Jak zrobić dobrą redukcję

Jak zrobić dobrą redukcję?

Redukcja tkanki tłuszczowej to maraton a nie sprint – dlatego też należy uzbroić się nie tylko w odpowiedni plan, ale i cierpliwość. Pomimo upływu czasu nie widzisz efektów odchudzania? Być może nieświadomie popełniasz któryś z powszechnych błędów. O tym, jak zrobić redukcję – jak na nią przejść i czego unikać, przeczytasz w tym wpisie. Zapraszamy do lektury kolejnej części poradnika nt. kształtowania kobiecej sylwetki!

Czym jest redukcja tkanki tłuszczowej?

Redukcja tkanki tłuszczowej to proces polegający na zmniejszaniu procentowej zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie wskutek utrzymywanego przez dłuższy czas deficytu energetycznego. To nieodłączny element odchudzania, jak i przysłowiowa kropka nad „i” kształtowania sylwetki – przeprowadzana po okresie budowania masy mięśniowej, wydobywa na pierwszy plan efekty ciężkiej, nierzadko wielomiesięcznej pracy nad ciałem. Jak zrobić redukcję? Jak na nią przejść i od czego zacząć? Co wspomaga utratę tkanki tłuszczowej, a co skutecznie ją spowalnia? Pytań pojawia się wiele – odpowiadamy na nie w dalszej części wpisu.

Jak przejść na redukcję?

Wiele kobiet zastanawia się, jak przejść na redukcję – jaką dietę stosować, ile kalorii przyjmować czy też w jakim oknie żywieniowym jeść posiłki. Oczywiście, sposób odżywiania jest istotny dla przebiegu całego procesu i efektów. Nie dajmy się jednak ponieść zupełnie temu dietetycznemu zawirowaniu – skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej zależy nie tylko od odpowiedniego sposobu żywienia, ale i właściwie dobranego treningu. Dlaczego?

Masa mięśniowa. Słowa, które wywołują panikę u większości kobiet. “Jak to? Przecież, jak zwiększę masę mięśniową to będę wyglądała jak facet!”. I w tym miejscu musimy wyprowadzić Cię z błędu – prawdopodobieństwo nadmiernie rozbudowanej masy mięśniowej u kobiet jest znikome.

Zatem, co ma masa mięśniowa do kształtowania kobiecej sylwetki? Ano to, że, aby redukcja była skuteczna, należy pozbyć się tkanki tłuszczowej. W uproszczeniu – aby spalać tkankę tłuszczową konieczne jest wykorzystanie wolnych kwasów tłuszczowych jako źródła energii. A co z całego organizmu najlepiej wykorzystuje je energetycznie? Właśnie mięśnie.

Jak zrobić redukcję?

Jak zrobić redukcję? Jak już zostało powiedziane, choć teoretycznie schudnąć można i z pomocą samej diety, zdecydowanie lepsze efekty przyniesie jej połączenie z aktywnością fizyczną. Siłownia w Katowicach, zajęcia grupowe, trening domowy z ciężarem własnego ciała lub gumami – możliwości jest wiele!

W końcu, nie chodzi nam o zbijanie samej wagi, ale przede wszystkim zauważalny efekt wizualny – i to bez szkody dla zdrowia. Jeśli nie wiesz, jak przejść na redukcję lub dotychczas podjęte przez Ciebie działania nie przyniosły pożądanego efektu – zapoznaj się koniecznie z poniższymi wskazówkami:

  1. Jeśli wszystko w trakcie redukcji robimy dobrze (mowa o diecie, treningu i regeneracji), a redukcja nie postępuje, to możliwe, że masa mięśniowa jest w danym momencie za mała. Innymi słowy, bilans kaloryczny jest źle wyliczony. Często spotykanym przypadkiem jest wyliczenie bilansu kalorycznego pod ogólną masę ciała, a nie dokładną ilość masy mięśniowej danej osoby. To czego należy unikać na redukcji w takiej sytuacji, to odjęcie kolejnych kalorii – takie działanie doprowadzi wyłącznie do kolejnego spadku dziennego wydatku energetycznego, a co za tym idzie, najpewniej i kolejnego spadku masy mięśniowej.
  1. Jak zrobić redukcję z zachowaniem możliwie jak największej ilości mięśni? W tym celu pamiętajmy, żeby dodać do treningu redukcyjnego element zapobiegający spadkowi masy mięśniowej. Mowa tu o bodźcu siłowym. Zapraszamy do siłowni w Oświęcimiu i na nasze zajęcia – w Gym For You z pewnością znajdziesz odpowiednią aktywność dla siebie, idealnie dopasowaną pod swoje potrzeby i preferencje!
  1. Nie bójmy się wzrostu masy mięśniowej wywołanego treningiem siłowym. Bez niej żadna redukcja nie będzie zakończona sukcesem.Kształtując sylwetkę należy również myśleć o tym, jak zwiększyć wytrzymałość, gdyż ma ona niebagatelne znaczenie w modelowaniu ciała.
  1. Większa masa mięśniowa stwarza większy potencjał “rozbijania” trójglicerydów do wolnych kwasów tłuszczowych. To oznacza, że im więcej mięśni, tym więcej tłuszczu nasze ciało będzie chciało wykorzystać jako źródła energii w trakcie wysiłku – co z kolei przełoży się na szybszą redukcję tkanki tłuszczowej!
  1. Pamiętajmy o aspekcie funkcjonalnym. O ile łatwiej będzie nam wykonywać codzienne czynności, jeśli będziemy mieć więcej mięśni, a co za tym idzie, więcej siły.

Czego unikać na redukcji?

Redukcja tkanki tłuszczowej to złożony proces. Wpływ na jej przebieg ma wiele czynników, przez co nietrudno o popełnienie różnych błędów. Czego unikać na redukcji?

  1. Nieprzygotowania. Najpierw dobudujmy mięśnie, zanim zabierzemy się za docinanie.
  2. Braku uwzględniania bodźca siłowego – trening podtrzymujący masę mięśniową to podstawa w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej.
  3. Ucinania zbyt dużej liczby kalorii – doprowadzi to do sporego spadku masy mięśniowej i spowolnienia tempa redukcji.
  4. Zbyt dużej ilości wysiłku typu cardio. Ciało bardzo szybko się do niego zaadaptuje i masa mięśniowa zacznie maleć.

Wiesz już, jak zrobić redukcję – o czym pamiętać i czego unikać, aby przeprowadzić ją efektywnie i bezpieczne. Nie zapomnij także o sprawdzeniu o przejrzeniu pozostałych części naszego poradnika kształtowania kobiecej sylwetki.