Jak zrobić dobrą redukcję?
Redukcja tkanki tłuszczowej to maraton a nie sprint – dlatego też należy uzbroić się nie tylko w odpowiedni plan, ale i cierpliwość. Pomimo upływu czasu nie widzisz efektów odchudzania? Być może nieświadomie popełniasz któryś z powszechnych błędów. O tym, jak zrobić redukcję – jak na nią przejść i czego unikać, przeczytasz w tym wpisie. Zapraszamy do lektury kolejnej części poradnika nt. kształtowania kobiecej sylwetki!
Czym jest redukcja tkanki tłuszczowej?
Redukcja tkanki tłuszczowej to proces polegający na zmniejszaniu procentowej zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie wskutek utrzymywanego przez dłuższy czas deficytu energetycznego. To nieodłączny element odchudzania, jak i przysłowiowa kropka nad „i” kształtowania sylwetki – przeprowadzana po okresie budowania masy mięśniowej, wydobywa na pierwszy plan efekty ciężkiej, nierzadko wielomiesięcznej pracy nad ciałem. Jak zrobić redukcję? Jak na nią przejść i od czego zacząć? Co wspomaga utratę tkanki tłuszczowej, a co skutecznie ją spowalnia? Pytań pojawia się wiele – odpowiadamy na nie w dalszej części wpisu.
Jak przejść na redukcję?
Wiele kobiet zastanawia się, jak przejść na redukcję – jaką dietę stosować, ile kalorii przyjmować czy też w jakim oknie żywieniowym jeść posiłki. Oczywiście, sposób odżywiania jest istotny dla przebiegu całego procesu i efektów. Nie dajmy się jednak ponieść zupełnie temu dietetycznemu zawirowaniu – skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej zależy nie tylko od odpowiedniego sposobu żywienia, ale i właściwie dobranego treningu. Dlaczego?
Masa mięśniowa. Słowa, które wywołują panikę u większości kobiet. “Jak to? Przecież, jak zwiększę masę mięśniową to będę wyglądała jak facet!”. I w tym miejscu musimy wyprowadzić Cię z błędu – prawdopodobieństwo nadmiernie rozbudowanej masy mięśniowej u kobiet jest znikome.
Zatem, co ma masa mięśniowa do kształtowania kobiecej sylwetki? Ano to, że, aby redukcja była skuteczna, należy pozbyć się tkanki tłuszczowej. W uproszczeniu – aby spalać tkankę tłuszczową konieczne jest wykorzystanie wolnych kwasów tłuszczowych jako źródła energii. A co z całego organizmu najlepiej wykorzystuje je energetycznie? Właśnie mięśnie.
Jak zrobić redukcję?
Jak zrobić redukcję? Jak już zostało powiedziane, choć teoretycznie schudnąć można i z pomocą samej diety, zdecydowanie lepsze efekty przyniesie jej połączenie z aktywnością fizyczną. Siłownia w Katowicach, zajęcia grupowe, trening domowy z ciężarem własnego ciała lub gumami – możliwości jest wiele!
W końcu, nie chodzi nam o zbijanie samej wagi, ale przede wszystkim zauważalny efekt wizualny – i to bez szkody dla zdrowia. Jeśli nie wiesz, jak przejść na redukcję lub dotychczas podjęte przez Ciebie działania nie przyniosły pożądanego efektu – zapoznaj się koniecznie z poniższymi wskazówkami:
- Jeśli wszystko w trakcie redukcji robimy dobrze (mowa o diecie, treningu i regeneracji), a redukcja nie postępuje, to możliwe, że masa mięśniowa jest w danym momencie za mała. Innymi słowy, bilans kaloryczny jest źle wyliczony. Często spotykanym przypadkiem jest wyliczenie bilansu kalorycznego pod ogólną masę ciała, a nie dokładną ilość masy mięśniowej danej osoby. To czego należy unikać na redukcji w takiej sytuacji, to odjęcie kolejnych kalorii – takie działanie doprowadzi wyłącznie do kolejnego spadku dziennego wydatku energetycznego, a co za tym idzie, najpewniej i kolejnego spadku masy mięśniowej.
- Jak zrobić redukcję z zachowaniem możliwie jak największej ilości mięśni? W tym celu pamiętajmy, żeby dodać do treningu redukcyjnego element zapobiegający spadkowi masy mięśniowej. Mowa tu o bodźcu siłowym. Zapraszamy do siłowni w Oświęcimiu i na nasze zajęcia – w Gym For You z pewnością znajdziesz odpowiednią aktywność dla siebie, idealnie dopasowaną pod swoje potrzeby i preferencje!
- Nie bójmy się wzrostu masy mięśniowej wywołanego treningiem siłowym. Bez niej żadna redukcja nie będzie zakończona sukcesem.Kształtując sylwetkę należy również myśleć o tym, jak zwiększyć wytrzymałość, gdyż ma ona niebagatelne znaczenie w modelowaniu ciała.
- Większa masa mięśniowa stwarza większy potencjał “rozbijania” trójglicerydów do wolnych kwasów tłuszczowych. To oznacza, że im więcej mięśni, tym więcej tłuszczu nasze ciało będzie chciało wykorzystać jako źródła energii w trakcie wysiłku – co z kolei przełoży się na szybszą redukcję tkanki tłuszczowej!
- Pamiętajmy o aspekcie funkcjonalnym. O ile łatwiej będzie nam wykonywać codzienne czynności, jeśli będziemy mieć więcej mięśni, a co za tym idzie, więcej siły.
Czego unikać na redukcji?
Redukcja tkanki tłuszczowej to złożony proces. Wpływ na jej przebieg ma wiele czynników, przez co nietrudno o popełnienie różnych błędów. Czego unikać na redukcji?
- Nieprzygotowania. Najpierw dobudujmy mięśnie, zanim zabierzemy się za docinanie.
- Braku uwzględniania bodźca siłowego – trening podtrzymujący masę mięśniową to podstawa w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej.
- Ucinania zbyt dużej liczby kalorii – doprowadzi to do sporego spadku masy mięśniowej i spowolnienia tempa redukcji.
- Zbyt dużej ilości wysiłku typu cardio. Ciało bardzo szybko się do niego zaadaptuje i masa mięśniowa zacznie maleć.
Wiesz już, jak zrobić redukcję – o czym pamiętać i czego unikać, aby przeprowadzić ją efektywnie i bezpieczne. Nie zapomnij także o sprawdzeniu o przejrzeniu pozostałych części naszego poradnika kształtowania kobiecej sylwetki.