Senior na siłowni czyli jak mogą trenować starsze osoby

Senior na siłowni, czyli jak mogą trenować starsze osoby?

Aktywność fizyczna jest ważna w każdym wieku. Szczególnie seniorzy powinni zadbać o zdrową dawkę ruchu, by jak najdłużej zachować dobrą kondycję i sprawność. Spacery czy zabawy z wnukami, to minimum, dlatego warto je uzupełnić dodatkowymi ćwiczeniami. Podpowiadamy, jak starsze osoby mogą trenować na siłowni!

Ćwiczenia dla seniorów na siłowni

Ćwiczenia dla seniorów na siłowni przede wszystkim powinny być dostosowane do stanu fizycznego osoby zaczynającej trening. Znaczenie ma również ogólna sprawność i kondycja, a także to, jaki dawniej prowadziło się styl życia (bardziej czy mniej aktywny).

W przypadku seniorów, którzy dotychczas nie uprawiali raczej żadnego sportu, najlepiej zacząć od spokojnych ćwiczeń, takich jak np. chodzenie czy trucht na bieżni. W ten sposób stopniowo przygotują organizm do wysiłku, bez ryzyka przeciążenia czy kontuzji. Dopiero gdy pojawi się naturalna gotowość i wola do zwiększenia intensywności treningu, można dodać do niego kolejne elementy. Przed nimi konieczna jest przynajmniej krótka rozgrzewka.

Dużo korzyści dają ćwiczenia siłowe. Oczywiście w znacznym stopniu różnią się od standardowego treningu. Po pierwsze, powinny trwać krócej – najlepiej ok. 30 min. Do tego znaczenie mają rodzaj ćwiczeń oraz waga obciążenia. Ważne, by angażowały funkcjonalne partie mięśniowe. W przypadku osób starszych najważniejsze jest zachowanie sprawności, a nie rozbudowanie masy czy rzeźbienie sylwetki. Przy okazji aktywność fizyczna pomaga zrzucić nadmiarowe kilogramy i wyszczupla figurę, co jest również ważne ze względów zdrowotnych.

Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie obciążenia. Nie może być zbyt duże, tak by nie powodowało dyskomfortu ani bólu. Z tego względu często najlepszym wyborem będą ćwiczenia wykorzystujące ciężar własnego ciała. Z czasem można dodać lekkie hantle czy maszyny z najmniejszym obciążeniem.

Zwieńczeniem treningu powinny być ćwiczenia rozciągające, które przyspieszą regenerację mięśni oraz ograniczą ryzyko przykrych zakwasów. Najrozsądniej zaplanować aktywność max. 3 razy w tygodniu, ponieważ z wiekiem organizm potrzebuje więcej czasu na regenerację i nie należy go nadmiernie przeciążać.

Dlaczego starsze osoby powinny ćwiczyć?

Osoby starsze powinny regularnie ćwiczyć, ponieważ przez to mogą przez dłuższy czas zachować sprawność fizyczną, a także umysłową (dzięki m.in. lepszemu ukrwieniu mózgu, wykonywaniu i zapamiętywaniu kolejności ćwiczeń czy kontaktowi z innymi). Aktywność pomaga spowolnić zmiany fizjologiczne związane z procesem starzenia się organizmu oraz zapobiega rozwojowi wielu chorób (albo spowalnia ich postępowanie).

Systematyczny trening dostosowany do potrzeb seniora:

  • zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób przewlekłych,
  • zwiększa wytrzymałość, siłę, elastyczność i równowagę, co pomaga na dłużej zachować samodzielność,
  • wzmacnia odporność organizmu,
  • poprawia kondycję i wydolność oddechową,
  • wprawia w dobry nastrój, dodaje energii i chroni przed depresją.

Zajęcia fitness dla osób starszych dodatkowo są świetną okazją do zdobycia znajomych. Kontakty społeczne mają ogromne znaczenie, szczególnie w podeszłym wieku, gdy rzadziej spotyka się nowych ludzi.

Miejsca do ćwiczeń dla seniora

Senior z powodzeniem może ćwiczyć w domu, ponieważ będzie to z pewnością najbardziej wygodne i komfortowe. Warto jednak pomyśleć o zajęciach na siłowni. W klubie fitness ma się dostęp do różnych akcesoriów, a do tego jest się pod stałą opieką doświadczonych trenerów. Dzięki temu trening jest wykonywany prawidłowo i bezpiecznie.

Sama konieczność wyjścia z domu jest również pewnego rodzaju atrakcją i urozmaiceniem codziennej rutyny. Samodzielnie szczególnie trudno zmotywować się do regularnych treningów, szczególnie w podeszłym wieku. Udział w specjalnych zajęciach skutecznie motywuje do systematycznych ćwiczeń, co daje najlepsze efekty.

Siłownia Gym For You jest dostosowana do potrzeb ludzi w każdym wieku. Posiadamy nie tylko ogromny wybór maszyn i osprzętu, ale też szeroką ofertę zajęć fitness. Dużym powodzeniem cieszy się w szczególności zumba w Katowicach. Zadbaj o siebie albo zachęć bliską starszą osobę do ćwiczeń. Jesień życia może być piękna, jeśli będzie aktywna i zdrowa!