Picie ciepłej wody rano

Picie ciepłej wody rano – dlaczego to ważne?

Co robisz zaraz po przebudzeniu? Do swojej codziennej rutyny warto dodać szklankę ciepłej wody. Ta prosta czynność ma wiele korzyści zdrowotnych i doskonale sprawdza się w każdym przypadku, niezależnie od wieku, stylu życia czy ogólnego stanu organizmu. Wyjaśniamy, jakie zalety ma picie ciepłej wody rano!

Dlaczego warto pić wodę rano?

Jest to jedna z najczęstszych porad prozdrowotnych, ale wiele osób nie wie właściwie, dlaczego warto pić wodę rano. Praktyka ta wywodzi się z ajurwedy, czyli hinduskiego systemu leczniczego. Według jej wierzeń, ciepła woda wypijana rano wzmacnia „ogień trawienny”, poprawiając trawienie pokarmów, ale też „trawienie informacji”, czyli przyswajanie informacji płynących ze świata. Rzeczywiście, taki nawyk pozwala rozruszać układ pokarmowy, a także pomaga się wybudzić ze snu. Do tego liczne badania potwierdzają pozytywny wpływ ciepłej wody na organizm.

Zwykle wymienia się 6 głównych korzyści.

Wspomaganie odchudzania

Wypicie szklanki ciepłej wody na czczo przyspiesza metabolizm oraz ma pozytywny wpływ na działanie układu trawiennego. Skutecznie zapobiega zparciom, ponieważ rozgrzewając ciało stymuluje naturalne ruchy jelit. Do tego częściowo wypełnia żołądek, dlatego zapobiega zjedzeniu zbyt dużego śniadania.

Łagodzenie problemów trawiennych.

Ciepła woda jest świetnym remedium na rozmaite kłopoty żołądkowo-jelitowe, m.in. zgagę, wzdęcia czy gazy. Wyraźnie wspiera działanie całego układu trawiennego, przez co minimalizuje ryzyko nieprawidłowości, a w przypadku przewlekłych przypadłości (np. refluks, zespół jelita drażliwego) odczuwalnie łagodzi objawy.

Wsparcie dla nerek

Ciepła woda rozgrzewa ciało, rozluźniając mięśnie i stymulując przepływ krwi. Zachęca do oddania moczu, dzięki czemu wspomaga pracę nerek, by lepiej usuwały szkodliwe substancje przemiany materii.

Wsparcie przy leczeniu infekcji

Ciepłą wodę warto pić rano szczególnie wtedy, gdy zmaga się z przeziębieniem lub grypą. Rozgrzewa ciało, łagodząc bóle mięśni, a także rozrzedza wydzielinę w zatokach, ułatwiając jej usuwanie. Do tego nawadnia organizm, który traci sporo wody np. przez katar i poty towarzyszące gorączce.

Odprężenie

Ciepła woda poprawia krążenie krwi, co łagodzi napięcie w ciele i daje przyjemne uczucie rozluźnienia. Co więcej, powtarzalna poranna rutyna odczuwalnie zmniejsza poziom stresu i zwiększa poczucie kontroli oraz bezpieczeństwa.

Pielęgnacja urody

Ciepła woda to podstawa, jeśli chce się na długo zachować młody, ładny wygląd. Jej spożywanie po przebudzeniu sprzyja regeneracji komórek skóry, a także poprawia jej elastyczność i ułatwia oczyszczanie – jeśli wypije się ją przed myciem twarzy, łatwiej będzie wymyć zabrudzenia z odblokowanych porów.

Z dodatkami czy bez?

Niektórzy sceptycznie podchodzą do tego, że sama woda wystarczy, dlatego celem uzyskania jak najlepszych korzyści, zastanawiają się, co można do niej dodać. Inni z kolei po prostu nie przepadają za smakiem zwykłej ciepłej wody. W obu przypadkach można postawić na wodę z dodatkami.

Najczęściej dodaje się cytrynę, ponieważ zawiera sporo mikroelementów (m.in. potasu i witaminy C), dlatego sprawia, że woda niejako staje się elektrolitem. Jak najbardziej można też dodać łyżeczkę miodu (uwaga! Woda nie może być zbyt ciepła) oraz szczyptę kurkumy.

Picie wody z cytryną lub odrobiną octu jabłkowego poleca się także osobom z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, np. z hiperinsulinemią czy insulinoodpornością. Dzięki temu można obniżyć wyrzut glukozy po posiłku, co skutkuje obniżeniem insuliny. Przy tym trzeba jednak pamiętać że picie wody z cytryną lub octem jabłkowym może podrażniać żołądek oraz niszczyć szkliwo zębów, dlatego jest odradzane w przypadku osób, które powinny na to uważać.

Ile wody pić rano?

Lekarze są zgodni co do tego, że w ciągu dnia powinno się wypić ok. 2-3 litrów wody. Najlepiej więcej płynów przyjąć rano, ale do spożywania wody na pusty żołądek trzeba się przyzwyczaić. Dobrze jest zacząć po prostu od 1 szklanki (ok. 250 ml). Z czasem można zwiększać ilość, aż do preferowanej objętości – nawet do 500 ml.