zumba dla początkujących jak zacząć ćwiczyć

Zumba dla początkujących – jak zacząć ćwiczyć?

Jednym z najprzyjemniejszych i najskuteczniejszych sposobów na ćwiczenia jest taniec. Nic dziwnego, że trening czerpiący sporo z latynoamerykańskich podrygów ma tylu miłośników.Interesuje Cię zumba dla początkujących? Dowiedz się, jak zacząć ćwiczyć!

Zumba dla początkujących, czyli jak zacząć?

Wiele osób interesuje się tematem, ale nie wie, jak zacząć ćwiczyć zumbę. Najtrudniej jest spróbować – trening jest tak przyjemny, że chętnie będzie się na niego wracać. Często niestety przeszkodzą jest znalezienie motywacji do ćwiczeń, a także wstyd. Jak przełamać skrępowanie i marazm, by tanecznym krokiem zacząć pracować nad swoją kondycją i sylwetką?

Przede wszystkim dobrze jest zacząć od zgłębienia tematu. Najlepiej po prostu obejrzeć kilka nagrań w Internecie, na których widać przykładowe treningi zumby. Wtedy można przekonać się, jak rzeczywiście to wygląda. Przed zapisaniem się na zajęcie oczywiście powinno się dokładnie przeczytać ich opis, a w razie pytań skontaktować się z organizatorami. Kiedy ma się już większą świadomość, czym jest zumba, łatwiej będzie pokonać początkową nieśmiałość.

Pomocne na pewno będzie też skompletowanie niezbędnego stroju i akcesoriów. Tak naprawdę niewiele trzeba do tego, by zacząć ćwiczyć zumbę. W zupełności wystarczą:

 • wygodna odzież sportowa,
 • lekkie sportowe buty,
 • ręcznik,
 • butelka z wodą.

Dlaczego warto?

Regularne treningi zumby przynoszą wiele korzyści. Jest to dynamiczna, angażująca aktywność fizyczna, która ma pozytywny wpływ na ciało oraz ogólne samopoczucie. Pozwala na dłużej cieszyć się pełną sprawnością, a do tego zapobiega rozwojowi wielu chorób i przypadłości.

Przede wszystkim dzięki takim ćwiczeniom można:

 • wzmocnić mięśnie (także głębokie),
 • poprawić postawę i wzmocnić kręgosłup,
 • złagodzić ból kręgosłupa,
 • zrzucić zbędne kilogramy,
 • ujędrnić ciało,
 • przyspieszyć metabolizm,
 • uregulować pracę układu krwionośnego i oddechowego,
 • zwiększyć elastyczność i koordynację całego ciała,
 • poprawić kondycję i wydolność oddechową,
 • zredukować stres, rozładować napięcie i wyzwolić negatywne emocje.

Przy tym warto pamiętać, że zumba to po prostu świetna zabawa. Podrygi w rytm muzyki wprawiają w doskonały nastrój i dodają pewności siebie. Zajęcia w grupie są też świetną okazją do nowych znajomości. Taka aktywność jest idealną propozycją dla każdego – niezależnie od wieku. Jeśli tylko jest się ogólnie sprawnym i nie ma żadnych przeciwskazań ze strony medycznej, jak najbardziej warto spróbować swoich sił na takim treningu.

Gdzie trenować?

Zumbę można jak najbardziej trenować w domu – wystarczy włączyć nagranie instruktażowe i naśladować ruchy prowadzącego. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie, ze względu na prywatność, komfort i pełną swobodę. Nie wszyscy mają jednak wystraczająco dużo miejsca w mieszkaniu na takie podrygi.

Minusem ćwiczeń w pojedynkę jest też to, że trudniej jest się do nich zmotywować. Jeśli trening ma być skuteczny, musi być regularny. Bez poczucia zobowiązania (opłacone zajęcia przepadną), łatwo znajduje się wymówki.

Bardzo ważną kwestią jest też wsparcie instruktora. Prowadzący nie tylko skutecznie zachęcają do przekraczania swoich granic, ale też kontrolują, czy uczestnicy prawidłowo wykonują ćwiczenia. W razie potrzeby skorygują postawę czy doradzą, jak powinien wyglądać dany ruch. Do tego chętnie odpowiedzą na pytania oraz pomogą, gdy np. nie rozumie się komendy czy ma się problem ze zrobieniem jakiegoś elementu układu.

Udział w zajęciach jest najlepszym rozwiązaniem dla osób początkujących. Dzięki temu mogą solidnie poznać podstawy oraz złapać rytm regularnych treningów. Później zdecydowanie łatwiej jest ćwiczyć w domu, bo wie się, jak dostosować intensywność układu do swoich potrzeb oraz możliwości, a także na co trzeba zwrócić uwagę.

Siłownia Gym For You zaprasza osoby chętne do roztańczenia swojego ciała. Zumba w Katowicach odbywa się w odpowiednio dostosowanej, nowoczesnej, przestronnej sali. Nasi instruktorzy to wykwalifikowani trenerzy z wieloletnim doświadczeniem, którzy serdecznie podchodzą do swoich podopiecznych.

Zachęcamy do sprawdzenia także innych zajęć fitness w Katowicach.