwiczyć? Nic bardziej mylnego! Zdrowy kręgosłup to podpora całego ciała. To właśnie jemu, podwójnie esowatemu, amortyzującemu wstrząsy cudownemu tworowi, zawdzięczamy pionowe ustawienie naszego ciała.

Jednak nawyki złego siedzenia, zazwyczaj bez podpierania odcinka lędźwiowego, do tego okrągłe plecy (bo biust za duży albo za mały), powodują, że robimy sobie jeszcze większą krzywdę. Nasze mięśnie przykurczają się lub rozciągają tak, żeby dostosować się do pozycji, w której przebywamy najczęściej. Garbate plecy? To mniejsza pojemność oddechowa, przykurcz mięśni klatki. Słaby odcinek lędźwiowy? Trudno będzie mieć płaski brzuch, będą doskwierały częste bóle, odczucie sztywnienia. To wszystko jest ze sobą połączone!

Jak dbać o kręgosłup?

O tym, jak dbać o kręgosłup zwykle nie myślimy – zaczynamy dopiero wtedy, gdy zaczyna boleć. A jak już boli to szukamy ratunku. Leki przeciwbólowe pomogą doraźnie, rehabilitacja postawi Cię na nogi, ale najlepszą opcją jest prewencja i regularne dbanie o zdrowy kręgosłup. Pozwoli to utrzymać go jak najdłużej w lepszej sprawności, a tym samym zapobiec kolejnym stanom zapalnym, sztywnościom i ogromnym bólom. O czym pamiętać?

  1. Ruch! Przestrzenie między kręgami powinny być “naoliwione”, a najlepiej odżywisz je po prostu się ruszając. Aby utrzymać prawidłową postawę trzeba mieć mocne mięśnie pleców. Dedykowane ćwiczenia na zdrowy kręgosłup w połączeniu z regularnym wysiłkiem fizycznym to znakomity sposób na zachowanie zdrowia. Joga, stretching, pilates, zdrowy kręgosłup – możliwości jest obecnie naprawdę wiele! Pamiętaj, że nawet zajęcia fitness czy siłownia w Katowicach z umiarem są lepsze niż brak ruchu. Nie przepadasz za tego typu aktywnością? W takim razie rozważ basen albo aqua aerobik!
  2. Dieta. Utrzymywanie prawidłowej masy ciała ma znaczenie – pamiętaj, że nadwaga obciąża i zwiększa ryzyko poważnych problemów z kręgosłupem.
  3. Zmiany nawyków. Pilnuj się i na siedząco, i na leżąco! Podczas siedzenia przy biurku zwróć uwagę na to, by uda i łydki tworzyły kąt prosty. Twoje krzesło nie może być za niskie, stopy powinny swobodnie opierać się o podłogę, a uda być równolegle do podłoża. Odciąży to Twój kręgosłup.
  4. Ćwiczenia na zdrowy kręgosłup. Wbrew pozorom, wcale nie tak trudne! Wykonuj co godzinę jedno z nich – zwłaszcza, jeśli na co dzień sporo siedzisz. Pamiętaj, aby podczas wykonywania poniższych ćwiczeń na zdrowy kręgosłup skupić się maksymalnie na wykonywanym ruchu i nie zapominać o oddechu.
  5. Rozciągaj plecy! Nie opieraj ich, weź wdech, poczuj podparcie w pośladkach i z wydechem wyciągnij się jakbyś chciał dotknąć czubkiem głowy sufitu. To pozwoli Ci rozciągnąć się, nie wstając nawet z krzesła
  6. Jesteś śpiący? Nie opieraj się o krzesło i oprzyj stopy o podłogę, tak aby między łydkami a udami był kąt prosty. Z wdechem unieś w górę obie ręce, tak by wnętrze dłoni były równolegle i wyciągnij palce obu dłoni w górę, jakbyś chciał opuszkami dotknąć sufitu. Zrób pięć głębokich wdechów, z każdym wdechem starając się wyciągnąć mocniej w kierunku sufitu. Poczujesz przypływ siły!

Największym sprzymierzeńcem zdrowego kręgosłupa jest wielokierunkowe i systematyczne działanie. Ruch, codzienna dbałość o prawidłowe nawyki, utrzymywanie optymalnej masy ciała – wszystko to przełoży się korzystnie na jego struktury, a tym samym sprawność całego ciała.