Sauna po treningu siłowym dlaczego warto korzystać

Sauna po treningu siłowym – dlaczego warto korzystać?

Po intensywnych ćwiczeniach ciało musi mieć czas na to, by się zregenerować. Odpoczynek może mieć różną formę. Wiele osób lubi odprężyć się w cieple, które łagodzi napięte mięśnie i skutecznie rozluźnia. Wyjaśniamy, jakie korzyści daje sauna po treningu siłowym!

Sauna po treningu siłowym – tak czy nie?

Czy sauna po treningu siłowym to dobry pomysł? Jak najbardziej. Trzeba jednak mieć na względzie kilka kwestii. Wiele zależy od stanu zdrowia oraz ewentualnych przeciwskazań (m.in. infekcje górnych dróg oddechowych, astma, choroby skóry, miesiączka, ciąża). Jeśli można bez obaw korzystać z sauny, można odwiedzić ją po zakończeniu ćwiczeń.

Warto wiedzieć, że lepiej nie wygrzewać się bezpośrednio przed treningiem – wysoka temperatura intensywnie rozluźnia mięsnie i obniża napięcie nerwowe, przez co stają się podatne na kontuzje. Nie należy też wchodzić do sauny natychmiast po ćwiczeniach, ponieważ dodatkowo obciąży organizm, a nawet może doprowadzić do zasłabnięcia.

Bardzo ważne jest też to, by sesja regeneracyjna trwała krótko – dłuższy pobyt doprowadzi do nadmiernej utraty wody, którą przecież wypociło się już też podczas treningu. W ten sposób można się odwodnić. Najrozsądniej zaplanować wygrzewanie kilka godzin po ćwiczeniach albo na następny dzień. W tym czasie normuje się działanie układu krążenia, mięśnie odpoczywają, a zapasy wody i elektrolitów zostają uzupełnione.

Zalety korzystania z sauny po treningu

Wysoka temperatura oraz duża wilgotność mają pozytywny wpływ na organizm. Wygrzewanie się w kłębach pary jest wyjątkowo przyjemne oraz ma działanie prozdrowotne, dlatego jeśli ma się taką okazję, warto relaksować się w ten sposób. Jakie są jednak największe zalety korzystania z sauny po treningu?

  • wzmocnienie układu immunologicznego (zwiększenie odporności),
  • poprawa krążenia (lepsze odżywienie oraz regeneracja mięśni i narządów),
  • wzmocnienie efektu spalania tkanki tłuszczowej (szczególnie po treningu interwałowym lub cardio),
  • oczyszczenie organizmu (zwiększa się wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii z potem),
  • rozluźnienie ciała, zmniejszenie napięcia mięśni,
  • łagodzenie bólu mięśni i stawów,
  • ujędrnienie skóry,
  • wyciszenie umysłu i ciała,
  • rozładowanie stresu.

Pobyt w saunie jest też po prostu niezwykle przyjemny, dlatego można traktować go jako „nagrodę” za to, że sumiennie wykonało się cały trening. Dzięki temu wzrasta motywacja do regularnych ćwiczeń.

Gdzie wybrać się na saunę po wysiłku fizycznym?

Na saunę najlepiej wybrać się do miejsca, które jest profesjonalnie wyposażone, regularnie czyszczone oraz na bieżąco serwisowane. Idealną opcją będzie profesjonalne studio fitness, w którym doświadczona obsługa dba o komfort oraz bezpieczeństwo wszystkich użytkowników.

Klienci GymForYou mogą korzystać z takiego udogodnienia po ćwiczeniach lub między kolejnymi dniami treningowymi. Na osoby chcące wygrzać swoje ciało czeka sauna w Katowicach oraz sauna w Oświęcimiu. Nasi pracownicy chętnie służą pomocą i pomogą dostosować wszystkie ustawienia, tak by warunki na pewno były optymalne, a cała sesja przebiegała bez zakłóceń.

Zapraszamy na relaksujące sesje, które przyspieszą i uprzyjemnią regenerację!