Aerial joga – co to jest i jakie daje korzyści?
Aerial joga to odmiana klasycznej jogi praktykowana z wykorzystaniem specjalnej chusty. Stanowi wyjątkowo efektowną formę treningu – wszystkie ćwiczenia wykonuje się… w powietrzu. Jakie korzyści może przynieść regularna praktyka air jogi? I czy tego typu aktywność jest odpowiednia dla każdego? Wyjaśniamy, czym jest aerial joga i dlaczego warto ją ćwiczyć.
Co to jest aerial joga?
Aerial joga, określana także jako air joga, fly joga czy joga w hamaku, to odmiana klasycznej jogi, łącząca w sobie dobrze znane asany z elementami tańca, pilatesu oraz akrobatyki. Kluczowym wyróżnikiem jest jednak to, że wszystkie pozycje praktykowane są nie na macie, lecz w powietrzu – z wykorzystaniem specjalnej chusty zawieszonej do sufitu. Yoga aerial to doskonała forma aktywności fizycznej, która pozwala w kompleksowy sposób zatroszczyć się o umysł i ciało – z jednej strony doskonale odprężyć i zrelaksować, z drugiej natomiast rozciągnąć i wzmocnić rozmaite struktury, oddziałując przy tym korzystnie na wiele układów organizmu.
Co ciekawe, aerial joga to stosunkowo nowa odmiana jogi – jej początki datuje się na rok 2006. To właśnie w tym okresie, zafascynowana kulturą Wschodu akrobatka i tancerka Michelle Dortignac, zaczęła praktykować w nowojorskich salach klasyczne asany w chustach i na hamakach.
Yoga aerial – jak wyglądają zajęcia?
Aerial joga jest nieco zbliżona do kalisteniki, bo dużo w niej podciągania i innej pracy z ciężarem własnego ciała. Nie jest jednak aż tak wymagająca dla stawów czy kręgosłupa – ćwiczenia w air jodze wykonuje się bowiem z użyciem specjalnego materiału, potocznie nazywanym wspomnianą już chustą, hamakiem lub szarfą do jogi. Podwieszony pod sufitem specjalny materiał wspiera masę ciała podczas praktyki, co znacząco odciąża cały układ ruchu, ale też ułatwia prawidłowe wykonywanie ćwiczenia. Używanie hamaka jest pomocne w szczególności przy rozluźnianiu ciała – pozwala na głębokie rozciąganie i jest podporą przy pozycjach odwróconych, które są wyjątkowo odprężające.
Sprawdź także: Jaka mata do jogi?
Co daje joga w chustach?
Praktykując aerial jogę, wzmacnia się mięśnie ramion i nóg – to na ich sile bazuje większa część ćwiczeń w podwieszeniu. Ponieważ asany w powietrzu wymagają płynnych przejść do kolejnych pozycji, wzmacniają mięśnie brzucha, które “unoszą” ciało np. podczas wyjścia z pozycji odwróconej. To one podpierają ciało podczas większości ćwiczeń wykonywanych w powietrzu.
Wykorzystywany podczas zajęć yogi aerial materiał działa jak huśtawka – nieustanne szukanie równowagi w powietrzu pomaga wzmocnić mięśnie posturalne, poprawić ich elastyczność i jednocześnie odciążyć kręgosłup od nadmiernego napięcia w przestrzeniach międzykręgowych. Hamak pozwala też na wykonanie ćwiczeń, które w tradycyjnej praktyce jogi są dla niektórych niedostępne.
Dzięki ćwiczeniom do góry nogami, praktykowanie jogi w chustach poprawia ukrwienie i dotlenienie mózgu, co dobrze wpływa na koncentrację i koordynację wzrokowo-ruchową. Wykonywanie odpowiednio dobranych asan air jogi, dzięki specjalnemu doborowi pozycji “masujących” organizm, powoduje poprawę ukrwienia organów wewnętrznych, które usprawniają funkcjonowanie systemu trawiennego, limfatycznego oraz krwionośnego.
