Poprawa kondycji fizycznej

Poprawa kondycji fizycznej – jak tego dokonać?

Przy wchodzeniu na schodach masz zadyszkę? Po wnoszeniu ciężkich zakupów masz zakwasy w rękach? Takie sygnały świadczą o tym, że dobrze byłoby zwiększyć wydolność organizmu. Podpowiadamy, jak ćwiczyć, by efektem treningu była wyraźna poprawa kondycji fizycznej!

Objawy słabej kondycji fizycznej

Objawy słabej kondycji fizycznej zwykle są dość oczywiste, bo sprawiają kłopoty w życiu codziennym. Najczęściej można je zaobserwować przy wykonywaniu zwykłych czynności i aktywności o niskiej intensywności, w które trzeba włożyć nieco siły, jak np. wchodzenie po schodach na 4. piętro, wnoszenie cięższych rzeczy, bieg na uciekający autobus czy zabawa z dziećmi. Zwykle pojawiają się wtedy:

  • zadyszka (trudność w uregulowaniu i uspokojeniu oddechu),
  • drżenia mięśni,
  • szybki wzrost tętna,
  • sztywność i ból mięśni.

Kondycja organizmu jest zależna od różnych czynników. Znaczenie mają cechy biologiczne, styl życia, stan zdrowia oraz ogólna aktywność fizyczna. Istotne są m.in. pojemność płuc, praca układu krwionośnego i wyjściowa wytrzymałość mięśni. Słaba kondycja często wiąże się z wiekiem lub chorobami, ale nie oznacza to, że w tym przypadku nie można jej poprawić. Praca nad wydolnością jak najbardziej ma sens – może znacząco podnieść jakość życia.

Szukasz miejsca do ćwiczeń? Nowoczesne siłownia w Katowicach oraz siłownia w Oświęcimiu z rozbudowanym wyposażeniem i profesjonalną obsługą czekają na Ciebie.

Jak poprawić kondycję fizyczną?

Wiele osób nie wie, jak poprawić kondycję fizyczną. Przede wszystkim trzeba zadbać o wytrzymałość beztlenową i tlenową.

Pierwsza z nich to tolerancja krótkiego wysiłku o wysokiej intensywności, podczas którego odbywają się procesy beztlenowe, umożliwiające rozwinięcie dużej mocy przez organizm, na krótki czas.

Druga to tolerancja długiego wysiłku o niższej intensywności i jest związana ze zdolnością do pokrycia zapotrzebowania energetycznego mięśni przez procesy trenowe. Określa więc maksymalne zużycie tlenu podczas wysiłku.

Przy poprawianiu kondycji fizycznej najważniejsze jest odpowiednie dobranie rodzaju ćwiczeń, ale też ich intensywności oraz częstotliwości. Oczywiście takie treningi muszą być też regularne.

Osoby początkujące powinny ćwiczyć co drugi/trzeci dzień. W ten sposób zapobiegną przeciążeniu, które nie tylko hamuje postępy, ale i może być potencjalnie niebezpieczne. W przypadku osób aktywnych, które trenują regularnie, najlepiej jest kontynuować obrany plan, jedynie nieco stopniowo zwiększając intensywność ćwiczeń lub wydłużając ich czas trwania.

Kondycję można szybko poprawić za pomocą ćwiczeń zwiększających wytrzymałość tlenową. Są to wszystkie te, które trwają 40-60 min, przy niskiej/średniej intensywności. Przy tym trzeba jednak zachowywać systematyczność. Najlepiej jest stworzyć konkretny plan i obrać realistyczny cel, np. wejście na 4. piętro po schodach bez zadyszki albo lepszy czas podczas standardowego joggingu na trasie mierzącej 3 kilometry. W ten sposób zyskuje się większą motywację do działania oraz wyraźnie zauważy się efekty pracy, co zachęca do tego, by ją kontynuować.

Skutecznym podejściem jest łączenie różnych ćwiczeń i przeplatanie rozmaitych dyscyplin. Dzięki temu można jednocześnie rozwijać wydolność tlenową oraz beztlenową, wzmacniając różne partie mięśniowe. Dla przykładu, jednego dnia można robić cardio, a innego interwały albo typowe ćwiczenia siłowe. Najlepiej wybrać aktywność, którą się lubi, by treningi stały się przyjemnością zamiast przykrym obowiązkiem. Nastawienie psychiczne ma ogromne znaczenie, nie tylko ze względu na motywację, ale też efekty – zmuszanie się do ćwiczeń może mieć negatywne skutki, bowiem ciało i umysł odbierają je wtedy jako zagrożenie.

Oczywiście na kondycję ma wpływ także styl życia, dlatego niezwykle ważne jest, by zadbać o zdrowa, zbilansowaną dietę. Do tego nie można bagatelizować jakości snu i odpoczynku. Regeneracja jest równie ważna, ponieważ daje energię do działania oraz zapobiega urazom.

Najlepsze ćwiczenia na poprawę kondycji

Najlepsze ćwiczenia na poprawę kondycji to m.in.:

  • bieganie (lub marszobiegi),
  • nordic walking,
  • jazda na rowerze,
  • pływanie,
  • wiosła lub orbitrek na siłowni,
  • trening cardio w domu (np. skakanie na skakance, ćwiczenia fitness).

Z konkretnych ćwiczeń doskonale sprawdzają się m.in.:

  • pompki
  • przysiady,
  • planki,
  • skakanie na skakance,

Chcesz zacząć regularnie trenować na schludnej, nowoczesnej, przyjaznej siłowni? Zapraszamy na strefę cardio w Katowicach oraz strefę cardio w Oświęcimiu. Znajdziesz u nas szeroki wybór profesjonalnych maszyn i akcesoriów. Do tego nasza doświadczona obsługa chętnie służy radą.

Nie czekaj – zadbaj o swoją kondycję i sprawność z pomocą regularnych ćwiczeń. Rozwijaj swoją siłę i wytrzymałość, by w pełni korzystać z życia!