Treningi rano czy wieczorem

Treningi rano czy wieczorem?

Zastanawiasz się, jaka pora dnia jest najlepsza na ćwiczenia? Jedni wolą aktywność zaraz po przebudzeniu, inni zaś lubią zmęczyć się po pracy czy uczelni. Kto ma rację? Odpowiadamy, co jest lepszym rozwiązaniem – treningi rano czy wieczorem!

Rano czy wieczorem – kiedy lepiej trenować?

Trudno jest jednoznacznie rozstrzygnąć, co jest lepsze – treningi rano czy wieczorem. Większość osób kieruje się po prostu indywidualnymi preferencjami oraz dostosowuje się do harmonogramu dnia. Znaczenie ma jednak rodzaj aktywności oraz to, jakie chce się osiągnąć efekty.

Ćwiczenia rano i wieczorem dają inne rezultaty pod względem fizjologicznym. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ogromne znaczenie mają indywidualne uwarunkowania. Wiele mówi się np. o tym, że ćwiczenia rano dodają energii. Jeśli jednak ktoś ma duży problem ze wstawaniem, nie powinien się do tego zmuszać. W przeciwnym razie aktywność będzie źle się kojarzyć, a negatywne nastawienie skutecznie zniechęca do treningu oraz zwiększa poziom stresu (ćwiczenia są postrzegane przez ciało jako kara czy nawet zagrożenie).

Trening rano

Poranny trening w przypadku wielu osób jest doskonałym sposobem na rozpoczęcie dnia. Ćwiczenia wyraźnie dodają energii oraz poprawiają nastrój, co jest odczuwalne praktycznie aż do wieczora. Lepsze dotlenienie i ukrwienie mózgu pomagają w koncentracji. Trening regularnie wykonywany rano świetnie działa także na przyspieszenie metabolizmu oraz reguluje rytm dobowy. Dzięki temu można ogólnie wzmocnić organizm oraz zwiększyć skuteczność ćwiczeń, które mają na celę zrzucenie nadmiarowych kilogramów.

Trening rano to świetna opcja dla osób, które nie mają problemu ze wstawaniem i potrzebują trochę czasu dla siebie, zanim przejdą do codziennych obowiązków. Przyjemne efekty ćwiczeń sprawią, że łatwiej będzie je dodać do codziennej rutyny. Czas ten jest też idealny dla osób, które preferują prawie pustą siłownię, bo np. nie lubią tłumów albo nie chcą zbyt długo czekać w kolejce do maszyn.

Trening wieczorem

Wieczorne treningi wbrew pozorom wcale nie muszą być gorsze od tych porannych – dają po prostu nieco inne efekty. Jak najbardziej warto ćwiczyć pod koniec dnia, ponieważ w przypadku wielu osób wydolność fizyczna jest większa właśnie w późniejszych godzinach. Dzięki temu łatwiej jest wykonać bardziej intensywny trening, szczególnie jeśli ćwiczy się siłowo. Aktywność fizyczna świetnie wieńczy dzień, bowiem pomaga zredukować stres i rozładowuje napięcie, co pozwala się odprężyć i lepiej przygotować do snu. Nie należy jednak ćwiczyć tuż przed położeniem się do łóżka – organizm nie zdąży się wyciszyć, co może wywołać problemy z zaśnięciem.

Trening wieczorem jest popularnym rozwiązaniem, ponieważ wiele osób znajduje czas na aktywność fizyczną dopiero po pracy czy szkole/uczelni. Nie wszyscy są też po prostu fanami wstawania np. o 5 rano. Treningi o tej porze są również bardziej odpowiednie dla miłośników ćwiczeń siłowych, ponieważ w tym czasie łatwiej można pobudzić mięśnie, a temperatura ciała jest nieco wyższa, co pomaga osiągnąć lepsze rezultaty.

Co po treningu?

Niezależnie od tego, czy ćwiczy się rano, czy wieczorem, po treningu warto poświęcić chwilę na rozciąganie. W ten sposób można pozbyć się napięcia w mięśniach oraz dać organizmowi szansę się wyciszyć – uspokoić oddech, obniżyć temperaturę, zwolnić tętno. Jeśli zaczyna się dzień od treningu, trudniej jest skupić się na regeneracji. Warto jednak zadbać o swoje ciało i np. nie biec do pracy. Wieczorem z reguły łatwiej o znalezienie czasu na odpoczynek. W obu przypadkach oczywiście nie wolno zapomnieć o nawodnieniu, by uzupełnić elektrolity wydalone z potem. Dobrze jest też zjeść odżywczy posiłek z dużą ilością białka.

Siłownia w Katowicach i siłownia w Oświęcimiu są dostosowane do potrzeb zarówno rannych ptaszków, jak i osób preferujących wieczorne ćwiczenia. Długie godziny otwarcia umożliwiają swobodne dostosowanie czasu ćwiczeń nawet do bardzo napiętego grafiku. Dobrze wyposażone przebieralnie pozwalają natomiast odpowiednio przygotować się do wyjazdu do pracy/na uczelnię albo do domu.

Zawsze jest dobry czas na aktywność fizyczną. Wybierz swój ulubiony czas na ćwiczenia, by zadbać o swoje ciało oraz umysł. Zapraszamy!