
Jak wrócić do formy po porodzie?
Ciąża i poród to ogromne obciążenie dla całego organizmu. Nic dziwnego, że ciało się w tym czasie zmienia. Wiele kobiet pragnie jednak odzyskać dawną figurę, a także kondycję. Jak zrobić to w najbardziej skuteczny i najzdrowszy sposób?Podpowiadamy, jak wrócić do formy po porodzie!
Powrót do formy po porodzie – jak zacząć?
Powrót do formy do porodzie to nie lada wyzwanie. Zacznijmy od tego, że najważniejsze są indywidualne potrzeby oraz możliwości. Nie każda kobieta będzie w stanie błyskawicznie odzyskać szczupłą, wysportowaną sylwetkę. Warto pamiętać, że nie trzeba tego robić – najważniejsze, by skupić się na swoim zdrowiu i ogólnej sprawności. Jeśli jednak chce się wrócić do dawnej figury i kondycji, warto robić to w swoim tempie, bez pośpiechu, z szacunkiem traktując swoje ciało. Bardzo ważne jest też, by konsultować się z ginekologiem – lekarz wskaże moment, w którym można wrócić do regularnych treningów.
W połogu nie zaleca się intensywnych ćwiczeń. Przez pierwsze 2 tygodnie po porodzie nie należy zbyt długo siedzieć i stać. Czas ten należy poświęcić na regenerację oraz opiekę nad dzieckiem. Dopuszczalne są krótkie, kilkuminutowe spacery. Po tym czasie warto stopniowo wydłużać ich czas trwania.
Po upływie 2 tygodni jak najbardziej można zacząć ćwiczyć mięśnie dnia miednicy. W tym celu można np. na leżąco, z nogami zgiętymi w kolanie napinać mięśnie dna miednicy i powoli je rozluźniać, pamiętając o oddechu (wdech – aktywacja mięśni, wydech – rozluźnienie).
W tym czasie zaleca się także aktywację mięśni głębokich brzucha. Najlepiej sprawdzi się delikatne podciąganie miednicy w stronę głowy (w tej samej pozycji co do ćwiczeń mięśni dna miednicy), a także kołysanie miednicą. Później można zacząć kręcić delikatne ósemki, podwijać kość ogonową i mocniej kołysać miednicą na boki.
Po 6 tygodniach przychodzi dobry moment na ćwiczenia w klęku podpartym, np. pozycje kot-krowa (tzw. koci grzbiet). Najważniejsze, by aktywować mięśnie brzucha i zwracać uwagę na ustawienie kręgosłupa.
W domu czy na siłowni?
Ćwiczenia po porodzie w pierwszych tygodniach najrozsądniej jest wykonywać w domu. Większość kobiet ceni sobie poczucie prywatności. Jest też to z wielu względów bezpieczniejsze – w razie złego samopoczucia można uzyskać pomoc od partnera/domowników i od razu odpocząć.
Po czasie, gdy zyska się już więcej pewności siebie, a ciało dobrze się zregeneruje, jak najbardziej można wybrać się na siłownię. Zwykle lekarz wyraża na to zgodę 6 tygodni po porodzie naturalnym i 12 tygodni po cesarskim cięciu. Oczywiście przy tym trzeba pamiętać, że jest to kwestia mocno indywidualna – nic na siłę!
Ćwicząc na siłowni ma się dostęp do wielu maszyn i akcesoriów, co daje sporo możliwości w zakresie dostosowania treningu do swoich potrzeb. Po upływie 3-4 miesięcy od porodu można spokojnie, stopniowo zacząć angażować się w ćwiczenia cardio i siłowe. W razie czego obsługa chętnie doradzi, co robić.
Szukasz idealnego miejsca na powrót do treningów po porodzie? Siłownia w Oświęcimiu spełni wszystkie Twoje oczekiwania.
Korzyści z powrotu do ćwiczeń po porodzie
Liczne korzyści z powrotu do ćwiczeń po porodzie sprawiają, że warto pomyśleć o aktywności. Nie chodzi tylko o sylwetkę – sport ma pozytywny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie. Dobra kondycja jest niezwykle przydatna przy opiece nad dzieckiem, szczególnie gdy zaczyna dorastać i jest małym wulkanem energii.
Dlaczego warto ćwiczyć po porodzie? W ten sposób można:
- wzmocnić mięśnie dnia miednicy (dbając o zdrowie układu moczowego i rozrodczego, a także jakość życia seksualnego);
- poprawić/odzyskać kondycję;
- zwiększyć ogólną sprawność, koordynację ruchową,
- wzmocnić mięśnie układu ruchu,
- poprawić nastrój i zyskać więcej energii (co zapobiega wystąpieniu depresji poporodowej oraz łagodzi jej objawy),
- rozładować stres (który ma negatywny wpływ także na dziecko).
Nie do końca wiesz, jak ćwiczyć i na co zwrócić uwagę? Zapisz się na specjalny trening po porodzie. Wykwalifikowana, doświadczona instruktorka skutecznie zmotywuje Cię do pracy oraz pomoże Ci w najlepszy sposób zająć się swoim ciałem. Ciąża i poród to duże obciążenie, ale jak najbardziej możesz odzyskać dawną formę. Zadbaj o swoje ciało i samopoczucie – dla siebie i swojego dziecka!