Plan treningowy dla seniora

Plan treningowy dla seniora

Z wiekiem ogólna sprawność ruchowa niestety zaczyna bardzo się zmniejszać. Z tego względu tak ważne jest, by osoby starsze starały się regularnie dbać o aktywność fizyczną. Dzięki temu wzmacniają bowiem swoje ciało, poprawiając stan zdrowia oraz ogólne samopoczucie. Podpowiadamy, jak powinien wyglądać plan treningowy dla seniora!

Co powinno znaleźć się w planie treningowym seniora?

Zacznijmy od tego, co powinno znaleźć się w planie treningowym seniora. Ćwiczenia muszą być odpowiednio dobrane do stanu zdrowia i możliwości osoby starszej. Ich celem powinno być poszerzanie zakresu ruchu, poprawa pracy układu krążeniowo-oddechowego oraz wzmacnianie mięśni. W ten sposób można zapobiec wystąpieniu czy pogorszeniu wielu powszechnych chorób, a także ogólnie podnieść jakość życia.

Plan treningowy seniora przede wszystkim powinien uwzględniać:

  • rozruch (gimnastykę ogólnousprawniającą),
  • ćwiczenia siłowe (z mniejszym obciążeniem),
  • ostrożne, delikatne rozciąganie.

 

Często problemem z utrzymaniem regularności jest brak motywacji czy specjalnego sprzętu. Siłownia w Katowicach zapewnia dostęp do przydatnych akcesoriów (m.in. maty, ciężarki, gumy oporowe) oraz maszyn (np. rowerki, orbitreki). Przyjazna atmosfera zachęca do ćwiczeń, szczególnie w towarzystwie.

Jak często powinien ćwiczyć senior?

Warto też wiedzieć, jak często powinien ćwiczyć senior. Podstawą treningu osób starszych powinien być wysiłek wytrzymałościowy o odpowiedniej intensywności, wykonywany przynajmniej 3 razy w tygodniu, przez 20-60 minut. Prosta gimnastyka (np. poranna) oraz inne aktywności fizyczne (np. spacer) są zalecane codziennie.

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest uczęszczanie na odpowiednie specjalne zajęcia fitness Katowice, dostosowane do potrzeb seniorów. Wtedy ma się pewność, że ćwiczy się regularnie i w prawidłowy sposób. Do tego sam fakt wyjścia z domu i kontakt z innymi ludźmi pozytywnie motywują do działania oraz poprawiają nastrój.

Co poza treningiem?

Jeśli trening seniora ma być skuteczny, warto kompleksowo podejść do tematu. Oczywiście przed ćwiczeniami nie można zapomnieć o odpowiedniej rozgrzewce – przede wszystkim powinno się rozruszać ręce, nogi i biodra, a także delikatnie podnieść tętno. W ten sposób ogranicza się ryzyko kontuzji.

Bardzo ważne są również odpowiednia dieta, suplementacja i nawodnienie. Wszystkie te kwestie są zależne od stanu zdrowia, dlatego warto skonsultować się z lekarzem. Istotne jest też regularne dbanie o aktywność, najlepiej każdego dnia. Warto wybrać coś, co jednocześnie sprawia przyjemność, np. spacery, jazda na rowerze, pływanie czy zabawę z wnukami. Najlepsze efekty da trening personalny w centrum Katowic. Pod okiem doświadczonego specjalisty można ćwiczyć w bezpieczny oraz skuteczny sposób, świadomie dbając o swoje ciało, kondycję i samopoczucie.

Zależy Ci na tym, by jak najdłużej zachować sprawność i zdrowie? Zapraszamy do Gym For You! Siłownia jest przyjazna osobom starszym – posiadamy profesjonalne wyposażenie dostosowane do różnych potrzeb, a nasza doświadczona obsługa wie jak pracować z seniorami. Wykup karnet albo wybierz zajęcia dla siebie!