Jakie ćwiczenia na brzuch

Jakie ćwiczenia na brzuch?

Marzysz o płaskim, jędrnym, umięśnionym brzuchu? Trening tej części ciała powinien być zróżnicowany, ale przede wszystkim wykonywany w prawidłowy, bezpieczny sposób. Co najlepiej pomaga pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej i rzeźbi mięśnie? Podpowiadamy, jakie ćwiczenia na brzuch są najskuteczniejsze!

Popularne ćwiczenia na brzuch

Zastanawiasz się, jakie są popularne ćwiczenia na brzuch? Głównie są to wszystkie te, które mocno aktywują mięśnie w tym obszarze. Wbrew pozorom, klasyczne „brzuszki” wcale nie są takie skuteczne, a do tego mogą nadmiernie obciążać kręgosłup (głównie odcinek lędźwiowy i szyjny). W zamian warto wykonywać m.in.:

  • skłony tułowia na leżąco – ćwiczenie wykonuje się leżąc na plecach; przy spiętych mięśniach podnosi się wyprostowane nogi pod kątem ok. 45 stopni i jednocześnie stara się dosięgnąć dłońmi do kolan; następnie powoli wraca się do pozycji wyjściowej;
  • łuk – ćwiczenie wykonywane na leżąco, na brzuchu; nogi zgina się w kolanach, tak by dało się złapać dłońmi za kostki; następnie należy powoli wygiąć ciało w łuk, utrzymać pozycję przez kilka sekund i wrócić do pozycji wyjściowej;
  • deska i deska boczna – ćwiczenie zaczyna się w pozycji deski (opiera się na przedramionach i złączonych stopach), a następnie powoli obraca się na bok i wyciąga ramię w górę, obracając tułów i nogi; po utrzymaniu pozycji wraca się do punktu wyjścia;
  • unoszenie nóg w zwisie – ćwiczenie wykonywane na drążku lub taśmie; w zwisie na wyprostowanych rękach powoli unosi się ugięte nogi do klatki piersiowej, po czym wraca do pozycji wyjściowej;
  • wspięcia górskie – ćwiczenie zaczyna się w pozycji deski; należy ugiąć prawą nogę, by podciągnąć kolano do klatki piersiowej, po czym wrócić na miejsce; to samo należy powtórzyć z lewą nogą.

 

Jeśli zależy Ci na tym, by odpowiednio dobrać ćwiczenia, a także ich kolejność, liczbę powtórzeń itp., zapisz się na specjalne zajęcia, takie jak np. tabata + brzuch w Katowicach.

Ćwiczenia na mięśnie brzucha

Ćwiczenia na mięśnie brzucha są najbardziej skuteczne, gdy są wykonywane regularnie, optymalnie 3-4 razy w tygodniu. Treningowi powinna towarzyszyć odpowiednia dieta, która pomoże zrzucić nadmiar tłuszczu z okolic brzucha i będzie sprzyjać wzmacnianiu mięśni – bogata w białko, a uboższa w węglowodany, z ograniczeniem tłustych, słodkich i innych niezdrowych pokarmów. Jeśli chcesz jak najlepiej wyeksponować mięśnie brzucha, do ćwiczeń powinieneś dodać elementy aerobowe. Najlepiej wykonywać je naprzemiennie np. z jazdą na rowerze – sprawdź indoor cycling na siłowni w centrum Katowic.

Jakich ćwiczeń unikać?

Zanim stworzysz sobie plan treningowy, musisz wiedzieć o tym, jakich ćwiczeń unikać. Przede wszystkim powinieneś odpowiednio dobrać je do swoich możliwości i kondycji. Jeśli masz jakiekolwiek problemy zdrowotne, np. z kręgosłupem czy kolanami, zrezygnuj z ćwiczeń powodujących ból czy dyskomfort. Przy wszystkich tych, które wymagają unoszenia tułowia, uważaj na nadmierne napięcie odcinka szyjnego i lędźwiowego – staraj się mocno napinać brzuch oraz podnoś głowę jako ostatnią.

Nie masz pewności, jakie ćwiczenia na brzuch będą dla Ciebie najlepsze? Zawsze dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie ze wsparcia profesjonalisty – zdecyduj się na trening personalny Katowice.