Kształtowanie sylwetki – Katowice – część 4

Systemy dietetyczne, czyli jak jeść?

Problem jest taki, że większość kobiet chce osiągnąć spektakularne efekty w bardzo krótkim czasie, a jeśli się to nie udaje, zmienia sposób trenowania i odżywiania na zupełnie inny. No bo skoro tamto nie działało…

Należy jednak pamiętać, że proces kształtowania sylwetki to proces długotrwały, wymagający cierpliwości. Jeden tydzień bez zmian w obwodach nie oznacza, że dana dieta jest nieskuteczna i należy ją zmienić. Ciało potrzebuje czasem aż 60 dni, żeby dostosować się do nowej sytuacji żywieniowej.

W takim razie jaki system dietetyczny jest najlepszy?

Na to pytanie nie ma jednakowej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od uwarunkowań organizmu. Przed wyborem sposobu odżywiania należy wykonać podstawowe badania hormonalne (swoją drogą zalecam badać się regularnie co ok. 6 miesięcy) i na podstawie wyników tych badań, dobrać odpowiednią dietę.

Większość kobiet boryka się z zbyt wysokim poziomem kortyzolu, więc dla nich nie będzie wskazane stosowanie diety ketogenicznej czy tzw. postu przerywanego. Te systemy “wprowadzają” jeszcze więcej kortyzolu, a nie jest to korzystne przy kształtowaniu sylwetki kobiety aktywnej treningowo. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się dieta o średniej lub wysokiej podaży węglowodanów, właśnie przez wzgląd na właściwości obniżające poziom kortyzolu.

Kolejną sprawą jest fakt, że należy dobrać ilość węglowodanów w zależności od rodzaju treningu oraz fazy cyklu menstruacyjnego.

A jak jeść i trenować w zależności od fazy cyklu?

Już spieszę z odpowiedzią. W fazie folikularnej (9 dni licząc od dnia zakończenia menstruacji) zalecam zwiększyć podaż węglowodanów kosztem tłuszczy w diecie. Na treningach skupiać się głównie na budowaniu masy i siły mięśniowej. W dniu owulacji możecie sobie pozwolić na odrobinę żywieniowego szaleństwa (doskonały czas na cheat meal) aby na treningu dać z siebie wszystko. W tym dniu macie najwięcej siły a wasze ciała są gotowe do na prawdę ciężkiego treningu. Po owulacji zaczyna się faza lutealna, która trwa przez kolejnych 14 dni. W tych dniach zalecam zmniejszenie liczby węglowodanów i jednoczesne zwiększenie liczby tłuszczy. Zabieg taki pozwoli Wam dużo skuteczniej bronić się przed “napadami” wilczego głodu (głównie słodyczy) oraz ograniczy retencję wody, więc nie będziecie czuć się tak “spuchnięte”. Jeśli chodzi o trening raczej skupiłbym się na tym, jak zwiększyć wytrzymałość – trening na większej liczbie powtórzeń z odpowiednio mniejszym ciężarem. Wytrzymałość jest bardzo ważnym elementem każdego treningu, dlatego ważne aby ten element włączyć do planu treningowego i zobaczycie, że regularnie trenując z każdym treningiem wasza wytrzymałość będzie się zwiększać.

Jak zwiększyć wytrzymałość Katowice

Podsumowując:
– wybierzecie dopasowany do waszego stylu życia, zdrowia, pracy i treningów system dietetyczny,
– trzymajcie się go cierpliwie i czekajcie na efekty.

Tyle na dziś!

Paweł Kolańczyk – trener personalny.

Trener personalny Katowice - Paweł Kolańczyk
kształtowanie sylwetki Katowice

Kształtując sylwetkę należy również myśleć o tym, jak zwiększyć wytrzymałość, gdyż ma ona niebagatelne znaczenie w modelowaniu ciała.

– GymForYou Katowice