
Jedzenie przed, podczas czy po treningu?
Jeśli chce się osiągnąć najlepsze efekty, odpowiednio dobrany plan treningowy trzeba uzupełnić właściwym planem żywieniowym. Znaczenie ma nie tylko to, co się je, ale też kiedy. W tym wpisie wyjaśniamy ważną kwestię – jedzenie przed, podczas czy po treningu?
Jedzenie a trening?
Zagadnienie „jedzenie a trening” jest bardzo ważne, ponieważ rodzaj posiłków, a także moment ich spożywania ma ogromny wpływ na wydajność ćwiczeń oraz komfort i ogólne samopoczucie. Jedzenie przede wszystkim stanowi „paliwo”, dając energię, ale też budulec, co jest szczególnie ważne przy budowaniu masy mięśniowej. Z tego względu ogromne znaczenie ma to, kiedy i co się je.
Wiele osób zastanawia się, co jest lepszym rozwiązaniem – jedzenie przed czy po treningu. Ważne jest to, kiedy się ćwiczy. Popularną praktyką jest zaczynanie dnia od aktywności, ponieważ w ten sposób można rozbudzić organizm do działania i zyskać więcej energii dzięki przypływowi endorfin. Niektórzy wolą ćwiczyć na czczo, ale jeśli trening trwa więcej niż godzinę, mimo wszystko dobrze byłoby zjeść śniadanie. Trzeba jednak po nim odczekać, najlepiej ok. godzinę. Wtedy jedzenie będzie miało szansę się przetrawić.
Czas na ćwiczenia ma się dopiero po obiedzie? W tym przypadku przerwa na trawienie musi być dłuższa, ponieważ zazwyczaj posiłek ten jest bardziej obfity. Wskazane jest odczekanie ok. 2-3 godzin. Jeśli ma się kłopot z uczuciem ciężkości po obiedzie, mimo wszystko dobrze jest zaplanować trening przed jedzeniem. Taka kolejność sprawdzi się też wtedy, gdy chce się schudnąć – wtedy ciało pobiera energię ze spalania zapasów tłuszczu.
Czy istnieje idealny moment na posiłek?
Kiedy już wiadomo, czy planować posiłki przed, czy po treningu, trzeba jeszcze mieć na względzie kwestię jedzenia podczas ćwiczeń. Zazwyczaj nie jest to konieczne, a nawet niewskazane. W zupełności wystarczy, że zadba się o nawodnienie. Jeśli jednak trening trwa więcej niż 1,5-2 godziny, warto pić napoje izotoniczne czy nawet elektrolity, by uzupełnić stratę minerałów.
Co jednak, gdy na siłowni czy boisku spędza się więcej niż 3 godziny? Wtedy niektórzy mogą zaczynać odczuwać głód czy nawet lekkie osłabienie. W takiej sytuacji najlepiej postawić na specjalne żele energetyczne. Popularne są też inne lekkie przekąski, np. musy owocowe, pasty orzechowe, suszone owoce czy batoniki zbożowe. Sportowcy spędzający większość dnia w bardzo aktywny sposób, np. biorąc udział w zawodach czy długodystansowym maratonie, powinni z kolei stawiać na słone przekąski i kanapki.
Warto też wiedzieć, że nie powinno się jeść zaraz po treningu. Ciało nadal pracuje ok. 30 min po zakończeniu ćwiczeń, dlatego wtedy można ewentualnie postawić na shake proteinowy, który uzupełni wykorzystane mikroelementy i dostarczy budulca mięśniom. Najlepiej jest jednak odczekać przynajmniej godzinę, a gdy trening był wyjątkowo wymagający, nawet do ok. 2-3 godzin. W tym czasie trzeba oczywiście pamiętać o nawodnieniu.
Oczywiście nie można zapomnieć również o tym, że nie powinno się niczego nie jeść po treningu. Jedzenie gwarantuje prawidłową regenerację i adaptację. Jeśli ćwiczy się wieczorem, trzeba po prostu tak zaplanować trening, by ok. godzinę po jego skończeniu zjeść coś lekkiego, np. twarożek (zwracając też uwagę na to, by ostatni posiłek spożyć najpóźniej 2 h przed snem).
Dieta a wysiłek fizyczny
Posiłki zjedzone przed treningiem powinny nie tylko zaspokajać głód, ale przede wszystkim dodawać energii, a przy tym być stosunkowo lekkostrawne. Warto stawiać na produkty o niskim indeksie glikemicznym, z dużą zawartością węglowodanów, białka oraz witamin i mikroelementów.
Po treningu idealne będą potrawy o działaniu regeneracyjnym. Tutaj też znaczenie mają węglowodany, najlepiej pochodzące z surowych owoców i warzyw, które dostarczają witaminy i minerały oraz mają właściwości alkalizujące. Dobrym wyborem będą również produkty bogate w białko oraz tłuszcze omega-3 (wspomagające wchłanianie cennych mikroelementów), jak np. oleje roślinne, orzechy czy nasiona.
Szukasz miejsca, gdzie możesz ćwiczyć przed lub po posiłkach? Wybierz pobliski oddział GymForYou, z nowoczesnym wyposażeniem, profesjonalną obsługą i przyjazną atmosferę. Nasi trenerzy chętnie służą radą. Nie czekaj – siłownia w Katowicach oraz siłownia w Oświęcimiu czekają na Ciebie!