Dlaczego warto wykonywać ćwiczenia siłowe?
Odpowiednio dopasowana do wieku i sprawności ruchowej aktywność fizyczna jest potrzebna dla odpowiedniego samopoczucia i zachowania na wysokim poziomie sprawności oraz zdrowia. Jest ona nieodłącznym elementem zdrowego stylu życia, koniecznym do prawidłowego rozwoju organizmu na każdym poziomie jego ewolucji. Zdecydowana większość osób rezygnująca z aktywności tłumaczy tę decyzję pracą zawodową i koniecznością wykonywania w niej czynności fizycznych.
Na procesy starzenia składa się ogromna ilość czynników. Patrząc na starzenie pod kątem aktywności ruchowych można dostrzec pewną możliwość spowolnienia tego nieodwracalnego procesu. Sprawność fizyczną i cały szereg cech motorycznych człowieka buduje się przez całe życie. Wczesne wprowadzenie w nawyk regularnego ruchu niesie za sobą szereg pozytywnych efektów, które dla osób starzejących się, mogą okazać się zbawienne w późniejszym etapie życia. Jednak wśród osób dorosłych można zauważyć postępujące z wiekiem zmniejszanie się aktywności ruchowych.
Według WHO (World Health Organization) dla grupy osób w wieku 18-64 lat zalecane jest wykonywanie co najmniej 150 minut umiarkowanej lub 75 minut intensywnej aktywności fizycznej o charakterze tlenowym w tygodniu. W podane zalecenia wliczyć można również dwudziestominutowy marsz do pracy.
Mówiąc o pozyskiwaniu większych korzyści zdrowotnych, zaleca się zwiększenie czasu trwania umiarkowanej intensywności nawet do 300 minut w przeciągu tygodnia lub 150 minut intensywnego treningu oraz dodania ćwiczeń z ciężarem, które przyczynią się do wzmocnienia dużych grup mięśniowych przynajmniej dwukrotnie w ciągu tygodnia.
Regularne ćwiczenia siłowego budują oraz poprawiają cechę motoryczną którą jest siła. To właśnie ona stanowi bazę do poprawiania takich zdolności jak moc, szybkość, wytrzymałość, dokładność, precyzja, dynamika. Nie ma różnicy czy jesteś dwudziestolatkiem który chcę przybrać ponadprzeciętne kształty sylwetkowe czy też wiek przekroczył już liczbę 4 i Twoim priorytetem jest zdrowy, prawidłowo funkcjonujący organizm to ćwiczenia na wolnych ciężarach, wielostawowe powinny znajdować się w odpowiedniej proporcji u obu grup i stanowić bazę treningową.
Systematyczne ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu chorób takich, jak: cukrzyca, osteoporoza miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, czy nieprawidłowych zmian zachodzących w układzie krążenia i oddechowym oraz schorzeń dotyczących mózgu, jak choroba Alzheimera.
PRAWIDŁOWE ICH WYKONANIE, dbanie o poprawę wyników i rozwój siły przyniesie zaskakująco dobre rezultaty, lecz każdy musi ocenić na swoim przykładzie w którym miejscu się znajduję i czy jest gotów na poprawę jakości życia !
Wybór leży w naszych rękach.
Rafał Kukla Trener Personalny.