jaki masz typ sylwetki

Somatotyp – jaki masz typ sylwetki?

Genetycznie uwarunkowana budowa ciała wpływa na to, jak reaguje ono na ćwiczenia i dietę. Nie wiesz, jaki masz typ sylwetki? Somatotyp to pojęcie zupełnie Ci obce? Jeśli zależy Ci na jak najlepszych efektach – czym prędzej zabierz się za lekturę tego artykułu. Podpowiadamy, jak dobrać trening i dietę do naturalnych predyspozycji ciała, aby wykorzystać jego pełen potencjał.

Poznaj swój typ sylwetki

Genetycznie uwarunkowany typ sylwetki może predysponować do osiągania szybszych wyników, ale też utrudniać budowanie masy mięśniowej czy zrzucanie kilogramów. Czy ustalając swój plan treningowy i dietę, brałeś/aś pod uwagę posiadany somatotyp – swój typ sylwetki?

Zaczynając przygodę z siłownią często rzucamy się na głęboką wodę i robimy wycieńczające treningi cardio lub kilkugodzinne sesje treningu siłowego. Brzmi znajomo? Jeśli pomimo starań efektów brak, a Ty zastanawiasz się, dlaczego tak jest – musisz wiedzieć, że ładna i estetyczna sylwetka to w dużym stopniu także uwarunkowania genetyczne. Tak więc, kiedy efekty nie są zadowalające, warto zastanowić się nad posiadanym typem sylwetki i poszukać najlepszego sposobu, który będzie współgrał z Twoim ciałem i pomoże ci osiągnąć wymarzone cele.

Somatotyp a dieta i trening

Somatotyp to genetycznie uwarunkowany typ budowy ludzkiego ciała. Wyróżniamy 3 typy sylwetek:

  • Ektomorficzna,
  • Endomorficzna,

 

Jak się okazuje, każdy typ sylwetki ma inne predyspozycje sportowe, skłonności do tycia lub spalania tłuszczu i nabierania masy mięśniowej. Istotna jest również kwestia odżywiania, podaży kalorycznej oraz makroskładników. Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę każdego somatotypu wraz z zaleceniami, co do diety i treningu.

Sprawdź także: Trening na redukcję tkanki tłuszczowej

Typ sylwetki: ektomorfik

Ektomorfik najczęściej jest szczupły i wysoki. Ma długie, szczupłe ręce i nogi, małe stawy i niski procent tkanki tłuszczowej. Posiada szybki metabolizm, przez co utrzymuje szczupłą sylwetkę i ciężko jest mu przytyć. Somatotyp ten jest wręcz stworzony do sportów wytrzymałościowych. Chcąc zbudować mięśnie, powinien natomiast skupić się głównie na treningu siłowym, a trening cardio robić sporadycznie w celu poprawienia wydolności.

Ze względu na szybki metabolizm dieta przy tego typu sylwetce powinna być wysokokaloryczna z troszkę niższą podażą białek, dość wysoką węglowodanów i ze średnią ilością tłuszczy. Taki rozkład makroskładników, wraz z mocnym, niezbyt długim treningiem siłowym, pozwoli skutecznie budować masę mięśniową.

Typ sylwetki: endomorfik

Endomorfik to somatotyp, który cechuje się masywną budową ciała z dość wysokim procentem tłuszczu. Ma też niestety największe tendencje do tycia. Ciężko jest mu schudnąć i najczęściej staje się ofiarą efektu jo-jo. Jednak nie warto się załamywać, ponieważ przy odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej efekty i tak się pojawią.

Endomorfik to typ sylwetki, który posiada szczególne predyspozycje do treningów z dużym obciążeniem – nie powinien jednak zaniedbywać treningów cardio, a najlepiej interwałów. Trening z ciężarem na siłowni powinien opierać się na dużym zakresie powtórzeń. W sytuacji, gdy celem jest redukcja tkanki tłuszczowej, dieta powinna być dość nisko kaloryczna oraz z dużym udziałem białka, niskiej ilości węglowodanów i średniej ilości tłuszczów.

Typ sylwetki: mezomorfik

Najbardziej pożądany typ sylwetki, naturalnie wysportowany i muskularny, wyglądający na atletyczną. Jest to zdecydowanie najlepszy somatotyp pod względem uprawiania sportów. Mezomorfik ma duże predyspozycje do budowania masy mięśniowej. Spalanie tłuszczu nie jest dla niego wielkim wyzwaniem, ale tak samo jego przybranie.

Trening siłowy da w jego przypadku świetne efekty – zwłaszcza w połączeniu z niewielką ilością cardio. Natomiast, by utrzymać zgrabną sylwetkę, mezomorfik nie może zaniedbywać diety i musi pilnować właściwej podaży kalorycznej oraz odpowiedniej proporcji makroskładników. Dedykowana dieta dla tego typu sylwetki powinna opierać się na troszkę większej ilości białka (rzędu 2-2,2 grama białka na kilogram masy ciała), średniej ilości węglowodanów i średniej ilości tłuszczów.

Polecamy: Co z tym białkiem?

Warto zaznaczyć, że wzorcowe somatotypy występują dość rzadko. Zwykle trudno przypisać do siebie konkretny typ sylwetki – najczęściej występują połączenia dwóch somatotypów lub nawet mogą pasować do nas cechy ze wszystkich trzech typów sylwetek. Dlatego warto jest się nad tym zastanowić i podjąć właściwe kroki, które będą zgodne z naszym organizmem i dadzą satysfakcjonujące efekty.

Potrzebujesz pomocy lub porady? Zdaj się na wyspecjalizowaną kadrę Gym For You – jesteśmy tu dla Ciebie!