Trening z gumami oporowymi

Trening z gumami oporowymi

Do ćwiczeń siłowych czy oporowych wcale nie są konieczne specjalne maszyny, hantle i kettle. Świetną alternatywą są niewielkie, poręczne taśmy. Wyjaśniamy, jak wygląda trening z gumami oporowymi i jakie daje korzyści!

Trenowanie z gumami oporowymi, czyli co?

Trenowanie z gumami oporowymi to wykonywanie serii ćwiczeń, przy których korzysta się ze specjalnych elastycznych taśm. Zwykle nakłada się je na ciało albo zaczepia o drążek czy inną solidną konstrukcję. W ten sposób wykorzystuje się tzw. opór zewnętrzny i obciążenie własnego ciała. Dzięki temu dowolne ćwiczenie gimnastyczne staje się ćwiczeniem siłowym. Taśmy przydają się podczas treningu praktycznie całego ciała, m.in. brzucha, nóg, rąk, grzbietu, pleców czy klatki piersiowej.

Korzystanie z takiego akcesorium wywodzi się z fizjoterapii. Ze względu na wysoką skuteczność pracy z takim wsparciem, z czasem gumy zaadaptowano do ćwiczeń fitness.

Współcześnie bez problemu da się je kupić w sklepach ze sprzętem sportowym. Są dostępne w różnych wariantach – wymiarach, a także stopniach elastyczności (poziomach oporu). Dzięki temu można bez problemu znaleźć odpowiedni rodzaj, dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości. Bardzo ważne jest, by mieć świadomość, nad którymi partiami chce się pracować, bowiem wtedy odpowiednio dobiera się je do konkretnych części ciała.

Poprzez trening z gumami oporowymi skutecznie zastępuje się ćwiczenia siłowe/oporowe z użyciem hantli, kettli czy nawet maszyn. Jak najbardziej można potraktować je również jako urozmaicenie czy uzupełnienie, np. ćwiczeń cardio. Przy tym umożliwiają większy zakres ruchu oraz pozwalają bezpieczniej przechodzić do kolejnych powtórzeń.

Korzyści płynące z treningu

Liczne korzyści płynące z treningu z gumami oporowymi sprawiają, że ćwiczenia tego typu stały się wyjątkowo popularne. Przede wszystkim:

  • wzmacniają mięśnie,
  • wspierają budowanie masy mięśniowej,
  • modelują i ujędrniają sylwetkę,
  • pomagają zrzucić zbędne kilogramy,
  • przyczyniają się do odzyskania formy po kontuzji czy dłuższej przerwie od ćwiczeń.

Przy tym warto zwrócić uwagę na to, że gumy oporowe same w sobie są niezwykle praktyczne. Ich niewielkie wymiary i mała waga sprawiają, że bez problemu da się je przechowywać oraz przewozić, dlatego można je wszędzie zabrać ze sobą. Do tego są wygodniejsze i bezpieczniejsze od maszyn czy hantli/kettli, ponieważ przy korzystaniu z nich ryzyko kontuzji czy urazu jest o wiele mniejsze (np. nie upuści się ciężkiego hantla na stopę).

Ćwiczyć w domu czy na siłowni?

Z gumami oporowymi jak najbardziej można ćwiczyć w domu. W Internecie łatwo da się znaleźć szczegółowe filmy instruktażowe, włącznie z pełnymi przykładowymi treningami. To komfortowe rozwiązanie, ponieważ wiele osób ceni sobie prywatność i spokój podczas ćwiczeń.

Nie każdy ma jednak wystraczająco dużo miejsca w mieszkaniu. Samodzielny trening wymaga też dużego samozaparcia – nierzadko trudno się zmotywować. Problemem jest również brak nadzoru ze strony instruktora. Nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń może doprowadzić do przeciążenia czy nawet kontuzji. Wiele osób nieświadomie niewłaściwie trenuje, co utrwala złe wzorce ruchowe i pogłębia istniejące zwyrodnienia czy inne problemy z układem ruchu.

Ćwiczenia na siłowni mają wiele zalet. W dobrych klubach fitness na miejscu dostępny jest duży wybór różnych taśm. Lustra na ścianach pozwalają kontrolować układ ciała, a maszyny, drążki i inne konstrukcje umożliwiają stabilne zaczepienie gum. Do tego w każdej chwili można poprosić o pomoc obsługę – doświadczeni trenerzy wyjaśnią ewentualne wątpliwości, skorygują postawę itp.

Siłownia w Katowicach zaprasza osoby chcące ćwiczyć z gumami oporowymi. Posiadamy odpowiednio dostosowane sale, z pełnym wyposażeniem. Do tego w ofercie naszych zajęć fitness dostępne są treningi, podczas których również korzysta się z taśm, np. pump i stretch w centrum Katowic czy TRX w Oświęcimiu.

Nie musisz męczyć się z maszynami czy hantlami. Złap za taśmy oporowe – wzmocnij swoje mięśnie i ukształtuj sylwetkę w prosty, skuteczny sposób!