JOGA NIDRA

W czasach, kiedy stres towarzyszy nam każdego dnia czy to w życiu prywatnym czy zawodowym – napinając struktury mięśniowe ciała, powodując zaburzenia pracy narządów wewnętrznych w tym rytmu serca, pracę układu oddechowego – warto zadbać o siebie…
Poddaj się relaksacji, poznaj jogę nidrę.

Technika relaksacji porównywana do wewnętrznej podróży, która polega na obserwacji i doświadczaniu tego wszystkiego, co w danej chwili pojawia się w obrębie ciała, umysłu i ducha nazywana jest JOGĄ NIDRĄ.
Podstawowym jej celem jest uzyskanie stanu przeciwnego napięciu, tj. stanu rozluźnienia, dobrego samopoczucia, wewnętrznego spokoju, równowagi, dystansu do otaczającej rzeczywistości.
Praktyka Jogi Nidry odbywa się w wygodnej leżącej pozycji .
Podczas gdy ciało pozostaje w całkowitym bezruchu, nasza świadomość działa na głębszych poziomach.

Lesław Kulmatycki ekspert w dziedzinie jogi nidry oraz autor książki „ “Joga nidra sztuka relaksacji” w taki sposób przedstawia jogę nidrę:

„W rozumieniu potocznym słowo “relaksacja” oznacza sposób uzyskiwania stanu rozluźnienia i odprężenia. Wzajemna współpraca pomiędzy rozluźnianiem mięśni, zrównoważeniem pracy układu nerwowego a wyciszeniem psychicznym jest podstawą całościowego oddziaływania na organizm. Relaksacja w jodze nazywana jest jogą nidrą, co oznacza “jogę snu psychicznego”. Sen psychiczny w ujęciu jogi to próba kontrolowanego wycofania się ze świata wrażeń. Nie chodzi tu o całkowite odcięcie się od tego, co znajduje się na zewnątrz człowieka, ale doświadczanie stanu na granicy zewnętrzności i świata psychicznego”.

Joga nidra przejawia swoje dobrodziejstwa m.in. w następujący sposób:
• głęboko rozluźnia napięcie mięśniowe
• pozwala na harmonijną pracę organów wewnętrznych
• obniża ciśnienie krwi
• pomaga w problemach bezsennością
• zwiększa uważność i koncentrację
• daje czysty i jasny umysł
• poprawia aktywność i poziom energii

Zatem relaksuj się w każdej wolnej chwili, a jakość Twojego samopoczucia znacznie się poprawi.

Namaste?‍♀️

Agnieszka Kuś – AGA KUŚ JOGA