
Trening autogenny
Nawet najwięksi miłośnicy aktywności fizycznej powinni uwzględnić w swoim grafiku czas na relaks i regenerację. Świetnym sposobem jest praktykowanie specjalnych ćwiczeń, które pomagają wprowadzić ciało w stan głębokiego odprężenia. W tym wpisie wyjaśniamy, czym jest trening autogenny oraz jak się go wykonuje!
Trening autogenny – na czym polega?
Trening autogenny to technika wynaleziona przez niemieckiego psychiatrę i psychoterapeutę, Johannesa Schultza w 1932 roku. Stworzył zestaw ćwiczeń relaksacyjnych w oparciu o techniki wykorzystywane m.in. w jodze i medytacji, pomijając ich duchowe, filozoficzne znaczenie.
Głównym celem treningu jest osiągnięcie pełnej kontroli nad ciałem, by wprowadzić je w stan głębokiego odprężenia. Składa się z 7 ćwiczeń, które wykorzystują:
- uczucie ciężaru,
- uczucie ciepła,
- regulację pracy serca,
- regulację swobodnego oddechu,
- uczucie ciepła w okolicy splotu słonecznego (brzucha),
- uczucie chłodu na czole.
Podczas ich wykonywania ćwiczący powinien wywoływać dane wrażenie przez wyobrażenie sobie np. koloru, przedmiotu czy stanu emocjonalnego. Każde ćwiczenie trwa ok. 3-5 minut, a cały trening to zazwyczaj ok. 30 minut. W pierwszym tygodniu zaleca się stosować tylko ćwiczenia na odczuwaniu ciężaru, by później stopniowo wprowadzać kolejne.
Czy trening autogenny jest bezpieczny i skuteczny?
Trening autogenny Schultza jest niezwykle skuteczny i przynosi świetne efekty. Dzięki niemu można zyskać większą kontrolę nad ciałem, co zwiększa świadomość odczuwania sygnałów biologicznych, a także podnosi odporność na stres. Co dają regularne ćwiczenia? Przede wszystkim pozwalają:
- zredukować poziom stresu,
- osiągnąć stan relaksu i odprężenia,
- pobudzić wyobraźnię,
- poprawić nastrój,
- złagodzić ból napięciowy,
- poprawić koncentrację,
- zwiększyć kontrolę nad emocjami.
- złagodzić objawy nerwic,
- zmniejszyć dolegliwości psychosomatyczne,
- łagodzić problemy ze strony układu nerwowego,
- uregulować poziom hormonów we krwi.
Trening tego typu jest bezpieczny dla każdego – nie ma właściwie żadnych przeciwskazań do tego, by go wykonywać. Najczęściej jest wykorzystywany w terapii osób z rozmaitymi problemami psychicznymi i neurologicznymi, np. nadpobudliwością ruchową, nerwicą, bezsennością, ale doskonale sprawdzi się też jako narzędzie dla osób, które chcąc lepiej radzić sobie ze stresem i bardziej świadomie dbać o swoje ciało.
W niektórych sytuacjach przed ćwiczeniami warto skonsultować się z lekarzem. Niektórzy zaliczają do przeciwskazań np. autyzm, zażywanie leków psychotropowych czy nadmierne pobudzenie emocjonalne.
Jak się przygotować?
Do treningu autogennego Schultza nie są potrzebne żadne akcesoria czy specjalistyczny sprzęt. Przed rozpoczęciem ćwiczeń wskazane jest jednak odpowiednie przygotowanie, które niewątpliwie ma wpływ na skuteczność treningu oraz komfort osoby go wykonującej.
Bardzo ważne jest to, by wybrać odpowiednie miejsce. Warunki w pomieszczeniu powinny być optymalne pod względem temperatury powietrza i poziomu hałasu. Dobrze jest przewietrzyć pokój i lekko go zaciemnić.
Do ćwiczeń należy założyć ubrania, które są maksymalnie wygodne – nie powinny w żaden sposób powodować dyskomfortu, dlatego nie powinny być obcisłe czy zbyt grube / za lekkie. Zazwyczaj trening wykonuje się na leżąco, dlatego przyda się mata do jogi albo chociaż grubszy koc.
Na czas ćwiczeń można zamknąć oczy. Najczęściej trening realizuje się w oparciu o instrukcje, zwykle wypowiadane przez instruktora z nagrania. Ćwiczenia trzeba wykonywać z uwagą, dokładnością i skupieniem, jednocześnie świadomie panując nad oddechem. Bardzo ważne jest też, by rozluźnić mięśnie i na chwilę uwolnić myśli od doczesnych problemów.
Szukasz siłowni, w której można ćwiczyć, a także wykonywać trening relaksacyjny? GymForYou to przestronne studio fitness z nowoczesnym wyposażeniem i doświadczoną obsługą, a także szeroką ofertą zajęć. Zadbaj o swoje ciało tak, jak lubisz – siłownia w Katowicach i siłownia w Oświęcimiu to miejsca dla Ciebie.