Powody dla których warto tańczyć 

Chcesz wprowadzić sport do swojego życia? Szukasz aktywności dla siebie i rozważasz taniec? W takim razie koniecznie przeczytaj ten wpis – omawiamy w nim najważniejsze korzyści dla ciała i ducha z niego płynące. Dlaczego warto tańczyć? Sprawdź!

Dlaczego warto tańczyć?

Nie każdy jest tancerzem, ale każdy może tańczyć. A nawet powinien! Dlaczego warto tańczyć? Taniec ma zbawienny wpływ na nasze ciało i umysł – i to nie tylko dlatego, że jest przyjemny i umożliwia pozbycie się zbędnych kilogramów. To jeden ze sposobów, by zachować świetną figurę – i to niezależnie od wieku. Chociaż może nam się kojarzyć tylko z zabawą, to w rzeczywistości zapewnia zdumiewające korzyści dla naszego ciała. Jakie?

Korzyści z tańca – dla ciała i umysłu

Taniec to dla niektórych ludzi jeden ze sposobów, by wyrwać się z monotonii codziennych obowiązków – i to już samo świadczy o tym, że wpływa na nasze zdrowie emocjonalne, psychiczne, fizyczne i nasz ogólny stan zdrowia. Powody, dla których warto tańczyć jest wiele – poniżej omawiamy najważniejsze korzyści z niego płynące!

Wspomaga pracę serca i uelastycznia tętnice

Taniec to rodzaj aktywności, którą szczególnie polecają kardiolodzy.Reguluje oddech i sprawia, że dostarczamy komórkom więcej tlenu potrzebnego do spalania jedzenia i czerpania z niego energii. Z wiekiem i z powodu różnych chorób wydolność oddechowa maleje co sprawia, że nasz organizm gorzej funkcjonuje i szybciej się męczy.

Wspomaga odchudzanie

Taniec, podobnie jak różne zajęcia fitness w Oświęcimiu, wspomaga odchudzanie i reguluje gospodarkę węglowodanową. Zmniejsza zatem ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Obniża też poziom cholesterolu we krwi i reguluje ciśnienie.

Poprawia elastyczność, siłę i wytrzymałość

Podczas tańca musimy być zdolni do większego niż zwykle zakresu ruchu wszystkich grup mięśni. Usprawniają się przy tym stawy i uwalniają nagromadzone w ciele napięcia. Wzmacniają się mięśnie grzbietu i brzucha, łydek i ramion, wzmacniasię nasz gorset mięśniowy, szczególnie mięśnie głębokie, tzw. mięśnie środka – core. Prostuje się sylwetka. Zwiększa się też nasza siła i wytrzymałość – zmuszając mięśnie do utrzymania ciężaru naszego własnego ciała.

Zmniejsza skutki osteoporozy i chroni przed upadkami

Taniec to jedna z najbardziej polecanych form aktywności fizycznej dla osób z osteoporozą. Podobnie jak polecany nordic walking to swego rodzaju full body workout w Katowicach – kompleksowa gimnastyka ciała. Poprawia płynność ruchów, wyrabia ich koordynację i ćwiczy równowagę. Osoby, które tańczą, stąpają lekko, mają większe zaufanie do swojego ciała. Umieją zareagować w sytuacji, kiedy się o coś potkną. Lepiej skoordynowane ruchy zmniejszają ryzyko niebezpiecznych upadków.Pod wpływem tańca zwiększa się siła mięśni i nieco poprawia gęstość kości.

Działa antydepresyjnie

Taniec pobudza wydzielanie endorfin (tzw. hormonów szczęścia), które poprawiają nastrój, dodają chęci do życia i wyzwalają naszą energię. Jednocześnie obniża się poziom hormonu stresu – kortyzolu. Taniec jest zaliczany do ćwiczeń rekreacyjnych mających bardzo korzystny wpływ na zdrowie psychofizyczne. Pozwala pozbyć się złych emocji, uwalnia pozytywne uczucia, jest sposobem na radzenie sobie ze złością. Pomaga również zwiększyć pewność siebie. Za każdym razem, gdy uczymy się nowego kroku, występuje u nas wzrost poziomu zaufania do samego siebie, a także poziomu naszej energii. Taka pewność siebie ma swoje odzwierciedlenie we wszystkich aspektach życia.

Poprawia pamięć

Według badań przeprowadzonych dla New England Journal of Medicine, taniec może poprawiać pamięć i zapobiega rozwojowi demencji starczej. Badania wykazały, że ćwiczenia choreograficzne mogą wyhamować, a nawet odwrócić częściowo skutki utraty objętości hipokampa – obszaru mózgu, który kontroluje pamięć. Hipokamp naturalnie staje się coraz mniejszy, co w podeszłym wieku często prowadzi do problemów z pamięcią a nawet demencji starczej.

Zwiększa inteligencję

Biorąc lekcje tańca, rzucasz wyzwanie swojemu mózgowi i stymulujesz tworzenie się nowych połączeń między komórkami, gdyż nowe umiejętności to zapotrzebowanie na ekspansję nerwów wewnątrz Twojego mózgu. Im trudniejsze kroki – tym lepiej! Zmuszają one Twój mózg do tworzenia jeszcze większej ilości nowych połączeń neuronowych.

Sprawdź także: Kilka słów o mobilności

Style tańca – jaki wybrać?

Ostatni z powodów, dlaczego warto jeszcze tańczyć? Jak mawia Paulo Coelho: „W tańcu możesz sobie pozwolić na luksus bycia sobą”. Istnieje wiele stylów tanecznych; jazz, salsa, merengue, bachata, reggaeton, hip-hop, balet, taniec współczesny, itd. Są to style ściśle związane z odpowiednimi rodzajami muzyki. Prawda natomiast jest taka, że każda forma tańca jest równie korzystna. Wszystkie style taneczne są równie skuteczne, a wszystko, co musisz zrobić, to zastanowić się jaki styl muzyki lubisz najbardziej i ćwiczyć regularnie – tak, aby taniec rzeczywiście odzwierciedlał się we wszystkich innych aspektach Twojego życia.