Typy sylwetek

Typy sylwetek – somatotypy

Zaczynając przygodę z siłownią często rzucamy się na głęboką wodę i robimy wycieńczające treningi cardio lub kilkugodzinne sesje treningu siłowego – efektów brak, a ty zastanawiasz się dlaczego tak jest pomimo twoich starań.  Musisz wiedzieć że ładna i estetyczna  sylwetka to w dużym stopniu także uwarunkowania  genetyczne. Tak więc kiedy efekty nie są zadowalające, warto zastanowić się nad typem swojej sylwetki i poszukać najlepszego sposobu, który będzie współgrał z twoim ciałem i pomoże ci osiągnąć wymarzone cele.

Wyróżniamy 3 typy sylwetek:

-ektomorficzna

-endomorficzna

-mezomorficzna

Jak się okazuje, każdy z tych typów ma inne predyspozycje sportowe, skłonności do tycia lub spalania tłuszczu i nabierania masy mięśniowej. Istotna jest również kwestia odżywiania, podaży kalorycznej oraz makroskładników. Poniżej po krótce przedstawię wszystkie trzy typy.

Sylwetka ektomorficzna

Ektomorfik najczęściej jest szczupły i wysoki. Ma długie, szczupłe ręce i nogi, małe stawy i niski procent tkanki tłuszczowej. Ma szybki metabolizm przez co utrzymuje szczupłą sylwetkę i ciężko jest mu przytyć. Ektomorfik jest wręcz stworzony do sportów wytrzymałościowych. Natomiast chcąc zbudować mięśnie powinien skupić się głównie na treningu siłowym, a trening cardio robić sporadycznie w celu poprawienia wydolności. Ze względu na szybki metabolizm jego dieta powinna być wysokokaloryczna z troszkę niższą podażą białek, dość wysoką węglowodanów i ze średnią ilością tłuszczy. Taki rozkład makroskładników waz z mocnym, niezbyt długim treningiem siłowym pozwoli skutecznie budować masę mięśniową.

Sylwetka endomorficzna

Endomorfik cechuje się masywną budową ciała z dość wysokim procentem tłuszczu i niestety ma największe tendencje do tycia. Ciężko jest mu schudnąć i najczęściej staje się ofiarą efektu jo-jo. Jednak nie warto się załamywać, ponieważ przy odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej efekty się pojawią. Endomorfik ma predyspozycje do treningów z dużym obciążeniem, powinien również wykonywać treningi cardio, a najlepiej interwały.  Trening siłowy powinien opierać się na dużym zakresie powtórzeń. Dieta powinna być  dość nisko kaloryczna,  w przypadku redukcji tkanki tłuszczowej oraz z dużym udziałem białka, niskiej ilości węglowodanów i średniej ilości tłuszczy.

Sylwetka mezomorficzna

Sylwetka najbardziej pożądana, naturalnie wysportowana i muskularna, wygląda na atletyczną. Jest to zdecydowanie najlepszy typ budowy pod względem uprawiania sportów. Mezomorfik ma duże predyspozycje do budowania masy mięśniowej. Spalanie tłuszczu nie jest dla niego wielkim wyzwaniem, ale tak samo jego przybranie. Trening siłowy da świetne efekty, w połączeniu z niewielką ilością cardio. Natomiast, by utrzymać zgrabną sylwetkę nie może zaniedbywać diety i musi pilnować podaży kalorycznej oraz odpowiedniej proporcji makroskładników. Dieta powinna opierać się na troszkę większej ilości białka rzędu 2-2,2 grama białka na kilogram masy ciała. Do tego średnie ilości węglowodanów i średniej ilości tłuszczy.

Trzeba zaznaczyć, że rzadko da się przypisać do siebie konkretny typ sylwetki. Zwykle występują połączenia dwóch typów lub nawet mogą pasować do nas cechy ze wszystkich trzech typów sylwetek. Dlatego warto jest się nad tym zastanowić i podjąć właściwe kroki, które będą zgodne z naszym organizmem i dadzą satysfakcjonujące efekty.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy lub rady, pamiętaj, że nasza wyspecjalizowana kadra Gym For You zawsze Ci pomoże!

 

Iga Madrjas