Czym jest stretching i jakie daje efekty

Czym jest stretching i jakie daje efekty?

Stretching to prosta a jednocześnie niezwykle efektywna forma treningu. Zwiększony zakres ruchu, mniejsze ryzyko urazów, poprawa elastyczności – to tylko niektóre korzyści, jakie może przynieść jego regularna praktyka. Co to jest streching, co daje i komu jest dedykowany? Zapraszamy do lektury.

Co to jest stretching?

Stretching jest prostą, lecz skuteczną metodą poprawiania elastyczności mięśni i zwiększania zakresu ruchomości w stawach. To forma treningu przeznaczona zarówno dla sportowców wyczynowych – jako ochrona przed urazami i przeciążeniami oraz dla wszystkich, którzy chcą poprawić swoją sprawność ruchową. Warunkiem rozciągania mięśni jest przyjęcie takiej pozycji, w której przyczepy danego mięśnia są od siebie oddalone.

Sam termin z kolei został zaczerpnięty z języka angielskiego, w którym „to stretch” oznacza „rozciągać”, a „stretchy” – „elastyczny”. Pod pojęciem stretchingu rozumiemy zatem pewną szczególną metodę gimnastyki rozciągającej, która opiera się na instynktownych zachowaniach ludzi i zwierząt wynikających z naturalnej potrzeby organizmu do „wyzwolenia napięcia” – zwłaszcza gdy ciało pozostaje długo w niezmienionej pozycji.

Stretching dla początkujących – z czym to się je?

Czym wyróżnia się stretching w Katowicach? Charakterystyczne dla tej metody jest delikatne traktowanie aparatu ruchu: wyrażające się płynnym, spokojnym, kontynuującym (jak przy ziewaniu) rozciąganiem mięśni, aż do optimum (lecz nie maksimum) możliwości, a następnie trwaniem przez pewien czas w bezruchu w docelowej pozycji ćwiczebnej. Polega ona na napinaniu poszczególnych grup mięśniowych w ciągu 10 do 30 sekund, rozluźnieniu ich przez 2 -3 sekund, a następnie powolne, optymalne ich rozciągnięcie i pozostanie w tej pozycji przez 10 do 30 sekund. Ważnym elementem stretchingu jest maksymalna koncentracja na dokładnym wykonywaniu ćwiczeń oraz równy, spokojny oddech.

Stretching ćwiczenia – dlaczego warto?

W stretchingu nie ma niebezpieczeństwa urazów, gdyż wolne rozciągnięcie mięśnia i pozostanie w tej pozycji powoduje zanik bodźców powodujących napięcie. Tak wykonywane ćwiczenia powodują wzrost elastyczności mięśni, przyspieszają usuwanie powstałych podczas wysiłku metabolitów, zmniejszają stan napięcia emocjonalnego.

Zestawy ćwiczeń stretchingu obejmują ćwiczenia głównych grup mięśniowych oraz poszczególnych stawów i mięśni. Metoda stretchingu jest bardzo skuteczna w każdym wieku i stanie zdrowia dla poprawienia sprawności i samopoczucia. Stanowi doskonałe narzędzie do pracy z ciałem, zarówno samo w sobie oraz jako uzupełnienie siłowni w Katowicach czy treningu fitness. Regularne jej wykonywanie pozwala skutecznie ograniczać negatywne skutki siedzącego trybu życia – między innymi w postaci chorób kręgosłupa.

Polecamy także: Dlaczego stretching jest ważny?

Co daje stretching?

Jakie efekty może dać ciału regularny stretching? Zakres korzyści jest bardzo szeroki:

 • Zapobieganie przykurczom i urazom,
 • Zwiększenie elastyczności mięśni i ścięgien,
 • Przywracanie ruchomości w stawach oraz optymalizacja ich funkcjonowania,
 • Zwiększenie przepływu krwi w rozciąganych mięśniach,
 • Niwelacja zmęczenia i szybsza regeneracja,
 • Usprawnienie połączeń nerwowo-mięśniowych
 • Zwiększenie zdolności ruchowych,
 • Zmniejszenie napięcia mięśniowego,
 • Poprawa koncentracji,
 • Równoważenie jednostronnych, specjalistycznych przeciążeń,
 • Polepszenie płynności, obszerności i koordynacji ruchów.

Stretching to bezsprzecznie jeden z najlepszych dotychczas poznanych sposobów uelastyczniania mięśni i zwiększania ruchomości w stawach. Odpowiedni dla każdego – zwłaszcza dla osób na co dzień mało aktywnych i wykonujących pracę siedzącą. Chcesz zacząć przygodę ze stretchingiem? Zajrzyj koniecznie na zajęcia stretching & rolowanie w Oświęcimiu do GymForYou i ćwicz bezpiecznie pod okiem specjalistów!

Autor: Grzegorz Sygut, trener personalny