Kształtowanie sylwetki - Katowice - część 1 - GymForYou

Kształtowanie sylwetki – Katowice – część 1

Dzisiejszym wpisem rozpocznę cykl porad, które wspomogą Was w skutecznej redukcji tkanki tłuszczowej.
Wszystkie Panie, wylewające siódme poty na treningach w celu kształtowania sylwetki, wiedzą, ile poświęcenia i wysiłku wymaga wymodelowanie sylwetki tak, aby osiągnęła wymarzony wygląd. Obserwując zmagania kobiet z “odchudzaniem”, zauważyłem kilka kluczowych czynników, bez których redukcja się nie uda (tak, tak – kształtowanie sylwetki, to nie taka prosta sprawa).

Oto kilka z nich:

  1. Deficyt kaloryczny. No tak, każdy wie, że należy jeść mniej. Jednak rozmawiając z klientkami zauważyłem dwie drogi. Pierwsza to zbyt duży deficyt kaloryczny, którego następstwem jest deregulacja gospodarki hormonalnej i docelowo całkowity brak efektów. Druga natomiast to brak deficytu czyli tzw. jedzenie “na oko”.
  2. Źle dobrany trening. W tym przypadku też mamy dwie skrajne sytuacje. Panie z reguły trenują za lekko- trening o śladowym wręcz wydatku kalorycznym lub wręcz przeciwnie- ciężkie treningi nawet i 6 razy w tygodniu, które dla większości kobiet będą miały zbyt dużą objętość. A ciało nie będzie miało czasu na regenerację.
  3. Brak dopasowanego systemu odżywiania. Tak popularna ketoza nie jest rozwiązaniem dla każdego.
  4. Brak periodyzacji treningowej. Trening siłowy oraz tzw. systemy energetyczne powinny być często modyfikowane, najlepiej co 4-5 tygodni.
  5. Za mała masa mięśniowa. Panie boją się treningu, który będzie rozwijał masę mięśniową. Jednak bez odpowiedniej podstawy, jaką jest masa mięśniowa, będzie to gubienie wagi a nie utrata tkanki tłuszczowej.
  6. Zbyt dużo cardio. Dwugodzinny trening na bieżni lub orbitreku nie przyniesie pożądanych efektów. Warunkiem skutecznej redukcji jest połączenie progresywnego treningu siłowego – który zabezpieczy mięśnie przed atrofią przy ujemnym bilansie kalorycznym, oraz systemów energetycznych.
  7. Brak kontroli efektów. Nie chodzi o ważenie, ale zdjęcia sylwetki, pomiary obwodów ciała. Sama waga nie jest wyznacznikiem skutecznej redukcji.
  8. Za dużo cheat mealów. Jedno ciastko do kawy może nie zrujnuje Twoich wysiłków, jednak codziennie przez miesiąc może sporo namieszać.
  9. Nieodpowiednia regeneracja. Niestety kobiety pracujące 10-12godzin nie pogodzą ciężkich treningów siłowych z pracą zawodową i życiem rodzinnym.
  10. Częstotliwość treningów. Aby redukcja była skuteczna kobiety, wg moich obserwacji powinny robić większą liczbę krótszych jednostek treningowych. Przy 2-3 treningach kobieta nie wykona owocnego odchudzania.

To w dużym skrócie jeśli chodzi o kształtowanie sylwetki. Do zobaczenia za tydzień.
Paweł Kolańczyk – trener personalny w GymForYou Katowice.

Trener personalny Katowice - Paweł Kolańczyk
kształtowanie sylwetki Katowice

Kształtując sylwetkę należy również myśleć o tym, jak zwiększyć wytrzymałość, gdyż ma ona niebagatelne znaczenie w modelowaniu ciała.

– GymForYou Katowice