Uprawianie aerial jogi korzystnie oddziałuje także na psychikę ćwiczącego. Wykonywanie ćwiczeń w podwieszeniu rozluźnia i relaksuje. Ponadto uczy też otwartości na nowe doświadczenia i dodaje odwagi – trening nad ziemią wymaga wiary we własne siły i umiejętności, dlatego też praktykowanie yogi aerial daje nie tylko poczucie wolności, ale i wzmacnia psychicznie. Kobiety ćwiczące jogę w chustach, dzięki płynności ćwiczeń i uelastycznieniu ciała, czują się też bardziej kobiece i zmysłowe, co przekłada się z kolei na poprawę ogólnego samopoczucia i nastroju.
Aerial joga – dla kogo?
Joga w chustach, praktykowana w powietrzu i w oderwaniu od ziemi prezentuje się spektakularnie. Nie dziwi więc fakt, że u niektórych osób pojawiają się wątpliwości, czy można uprawiać ją bez obaw o urazy i zdrowie. Czy aerial joga jest bezpieczna? Jeśli zajęcia są prowadzone i nadzorowane są przez profesjonalnego instruktora, sala odpowiednio przygotowana, a ćwiczenia wykonywane prawidłowo – nie trzeba mieć co do nich najmniejszych obaw. Yoga aerial to jedna z tych form aktywności fizycznej, która może znakomicie sprawdzić się dla każdego – zarówno dzieci, jak i dorosłych, bez względu na wiek czy poziom sprawności fizycznej. Jest też świetnym rozwiązaniem u osób z wadami postawy czy nadwagą – ciężar przeniesiony na materiał odciąża stawy i kręgosłup.
Sprawdź także: Joga dla biegacza i kolarza
Air joga – korzyści dla ciała i umysłu
Ćwiczenie jogi na hamaku pozwala nie tylko głęboko się odprężyć i ukoić zmysły, ale przynosi też zbawienny wpływ na szereg układów organizmu. Szczególne działanie prozdrowotne wykazują pozycje „do góry nogami”, które wykonuje są zwykle pod koniec sesji air jogi, kiedy ciało jest już dobrze rozgrzane – znacząco poprawiają ukrwienie i dotlenienie mózgu oraz ogólną koordynację ruchową.
Choć pozytywne efekty treningu odczuć można po jednych zajęciach, zdecydowanie najlepsze przynosi regularna praktyka. Dlaczego warto uprawiać yogę aerial? Systematyczne sesje treningowe:
- zwiększają dopływ czystej, utlenionej krwi do komórek mózgowych, co zwiększa moc intelektu i jasność myślenia,
- poprawiają krążenie limfatyczne i żylne,
- poprawiają pracę serca,
- stymulują system immunologiczny,
- regulują gospodarkę hormonalną i przemianę materii,
- wykorzeniają przeziębienia i dolegliwości górnych dróg oddechowych,
- leczą astmę i zapalenie zatok,
- odmładzają i regenerują skórę twarzy,
- wspomagają samooczyszczenie się organizmu, pomagają usuwać toksyny,
- działają odprężająco na układ nerwowy,
- gwarantują dobry sen,
- uspokajają, pomagają pozbyć się lęków i depresji, spojrzeć na wszystko z innej strony,
- energetyzują ciało,
- maja zbawienny wpływ na kręgosłup – niwelują napięcia i wydłużają go.
Joga w chustach zapewnia wysiłek i zabawę, a zarazem odprężenie. Wycisza i relaksuje, poprawia samoświadomość, pozwala na odczuwanie wolności, jednocześnie dbając o uelastycznienie i wzmocnienie ciała, zwiększenie ruchliwości stawów, jak i głębokie rozciągnięcie wielu partii mięśni. Zdecydowanie warto rozważyć jej praktykę – zarówno z uwagi na poprawę sylwetki, jak i ogólnego stanu zdrowia.