
Kolano biegacza – co to za dolegliwość?
Problemy z kolanami są częste nie tylko wśród seniorów. Kłopoty tego typu pojawiają się także u osób aktywnych, nie tylko w wyniku kontuzji. W tym wpisie opisujemy jedną z najczęstszych przypadłości, czyli tzw. kolano biegacza. Wyjaśniamy, czym objawia się ta dolegliwość, co jest jej przyczyną oraz jak można ją leczyć!
Czym jest kolano biegacza?
Kolano biegacza, znane również jako zespół pasma biodrowo-piszczelowego, to kontuzja przeciążeniowa, której objawem jest bólem po zewnętrznej stronie stawu kolanowego. Powstaje na skutek przeciążenia pasma biodrowo-piszczelowego, osłabienia mięśni oraz zaburzeń równowagi mięśniowej. Może być również efektem wcześniejszych urazów.
Przypadłość ta jest jedną z najczęstszych dolegliwości u biegaczy (skąd wzięła się nazwa zwyczajowa), ale dotyka także kolarzy, narciarzy oraz osoby pracujące w długotrwałej pozycji stojącej.
Jakie są objawy?
Głównym objawem kolana biegacza jest ostry, palący ból po zewnętrznej stronie kolana, który może promieniować do uda lub łydki. Nasila się podczas aktywności fizycznej, zwłaszcza w trakcie biegania, wchodzenia i schodzenia po schodach, kucania oraz dłuższego siedzenia z ugiętymi kolanami. Na początku pojawia się po aktywności fizycznej, ale gdy przeciążenie postępuje, można go odczuwać nawet przy spoczynku.
Poza bólem, częstymi dodatkowymi objawami są:
- trzeszczenie kolana;
- uczucie przeskakiwania albo blokady w kolanie podczas zginania i prostowania;
- obrzęk kolana, obecność płynu w torebce stawowej;
- osłabienie kończyny dolnej.
Nie należy bagatelizować pierwszych objawów, bowiem kolano biegacza może powodować długotrwałe dolegliwości. Przewlekły stan zapalny i przeciążenia prowadzą do zmian zwyrodnieniowych, wywołując trwałe podrażnienie pasma biodrowo-piszczelowego. Skutkami są utrzymujący się ból, sztywność kolana, a także ograniczenie ruchomości. Postępująca choroba może prowadzić do zespołu rzepkowo-udowego oraz dalszych komplikacji. W efekcie można mieć problem z powrotem do aktywności fizycznej oraz duże kłopoty w życiu codziennym, podczas wykonywania zwykłych czynności (np. wchodzenie po schodach, dłuższe siedzenie).
Leczenie kolana biegacza
Diagnostyka kolana biegacza może wiązać się z koniecznością wykonania dodatkowych badań, takich jak RTG, rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa, które pomagają wnikliwie ocenić stan kolana oraz wykluczyć inne przyczyny bólu. Leczenie przypadłości ma charakter zachowawczy i obejmuje:
- ograniczenie aktywności fizycznej, by dać czas na regenerację struktur stawu;
- farmakoterapię przeciwbólową i przeciwzapalną, stosowanie maści na ból i obrzęk;
- rehabilitację opartą na terapii manualnej, która ma przywrócić prawidłowy balans mięśniowy oraz właściwą pracę pasma biodrowo-piszczelowego;
- zmianę nawyków, m.in. noszenie butów z dobrą amortyzacją, unikanie twardych powierzchni;
- noszenie ortez / stabilizatorów / opasek pasywnych korygujących ślizg rzepki.
Po zakończeniu leczenia ważna jest fizjoterapia (ćwiczenia wzmacniające mięśnie czworogłowe uda i mięśnie pośladkowe), a także techniki manualne (m.in. masaże tkanek miękkich, kinesiotaping). Powrót do treningów czy nawet biegania jest możliwy, jeśli zaplanuje się łagodną progresję obciążenia. W okresie rekonwalescencji zalecane są inne aktywności, np. pływanie.
Czas trwania leczenia jest bardzo indywidualny. W zależności od zaawansowania przeciążenia, uważności pacjenta i wdrożonych rozwiązań zajmuje od kilku tygodni do kilku miesięcy.
W bardzo poważnych przypadkach może być konieczna interwencja chirurgiczna, jednak zazwyczaj w zupełności wystarczy leczenie zachowawcze.
Sprawne ciało, silne mięśnie i prawidłowe wzorce ruchowe to najlepsza profilaktyka przeciążeń oraz urazów. Obawiasz się kolana biegacza? Siłownia w Katowicach oraz siłownia w Oświęcimiu mają wszystko, czego Ci potrzeba do najlepszego zadbania o sprawność. Kup karnet albo zapisz się na zajęcia!