Magnez – właściwości, objawy niedoboru i nadmiaru w organizmie
Dlaczego magnez jest tak ważny dla naszego organizmu? Czy suplementacja tym pierwiastkiem w dzisiejszych czasach jest konieczna? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są właściwości magnezu, czym objawia się jego niedobór i nadmiar w organizmie oraz jakie produkty włączyć do menu, by zapewnić sobie optymalną podaż tego pierwiastka w diecie.
Jaka jest rola magnezu w ludzkim organizmie?
Magnez to jeden z najważniejszych pierwiastków dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. W ludzkim ciele rozmieszczony jest nierównomiernie: w największych ilościach występuje w kościach oraz w mięśniach i tkankach miękkich – odpowiednio w ok. 55% i 40 – 45%. Za utrzymanie homeostazy magnezu w organizmie odpowiedzialne są nerki i układ pokarmowy. Całkowita zawartość magnezu w organizmie ludzkim wynosi około 25 g.
Magnez właściwości
Rola magnezu w organizmie jest szeroka:
- bierze udział w kurczliwości mięśni,
- uczestniczy w metabolizmie i syntezie białek,
- odgrywa istotną rolę w regulacji ciśnienia krwi oraz w termoregulacji,
- jest niezbędnym składnikiem dla ponad 300 enzymów,
- odgrywa bardzo ważną rolę w hydroksylacji witaminy D (czyli procesie wymaganym do przekształcenia witaminy D w jej formę aktywną).
Sprawdź także: Stuninguj swój mózg
H2 Niedobory magnezu objawy
Niedobór magnezu w organizmie może objawiać się:
- apatią,
- zmęczeniem,
- drżeniem powiek,
- osłabieniem oraz skurczem mięśni,
- brakiem apetytu,
- drażliwością,
- bezsenność,
- kłopotami z koncentracją.
Przewlekłe niedobory magnezu wiążą się z wyższym ryzykiem wystąpienia miażdżycy, nadciśnienia, arytmii, zaburzeń lipidowych oraz insulinooporności.
Nadmiar magnezu objawy
Należy mieć na uwadze, że również nadmiar magnezu nie pozostaje obojętny dla zdrowia. Zawyżony poziom tego pierwiastka przyczynia się do powstawania nudności oraz biegunki.
Magnez dzienne zapotrzebowanie – normy spożycia
Wpływ na to, ile wynosi dzienne zapotrzebowanie na magnez, ma kilka czynników – między innymi wiek, dieta, schorzenia czy prowadzony styl życia. Uśrednione normy spożycia magnezu dla osób dorosłych prezentują się następująco:
- dla kobiet do 30 roku życia – 310 mg, po 30 roku życia – 320 mg
- dla mężczyzn do 30 roku życia – 400 mg, po 30 roku życia 420 mg
W czym jest magnez?
Suplementy z magnezem należą do jednych z tych najczęściej reklamowanych. Zdawać się może, że w dzisiejszych czasach mówią o nich praktycznie wszyscy – zaczynając od lekarzy, dietetyków, farmaceutów, a kończąc na celebrytach. Można więc wysnuć wnioski, że suplementacja magnezu jest konieczna. Nic bardziej mylnego!
Dzienne zapotrzebowanie na magnez można bez większego problemu pokryć wraz z pożywieniem. Wystarczy włączyć na stałe do swojego jadłospisu przede wszystkim takie produkty, jak:
- kasze,
- produkty zbożowe,
- orzechy i nasiona,
- kakao,
- gorzka czekolada.
Sprawdź także: Brownie – przepis na pyszne ciasto czekoladowe