Trening w parach

Trening w parach

Wiele osób czuje się bardziej zmotywowanych do regularnych ćwiczeń wtedy, gdy ma towarzystwo. Bliska osoba dodaje pewności siebie, pomaga w chwilach zwątpienia, a także na wiele innych sposobów sprawia, że aktywność fizyczna jest przyjemniejsza. Wyjaśniamy, jakie korzyści ma trening w parach i jak go realizować!

Couple workout – jak zaplanować trening w parach?

Planowanie treningu w parach warto zacząć od określenia wspólnego celu, np. poprawy kondycji, zwiększenia siły czy spalania tłuszczu. Następnie należy dobrać ćwiczenia odpowiednie do poziomu zaawansowania obu osób, uwzględniając różnice kondycyjne i możliwości. W przypadku większych rozbieżności najlepiej stosować metodę zmianową, gdzie jedna osoba ćwiczy, a druga odpoczywa. Wtedy zapewnia się sobie efektywną pracę i regenerację.

Trening jest tym przyjemniejszy, gdy uwzględni się w nim ćwiczenia wykonywane wspólnie, np.:

  • przysiady w parach (trzymając się za ręce),
  • deska w parach (utrzymanie pozycji, trzymając się za stopy),
  • wspólne brzuszki (jedna osoba trzyma nogi partnera).

W ten sposób można wzajemnie się motywować oraz kontrolować poprawność wykonywanych ćwiczeń, np. korygując postawę. Aby zwiększyć zaangażowanie, warto wprowadzić elementy rywalizacji, np. mini zawody. Najważniejsze, by trening odbywał się w pozytywnej atmosferze, pełnej wsparcia i dobrego humoru.

Nie wiecie, jak ćwiczyć? Zapiszcie się na fitness w Katowicach albo fitness w Oświęcimiu. Na pewno wybierzecie coś z szerokiej oferty zajęć.

Co poza treningiem?

Przed treningiem oczywiście należy zadbać o odpowiednią rozgrzewkę. Proste ćwiczenia rozgrzewają mięśnie i stawy, zmniejszając ryzyko kontuzji. Jak najbardziej można wykonywać je wspólnie, np.:

  • chwyt za barki naprzeciwko siebie i wymachy nóg w tył,
  • podskoki jednonóż trzymając się nawzajem za dłonie,
  • skręty tułowia i przysiady trzymając się za ręce lub ramiona (tyłem do siebie),
  • przenoszenie ciężaru ciała z nogi na nogę w pozycji przodem do siebie, trzymając dłonie partnera.

Po treningu ważna jest też regeneracja. Zaraz po jego zakończeniu najlepiej postawić na wspólne ćwiczenia rozciągające i rolowanie mięśni, które zmniejszają napięcie i zapobiegają zakwasom. Bardzo ważne jest dopilnowanie nawodnienia i diety – przygotowywanie pełnowartościowych posiłków to także doskonały sposób na wzmacnianie więzi i zdrowych nawyków.

W dni wolne od ćwiczeń nie należy całkowicie rezygnować z aktywności. Dla par najlepsze będą spacery, spokojne przejażdżki rowerem czy taniec. Nie można też zapomnieć o relaksie, np. masażu czy saunie. Podstawą jest jednak odprężenie, dlatego dobrze jest zadbać o higienę snu oraz głęboką relaksację, np. podczas medytacji czy ćwiczeń oddechowych.

Na siłowni czy poza nią?

Trening w parach można wykonywać właściwie w dowolnym miejscu, w zależności od preferencji.

Najwygodniej jest na siłowni, ponieważ ma się wtedy dostęp do odpowiednio dostosowanych sal, profesjonalnego sprzętu oraz wsparcia wykwalifikowanych trenerów. Studia fitness mają również szeroką ofertę zajęć, na które można uczęszczać wspólnie.

Wiele osób woli ćwiczyć w zaciszu własnego domu, ponieważ jest to tańsze i wygodniejsze rozwiązanie. To doskonała opcja także wtedy, gdy ceni się prywatność albo ma się mało czasu na ćwiczenia w ciągu tygodnia – szybki trening można wykonać w dowolnym momencie dnia, bez konieczności dojazdu na siłownię. Minusem jest brak dostępu do sprzętu i akcesoriów, ale niektóre z nich da się kupić w wersji domowej. Można również korzystać z codziennych przedmiotów, np. podnosząc butelki zamiast hantli.

Wiele korzyści dają również ćwiczenia na zewnątrz. Wystarczy znaleźć zaciszne, bezpieczne miejsce. Kontakt z naturą ma pozytywny wpływ na samopoczucie, a przy okazji przyjmuje się dawkę witaminy D.

Chcecie zacząć regularnie ćwiczyć? Zapraszamy do jednego z oddziałów GymForYou! Niech siłownia Katowice albo siłownia Oświęcim staną się waszym miejscem spotkań!